reklama

Korupce v českém fotbalu se musí řešit odspodu, na krajích, říká Rudolf Řepka

Legendární čeští fotbalisté volají po očištění českého fotbalu. Založili hnutí Fotbalová revoluce. Vladimír Šmicer, Jan Koller, Milan Baroš a mnoho dalších tak reagují na kauzu bývalého místopředsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) Romana Berbra. Funkcionář a člen iniciativy Rudolf Řepka, který byl hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové na televizi CNN Prima NEWS, poznamenal, že čištění českého fotbalu musí začít odspodu, a to na krajských a okresních úrovních.

reklama

Od zatčení Romana Berbra a dalších dvou desítek lidí obviněných z ovlivňování výsledků 2. a 3. nejvyšší fotbalové ligy uplynul měsíc. Vedení FAČR po vypuknutí kauzy strčilo hlavu do písku. Proto se seskupení pod názvem Fotbalová revoluce rozhodlo jednat. Samotná FAČR se zájmům hnutí nebrání.

K tématu

„Snažíme se pomoci očistit český fotbal od morálního bahna, které je tady zaseto 30 let a všichni ho už berou jako normální věc. Teď máme šanci toto prostředí změnit,“ vysvětloval Vladimír Šmicer. Prioritou hnutí je pročistit český fotbal odspodu, tedy od okresních a krajských úrovní. I když se to na první pohled nezdá, právě předsedové z okresů a krajů mají ve výsledku silné pravomoci.

„Amatérské kluby, kterých je zhruba 3 500, si neuvědomují, že předsedové či členové výkonných výborů je pak dále reprezentují na valné hromadě kraje či FAČR. Valná hromada Fotbalové asociace, čili 202 delegátů, má obrovské úkoly, jako je například schvalování rozpočtu,“ řekl bývalý generální sekretář FAČR Rudolf Řepka, který svoji pozici v asociaci dobrovolně opustil v roce 2018.

Revoluci podporují také Bosák, Vetchý či Novotný

„Vzhledem k problémům, které se staly, je tu teď obrovská možnost fotbal změnit. Vyměnit předsedu nebo jiné členy výkonného výboru nestačí. Je potřeba vše vzít úplně odspodu. Tím změníme fotbalové hodnoty a prostředí. Taková cesta vede právě přes kraje a okresy,“ vysvětlil Řepka. Podle něj bude fotbal zdravý nahoře jedině tehdy, když bude zdravý i dole.

K tématu

Mezi podporovatele hnutí zdaleka nepatří jen známí čeští fotbalisté a funkcionáři. Iniciativu podporuje například sportovní komentátor Jaromír Bosák či herci Ondřej Vetchý a David Novotný, kteří mají oba se ztvárněním filmové role fotbalisty velké zkušenosti.

Druhý jmenovaný byl také hostem pořadu, kde přiznal, že fotbal miluje. Proto mu také záleží na tom, aby se konečně věci daly do pohybu. „Mělo by se stát něco, abych nechodil na zápasy s tím, že předem vím, jak dopadnou. To se bohužel někdy stává. Systém by se měl nastavit tak, aby nikdo nepochyboval o tom, že jakýkoliv zápas probíhá férově,“ uvedl Novotný.

Názory bývalého sekretáře FAČR Řepky, že se fotbal musí měnit odspodu, přijdou Novotnému zajímavé. „Když si představím velkou chobotnici, nejdřív je třeba vyčistit prostředí, pak osekat chapadla, a teprve potom se dostanete k hlavě,“ dodal Novotný.

K tématu

Tagy: 360⁰ Pavlíny Wolfové korupce FAČR fotbal Vladimír Šmicer sport Fotbalová revoluce Rudolf Řepka David Novotný

Další hlavní zprávy

Kultura

Nejlepším celovečerním filmem je Šarlatán, na Českých lvech bodoval i Hynek Bočan

Nejlepším celovečerním filmem je Šarlatán, na Českých lvech bodoval i Hynek Bočan

Cenu za mimořádný přínos české kinematografii v sobotu při udílení cen Český lev dostal režisér a scenárista Hynek Bočan. Dvaaosmdesátiletý tvůrce proslul celou řadou celovečerních filmů a seriálů. Zvláštní a oceňovanou kapitolou jeho tvorby je spolupráce s bývalým politickým vězněm, spisovatelem a scenáristou Jiřím Stránským. Nejlepším celovečerním filmem roku 2020 zvolila Česká filmová a televizní akademie snímek Šarlatán.

Partie

Sledujte Partii: Jak tvrdý lockdown ještě Česko unese? Schillerová vs. Jurečka

Sledujte Partii: Jak tvrdý lockdown ještě Česko unese? Schillerová vs. Jurečka

Budou stačit dosavadní – už tak dost tvrdá – opatření v boji proti koronaviru? A unese to česká ekonomika? Nejen o těchto tématech budou v nedělní Partii na CNN Prima NEWS diskutovat ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. V další části pořadu budou mimo jiné hovořit hejtmani o českém zdravotnictví.

Policista pomáhající v nemocnici: Zdravotníci si sahají na dno, přesto je urážejí
Kolik bere kolega? Firmy by měly zveřejňovat rozdíly v platech mužů a žen, chce Brusel
Babiš: Petříček s vakcínami podrazil zdravotnictví. Pro zviditelnění udělá vše
reklama
reklama
Práce na prvním vesmírném hotelu začnou v roce 2025. Najdete v něm bar i lázně

Věda a technologie

Domácí zpravodajství

Na pracoviště jen s negativním testem, rozhodla vláda. Týká se to OSVČ i zaměstnanců
Štěstí přeje posilněným. Muž si chtěl pořídit selfie a hazardoval se životem
S ivermektinem zacházíme jako nejzaostalejší africké země, tvrdí Tomáš Cikrt
Neoblomná policie. Chůva nesměla jet hlídat dítě zdravotnici, doklad měla
Další články
reklama
reklama