Konec ruského plynu? Putin alternativu má. My ne a stejně vyhrožujeme, říká Tlustý

V pondělí začala pravidelná roční údržba plynovodu Nord Stream 1. Někteří západní představitelé se obávají, že Moskva tento plynovod již znovu neotevře. Složitou energetickou situaci v Evropě hodnotili ve vysílání CNN Prima NEWS bývalý premiér Jiří Paroubek a exministr financí Vlastimil Tlustý. Shodli se, že Česko v krátkodobém horizontu nemá šanci najít za ruský plyn relevantní náhradu.

Údržba Nord Streamu 1, který je hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do Evropské unie, má trvat do 21. července. Některé státy EU v čele s Německem se ale obávají, že kvůli sporu mezi Ruskem a Západem se dodávky plynu neobnoví ani poté.

Paroubek takový scénář nepředpokládá. „Strašit se můžeme. Nemyslím si ale, že to bude tak tragické. Odstávka je každý rok. Rusové se nebudou sami vzdávat možnosti mít tady odbyt. Je pochopitelné, že evropské vlády počítají i s nepříznivými scénáři. Já ale předpokládám scénář A, tedy že plyn poteče dál,“ řekl bývalý šéf ČSSD ve vysílání CNN Prima NEWS.

Podle Paroubka by evropští lídři měli dělat vše pro to, aby konflikt na Ukrajině ukončili. „Ceny plynu by se pak mohly vrátit do běžných koridorů před dvěma až třemi lety. To by mělo být v našem zájmu, aby byl konflikt ukončen. Věc je potřeba vrátit do normálu a přestat uvažovat hystericky. To totiž vede k růstu cen,“ dodal.

Podobně se vyjádřil i Tlustý: „Je třeba najít východisko z té katastrofy v co nejrychlejším dojednání příměří, aby konflikt co nejrychleji skončil. Česko dělá pravý opak a stalo se jednou z nejmilitantnějších zemí toho konfliktu. Takový přístup může zničit české obyvatelstvo.“

Ani jeden z politiků však neřekl konkrétně, jak „rychlého ukončení konfliktu“ co nejlépe dosáhnout. Nabízí se možnost přestat posílat Ukrajině zbraně, a tím tuto zemi de facto nechat padnout ve válce s Ruskem, které o příměří očividně nestojí.

Paroubek: Najít vhodnou alternativu trvá léta

Tlustý uvedl, že v případě rusko-evropské spolupráce se Moskva na rozdíl od zemí EU má kam obrátit. „Rusko může přeorientovat svůj energetický export na jiné země. Do Číny či Indie, zkrátka má alternativu, my ne. Pokud nemáme alternativu a vyhrožujeme tomu, kdo ji má, tak je to k smíchu a politováníhodné,“ prohlásil.

Na stejný problém upozornil i Paroubek: „Rusko si odbyt dokáže zajistit i v Číně, Indii a rozvojovém světě. Nikdo dosud neřekl, kolikrát dražší by byl pro Evropu zkapalněný plyn z USA, Kataru či Austrálie. Najít vhodnou alternativu v tomto případě trvá léta, jsou to fantaskní názory. Energetická nezávislost na Rusku je v krátké době pro Česko nereálná.“

Evropská unie se snaží ruský plyn postupně přestat odebírat. Podle březnové předpovědi Evropské komise má k úplnému konci toku plynu z Ruska do EU dojít v roce 2027. V květnu pak Komise představila strategii, jak tohoto plánu dosáhnout. Hlavní body tvoří rychlejší přechod na obnovitelné zdroje, zvýšení energetické účinnosti a úspory i společné nákupy plynu od nových dodavatelů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:14

Polský ministr: Jestli Rusko použije jaderné zbraně na Ukrajině, NATO může udeřit letadly i raketami

23:48

Putin podepsal dekrety o uznání nezávislosti ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti

23:37

Nasazení ruských branců skončí strašlivým masakrem, míní Visingr. Proti Kremlu hraje čas

23:04

Pseudoreferenda Ruské federace jsou v rozporu se vším, co by mělo mezinárodní společenství zastávat, řekl Gueterres

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Živě
ON-LINE: Záporožská a Chersonská oblast jsou nezávislá území, tvrdí Putin a podepsal dekrety

Vladimir Putin podepsal dekrety o uznání nezávislosti ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Ani boxerského šampiona a poslance nemine válka. Obr Valujev se dočká „boje“ s Kličkem

V začátku války na Ukrajině své služby armádě na napadené straně poskytlo i několik slavných boxerů. Po nedávné částečné mobilizaci hlásí také vojska Vladimira Putina hvězdnou posilu z ringu. Povolávací rozkaz dostal obr Nikolaj Valujev – historicky nejvyšší a nejtěžší světový šampion. S trochou nadsázky se dá říct, že se konečně utká s Vitalijem Kličkem, po čemž během kariéry toužil.

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Football Fanatics: Poslední přání před popravou? Ať střílí Tecl. To už neplatí, teď válí

Předlouho čelil útočník Stanislav Tecl všemožným fórkům ze strany české fanouškovské obce. Ve Slavii Praha spíše vysedával na lavičce, když nastoupil, pálil jednu šanci za druhou. Jenže s aktuální sezonou humor pomalu mizí v dáli. Vysmívaný hráč „sešívaných“ se probudil a vládne tabulce ligových střelců. Na jeho formu se podíval pořad Football Fanatics na CNN Prima NEWS.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.