Kilo kuřecích stehen za 60 Kč, kilo mouky za 11 Kč aneb Jak se žije Čechům v Anglii

Ve Spojeném království pracuje nejméně 60 tisíc občanů České republiky. I když za bydlení zaplatí o něco více než doma, dostávají vyšší mzdy a potraviny nakoupí dokonce levněji než v tuzemsku. „V českých obchodech je teď levnější snad jedině pivo,“ porovnává obě země Lenka Schneiderová, která už devět let pobývá na jihu Anglie.

Ve čtvrti Rowner v jihoanglickém přístavním městě Gosport jsou nájmy výrazně nižší než ve velkých městech typu Manchester anebo Liverpool. Dočasný domov našla v Gosportu i řada občanů České republiky, kteří pracují například v místní továrně na výrobu kelímků Huhtamaki. Na Čechy tu občas narazíte přímo v ulicích, třeba na autobusové zastávce Williams Close potkáváme Lenku Schneiderovou. Pochází z Opavska, nějaký čas žila ve Švýcarsku a nyní už devět let ve Spojeném království.

Za mezonetový byt se v této části Gosportu platí asi 500 liber měsíčně, to je 14 450 Kč (všechny následující přepočty vycházejí z aktuálního kurzu České spořitelny při platbě kartou: 1 libra = 28,89 Kč). Částka zahrnuje jen čistý nájem, za energie a poplatky městu je třeba připočítat dalších 150 až 200 liber, takže rodina za tento druh bytu se dvěma až třemi pokoji vydá asi 18 800 až 20 200 Kč měsíčně. To je nájem za byt 2+kk na periférii Prahy, třeba v novostavbách v Lochkově (18 800 Kč + energie 3 100 Kč).

Myčka za 700, hrnec za 30. Jak to za krize frčí v největším bazaru na Moravě

Jak se za krize nakupuje v obchodech s použitým zbožím? „Ušetřím tisíce. Nedávno jsem tu koupila myčku za 700 korun a dneska jsem přišla pro elektrickou troubu,“ pochvaluje si 73letá Ludmila Klimánková, bývalá zdravotní sestra. „V televizi říkají, že máme žně, ale není to pravda. I my strádáme,“ říká 48letá Vladimíra Helísková, majitelka asi největšího bazaru na Moravě.

Bydlení sice hodně ukrojí z rodinného rozpočtu gastarbeitrů, nikoliv však tragicky. Na nejnižších postech, které Češi obsazují ve Velké Británii, si lze vydělat asi 10 liber za hodinu (289 Kč), což je těsně nad zákonnou minimální mzdou (9,5 libry), měsíční mzda za 22 pracovních dnů tak činí 1 760 liber (50 864 Kč). Na popisované náklady za bydlení si tak samostatně žijící osoba vydělá zhruba za osm pracovních dnů, málokterý Čech přitom žije v bytové jednotce sám.

Našinci ve Spojeném království obvykle dostávají víc než 10 liber na hodinu. Chůva či recepční sice utrží částku odpovídající minimální mzdě, tedy kolem 46 tisíc korun měsíčně, pracovník v pneuservisu už ale dosáhne na mzdu 63 tisíc a stavební dělník na 68 391 Kč. Řidič kamionu bere 72 731 korun a podobně třeba svářeč trubek, IT manažer pak 113 tisíc a pilot 160 tisíc (Zdroj: uk.jobted.com).

Mrkev za 13, kuřecí za 60 korun

Ceny potravin ve Spojeném království jsou přitom aktuálně nižší než v České republice. „V českých obchodech je teď levnější snad jedině pivo,“ porovnává Lenka Schneiderová, která v Anglii žije a pracuje devět let. Obchodní centrum čtvrti Rowner tvoří britský hypermarket Tesco. A protože stejná firma sídlí i v Česku, je zajímavé ceny zběžně zkonfrontovat.

