„Bylo nebylo jedno peklo. A v tom pekle měli váhu. Pro tuhle váhu nebylo důležité, jak je kdo těžký, ale jak kdo hřešil.“ Kromě váhy měli v pohádce také knihu hříchů, kam se všechna provinění zapisovala. My sice takové pekelné vynálezy nemáme, ale největšího hříšníka současné vlády dokážeme celkem hladce určit i bez nich.
Vlastně je to docela zajímavá situace, kterou asi žádný český komentátor nepředvídal. Kdyby se po sestavení pětikoaliční vlády tipovalo, která ze stran se stane nejslabším, nebo chcete-li nejproblematičtějším článkem kabinetu, vsadila by si většina lidí nejspíše na Piráty. A kdyby se stejná tipovací soutěž vypsala na to, který ministr jako první novou vládu opustí, byl by zase jasnou volbou ministr zahraničí Jan Lipavský. A vida! Nebyli to Piráti a nebyl to Lipavský. Byli to STAN a byl to také ministr školství Petr Gazdík. No a nyní je druhým odcházejícím ministrem opět „staňák“, opět ministr školství, Vladimír Balaš.
ČTĚTE TAKÉ: KOMENTÁŘ: Pekarová propíchla Kalouskovi balónek aneb Komplikované vztahy s „ex“
Za rok a čtvrt fungování Fialovy vlády tu máme už třetího ministra, který odchází. Tři – z toho dva za hnutí STAN. Samozřejmě, že odchod Balaše ze zdravotních důvodů je něco docela jiného než rezignace jeho předchůdce Gazdíka kvůli napojení na problematické figury z kauzy Dozimetr. Ale je to zkrátka další nepříjemnost, kterou musí STAN řešit. Další problém, který nepřidá ani na renomé, ani na preferencích.
Fiala stojí na scestí a hrozí mu výprask, shodli se experti. Pro vládu našli i slova chvály
Na to, že je vláda složená z pěti politických stran, nedošlo zatím k žádným velkým otřesům. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS se na tom shodli komentátor Radko Kubičko a politolog Jan Kubáček.
Přitom kauzy Starosty pronásledují prakticky už od parlamentních voleb, a to nebývale intenzivně. Všechno začalo kyperským podnikáním zvažovaného kandidáta na ministra Věslava Michalíka, dále podivnými kyperskými sponzory a pokračovalo „levárnou“ Jana Farského, který kandidoval na poslance, ačkoli dobře věděl, že má vycestovat na stáž do USA. Pak přišla již zmiňovaná kauza Dozimetr, slepičáci, kokain v konspiračních bytech a rezignace ministra Gazdíka. Do toho měl europoslanec a významná tvář hnutí Stanislav Polčák malér, když si za právní služby obcím v kauze Vrbětice řekl o tučnou odměnu (o maléru, který mu přinesly vazby na „Dozimetraře“ ani nemluvě). Ke všemu se další ministr za STAN Jozef Síkela zapsal do povědomí jako jeden z nejméně kompetentních ministrů vlády, když v době energetické krize nedokázal obstojně komunikovat s veřejností, a ještě navíc radil velkým firmám, že se mají tvářit jako malé, a obcházet tak stát.
Jen co se zdálo, že už je STAN z nejhoršího venku, přijde pan ministr a šéf hnutí Vít Rakušan s geniálním nápadem umístit na zchátralou budovu Ministerstva vnitra pytel na mrtvoly s obrázkem Putina a za tento umělecký počin utratí z veřejných peněz více než 70 tisíc korun. Následně ještě nechá toto „dílo“ hlídat policií – což pro daňové poplatníky rovněž nebylo grátis. Nedlouho poté přišel Rakušan s dalším skvělým záměrem, aby u nás nebyly dva volební dny, ale pouze jeden – což by přineslo jen jediný hmatatelný efekt: skokové zvýšení chybovosti při sčítání hlasů a tím i snížení důvěry občanů ve volby jako takové. Jen co veřejnost trochu pozapomněla na pytel s Putinem nebo na nesmyslné návrhy ohledně voleb, přispěchal ministr Rakušan s kontroverzním plánem na rušení poboček České pošty a rozprodávání jejího majetku, kterýžto krok vyvolal vlnu nevole i uvnitř samotného hnutí STAN. No a minulý týden, jak už bylo řečeno, přibyl i odchod druhého staňáckého ministra.
KOMENTÁŘ: Tunel na veřejné zdravotní pojištění? Cizinci v rukou mafie mohou rozvrátit systém
Ve Sněmovně tiká časovaná bomba. Senátoři zaslali poslancům návrh zákona, po jehož schválení hrozí, že desetitisíce cizinců s dlouhodobým pobytem nebudou mít řádné zdravotní pojištění. Ale pouze cestovní, které nekryje třeba delší dobyt v nemocnici, či nákladnou operaci. Jde o sociální a morální hazard. Vzniknou dluhy, které se nakonec zaplatí z veřejných peněz. Vydělají některé pojišťovny a ruskojazyčné mafie. S těmito dopady systém fungoval do roku 2021, než byl změněn. Proč ho někdo zase vrací do hry?
Rok a čtvrt fungování Fialovy vlády, rok a čtvrt plný kauz a fatálních politických přešlapů hnutí STAN i jeho šéfa. Rok a čtvrt, během něhož se ukazuje, že druhý nejsilnější vládní subjekt je zároveň největší Achillovou patou celého kabinetu.
Skoro to vypadá, že pod Rakušanovým vedením se z knihy hříchů hnutí STAN stala pořádná bichle s úctyhodným počtem neveselých kapitol.
S trochou nadsázky můžeme říci, že až bude Vít Rakušan za nějakou dobu skládat politické účty a stoupne si na tu pověstnou pekelnou váhu, budou ještě čerti se slzou v oku vzpomínat na Dorotu Máchalovou.