reklama

Korupce v českém fotbalu se musí řešit odspodu, na krajích, říká Rudolf Řepka

Legendární čeští fotbalisté volají po očištění českého fotbalu. Založili hnutí Fotbalová revoluce. Vladimír Šmicer, Jan Koller, Milan Baroš a mnoho dalších tak reagují na kauzu bývalého místopředsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) Romana Berbra. Funkcionář a člen iniciativy Rudolf Řepka, který byl hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové na televizi CNN Prima NEWS, poznamenal, že čištění českého fotbalu musí začít odspodu, a to na krajských a okresních úrovních.

reklama

Od zatčení Romana Berbra a dalších dvou desítek lidí obviněných z ovlivňování výsledků 2. a 3. nejvyšší fotbalové ligy uplynul měsíc. Vedení FAČR po vypuknutí kauzy strčilo hlavu do písku. Proto se seskupení pod názvem Fotbalová revoluce rozhodlo jednat. Samotná FAČR se zájmům hnutí nebrání.

K tématu

„Snažíme se pomoci očistit český fotbal od morálního bahna, které je tady zaseto 30 let a všichni ho už berou jako normální věc. Teď máme šanci toto prostředí změnit,“ vysvětloval Vladimír Šmicer. Prioritou hnutí je pročistit český fotbal odspodu, tedy od okresních a krajských úrovní. I když se to na první pohled nezdá, právě předsedové z okresů a krajů mají ve výsledku silné pravomoci.

„Amatérské kluby, kterých je zhruba 3 500, si neuvědomují, že předsedové či členové výkonných výborů je pak dále reprezentují na valné hromadě kraje či FAČR. Valná hromada Fotbalové asociace, čili 202 delegátů, má obrovské úkoly, jako je například schvalování rozpočtu,“ řekl bývalý generální sekretář FAČR Rudolf Řepka, který svoji pozici v asociaci dobrovolně opustil v roce 2018.

Revoluci podporují také Bosák, Vetchý či Novotný

„Vzhledem k problémům, které se staly, je tu teď obrovská možnost fotbal změnit. Vyměnit předsedu nebo jiné členy výkonného výboru nestačí. Je potřeba vše vzít úplně odspodu. Tím změníme fotbalové hodnoty a prostředí. Taková cesta vede právě přes kraje a okresy,“ vysvětlil Řepka. Podle něj bude fotbal zdravý nahoře jedině tehdy, když bude zdravý i dole.

K tématu

Mezi podporovatele hnutí zdaleka nepatří jen známí čeští fotbalisté a funkcionáři. Iniciativu podporuje například sportovní komentátor Jaromír Bosák či herci Ondřej Vetchý a David Novotný, kteří mají oba se ztvárněním filmové role fotbalisty velké zkušenosti.

Druhý jmenovaný byl také hostem pořadu, kde přiznal, že fotbal miluje. Proto mu také záleží na tom, aby se konečně věci daly do pohybu. „Mělo by se stát něco, abych nechodil na zápasy s tím, že předem vím, jak dopadnou. To se bohužel někdy stává. Systém by se měl nastavit tak, aby nikdo nepochyboval o tom, že jakýkoliv zápas probíhá férově,“ uvedl Novotný.

Názory bývalého sekretáře FAČR Řepky, že se fotbal musí měnit odspodu, přijdou Novotnému zajímavé. „Když si představím velkou chobotnici, nejdřív je třeba vyčistit prostředí, pak osekat chapadla, a teprve potom se dostanete k hlavě,“ dodal Novotný.

K tématu

Tagy: 360⁰ Pavlíny Wolfové korupce FAČR fotbal Vladimír Šmicer sport Fotbalová revoluce Rudolf Řepka David Novotný

Další hlavní zprávy

Reportáž

Rusové jim vjeli s tankem do ložnice. Dnes v sovětských kasárnách žijí i Romové

Rusové jim vjeli s tankem do ložnice. Dnes v sovětských kasárnách žijí i Romové

Stotisícovou Olomouc okupovalo 13 tisíc sovětských vojáků a 7 tisíc rodinných příslušníků armádních oficírů. Bylo to traumatické soužití, které skončilo až s odchodem okupační armády z Československa 21. června 1991. „Rusáky jsem nesnášel. A pořád po nich v Olomouci zůstává strašně moc škod,“ rozhlíží se pedagog Miroslav Šnajdr (59) po někdejším „sovětském území“ v olomoucké čtvrti Černá cesta.

EURO 2021

Nizozemští fanoušci dokonale ošálili sousedy. Ti se radovali z gólu, který nikdy nepadl

Nizozemští fanoušci dokonale ošálili sousedy. Ti se radovali z gólu, který nikdy nepadl

Současná doba přináší z hlediska sledování sportovních událostí řadu výhod. Nepotřebujete televizi, a pokud budete trochu snaživí, můžete odkudkoli zkouknout přes internetový stream třeba i nigerijskou fotbalovou ligu. A co se týče aktuálních událostí, můžete si zapnout pohodlně Euro třeba na zahradě u grilování. Vše má svoje plusy, ale zároveň minusy. A o tom se přesvědčila skupinka Nizozemců.

Doprava

Havlíček: Dostavbě Pražského okruhu jsme nikdy nebyli blíž. V roce 2022 se snad začne

Havlíček: Dostavbě Pražského okruhu jsme nikdy nebyli blíž. V roce 2022 se snad začne

Česko podle ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) nikdy nebylo tak blízko tomu, aby se konečně začal stavět klíčový úsek Pražského okruhu 511 mezi Běchovicemi a D1. Jde o důležitý úsek části okruhu, který měl být podle původních plánů ministerstva dopravy otevřen dokonce už letos, zatím se ale ani nezačalo. Podle Havlíčka by se mohlo „kopnout“ do země už v příštím roce.

Kultura trpí. Zaorálek a spol. volají po stejných pravidlech kontrol, jako má gastronomie
Němcová: Jsme v zahřívacím kole, Babiš vytahuje pitomosti. Kampaň se teprve rozjede
Česká superstar Schick: Z Ďolíčku až na miliardovou posilu. Pak ho zachránilo Německo
Covid cestovní seriál: Co potřebujete k dovolené v Chorvatsku a na co si dát pozor?
Policie v Teplicích drsně zasáhla proti muži, který měl být zdrogovaný. V sanitce zemřel
Poklekávání nevadí, duhová páska ano? Neuer podpořil LGBT a UEFA chce trestat
reklama
reklama
Pospíšil: Prezident svými výroky o Vrběticích úmyslně nahrává ruské propagandě

Partie

Domácí zpravodajství

Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela
Další články
reklama
reklama