REPORTÁŽ: Dunkerk, Irák, Krym. Britové válčili v celém světě, teď tři dny ctí veterány

Velká Británie si po celý víkend pompézně připomíná oběti válek a přeživší veterány. Reportér CNN Prima NEWS sledoval oslavy v jihoanglickém přístavu Portsmouth, odkud Královské námořnictvo (Royal Navy) po staletí vyráželo do bojů po celém světě. Do I. a II. světové války, do Iráku i na Falklandy. V Portsmouthu však řada pomníků připomíná i padlé britské koloniální námořníky v Africe či Asii, o kterých se nyní taktně mlčí. Pieta za oběti začala v pátek 11. listopadu a vrcholí 13. listopadu tradičními průvody na Vzpomínkovou neděli (Remembrance Sunday).

Porovnali jsme hlavně ceny, které nejsou součástí slevových akcí Clubcard. Kilogram banánů toho času v českém Tescu vyjde na 34,90 Kč, v anglickém ovoce koupíte za 22,50 Kč. Balení brambor o váze 2,5 kilogramu stojí v Anglii 33,20 Kč, stejný balíček se v tuzemsku prodává za 59,90 Kč. Kilo volně prodávané mrkve lze za kanálem La Manchce koupit za 13 korun, české Tesco chce 19,90 Kč. Balení 350 gramů skvostných „baby“ rajčat stojí libru (28,90 Kč) a s kartou Clubcard jen 69 pencí (19,90 Kč), kilo tedy za 90 korun (!). V Česku jsou všechna „minirajčata“ významně dražší.

Tolik zelenina, v mase jsou ale rozdíly podobné. U kuřecího dokonce markantní, neboť kilogram kuřecích stehen z britské drůbeže přijde na 60,69 Kč, zatímco v českém Tescu je to 119,90 Kč. Vyzrálé hovězí steaky lze za mořem koupit už za cenu 274,50 Kč, s kartou Clubcard dokonce za 231,20 Kč. V Čechách od 429 korun výše. Vepřové mleté (500 gramů) v Anglii za 65 Kč, v ČR za 89,90. A nesrovnatelná je i chuť, téměř veškeré maso prodávané v britském Tescu je označeno jako „farmářské“ a kvalitou odpovídá domácím chovům.

O sto procent levnější mouka

Podobné je to s většinou potravin, prohlédněte si fotogalerii k článku a britské ceny poměřte aktuálním kurzem (28,90 Kč za libru). Zjistíte třeba, že v Anglii lze koupit čtyři pinty čerstvého mléka (2,272 litru) za 44 korun, to je 19,7 Kč za litr. Za 250 gramů másla dá britský zákazník 57 korun a za 1,5 kg nejlevnější hladké mouky (self-raising flour) pak 16,76 koruny, kilo tedy stojí pouhých 11,11 Kč. Je to mouka namletá přímo pro britské Tesco, nejnižší aktuální cena za kilo mouky v českém Tescu, která je také vyráběna přímo pro obchodní řetězec, činí 21,90 Kč. Rozdíl 100 procent!

Levnější je v Česku opravdu snad jen ono pivo, jak prohlásila Češka žijící už devět let na jihu Anglie. Ale pozor, anglické Tesco aktuálně nabízí v akci 10 plechovek vyhlášeného irského piva Guinness za cenu 10 liber, jednu plechovku za 28,90 Kč. Stejnou plechovku prodává české Tesco za 59,90 Kč.

Pivo za 13,90 Kč, jak ho prodává český obchod (0,5 litru desítky Březňák), ale v Anglii skutečně nekoupíte. Nejlevnější lahváč (0,5 litru, značka Banks´s) přijde v anglickém Tescu na 89 pencí (25,70 Kč).

Kolik žije Čechů v Británii?

Podle českého velvyslanectví v Londýně žije ve Velké Británii asi 60 tisíc občanů České republiky, právě takovému množství našinců britské úřady loni přikleply takzvaný status usedlíka anebo předběžný status usedlíka. Status musel po brexitu získat každý cizinec žijící v zemi, jinak musel opustit zemi.

Britské úřady tvrdí, že v současnosti pobývá ve Velké Británii jen asi 45 tisíc Čechů. Tedy jedno větší okresní město, což není mnoho. Za odvahu zkusit žít mimo rodnou zemi, ale nyní přišla malá odměna. Čechy ve Spojeném království zatím netíží tak velký stres z ekonomické krize, jaký nyní prožívá jejich stará vlast.

Tagy: