reklama

Korupce v českém fotbalu se musí řešit odspodu, na krajích, říká Rudolf Řepka

Legendární čeští fotbalisté volají po očištění českého fotbalu. Založili hnutí Fotbalová revoluce. Vladimír Šmicer, Jan Koller, Milan Baroš a mnoho dalších tak reagují na kauzu bývalého místopředsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) Romana Berbra. Funkcionář a člen iniciativy Rudolf Řepka, který byl hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové na televizi CNN Prima NEWS, poznamenal, že čištění českého fotbalu musí začít odspodu, a to na krajských a okresních úrovních.

reklama

Od zatčení Romana Berbra a dalších dvou desítek lidí obviněných z ovlivňování výsledků 2. a 3. nejvyšší fotbalové ligy uplynul měsíc. Vedení FAČR po vypuknutí kauzy strčilo hlavu do písku. Proto se seskupení pod názvem Fotbalová revoluce rozhodlo jednat. Samotná FAČR se zájmům hnutí nebrání.

„Snažíme se pomoci očistit český fotbal od morálního bahna, které je tady zaseto 30 let a všichni ho už berou jako normální věc. Teď máme šanci toto prostředí změnit,“ vysvětloval Vladimír Šmicer. Prioritou hnutí je pročistit český fotbal odspodu, tedy od okresních a krajských úrovní. I když se to na první pohled nezdá, právě předsedové z okresů a krajů mají ve výsledku silné pravomoci.

„Amatérské kluby, kterých je zhruba 3 500, si neuvědomují, že předsedové či členové výkonných výborů je pak dále reprezentují na valné hromadě kraje či FAČR. Valná hromada Fotbalové asociace, čili 202 delegátů, má obrovské úkoly, jako je například schvalování rozpočtu,“ řekl bývalý generální sekretář FAČR Rudolf Řepka, který svoji pozici v asociaci dobrovolně opustil v roce 2018.

Revoluci podporují také Bosák, Vetchý či Novotný

„Vzhledem k problémům, které se staly, je tu teď obrovská možnost fotbal změnit. Vyměnit předsedu nebo jiné členy výkonného výboru nestačí. Je potřeba vše vzít úplně odspodu. Tím změníme fotbalové hodnoty a prostředí. Taková cesta vede právě přes kraje a okresy,“ vysvětlil Řepka. Podle něj bude fotbal zdravý nahoře jedině tehdy, když bude zdravý i dole.

Mezi podporovatele hnutí zdaleka nepatří jen známí čeští fotbalisté a funkcionáři. Iniciativu podporuje například sportovní komentátor Jaromír Bosák či herci Ondřej Vetchý a David Novotný, kteří mají oba se ztvárněním filmové role fotbalisty velké zkušenosti.

Druhý jmenovaný byl také hostem pořadu, kde přiznal, že fotbal miluje. Proto mu také záleží na tom, aby se konečně věci daly do pohybu. „Mělo by se stát něco, abych nechodil na zápasy s tím, že předem vím, jak dopadnou. To se bohužel někdy stává. Systém by se měl nastavit tak, aby nikdo nepochyboval o tom, že jakýkoliv zápas probíhá férově,“ uvedl Novotný.

Názory bývalého sekretáře FAČR Řepky, že se fotbal musí měnit odspodu, přijdou Novotnému zajímavé. „Když si představím velkou chobotnici, nejdřív je třeba vyčistit prostředí, pak osekat chapadla, a teprve potom se dostanete k hlavě,“ dodal Novotný.

Tagy:

Hlavní zprávy

Očkování nám rozhodilo menstruaci. Na změny po vakcinaci si stěžují desetitisíce žen
Koronavirus

Očkování nám rozhodilo menstruaci. Na změny po vakcinaci si stěžují desetitisíce žen

Více než 30 tisíc žen oznámilo, že po očkování vakcínou proti COVID-19 došlo k narušení jejich menstruačního cyklu. Změny ale byly „krátkodobé“, uvedla lektorka reprodukční imunologie na Imperial College London Victoria Maleová. Podle ní se většina žen po jednom cyklu vrátí k normálu. Neexistují zatím ani žádné důkazy, že by očkování ovlivňovalo plodnost.

Dostane žhář z Bohumína doživotí? Obviněný trest přijal, rozhodne soud

Muž obviněný ze způsobení loňského požáru, při kterém v bohumínském panelovém domě zahynulo 11 lidí, by měl ve vězení strávit zbytek života. Jeden ze zmocněnců poškozených, Petr Kausta, to v pátek během jednání v budově krajského soudu řekl novinářům. Podle Kausty se obviněný doznal ke všem skutkům, tedy k vraždě a obecnému ohrožení, z nichž byl obviněn. Přijal také nabídku státního zástupce na doživotní trest vězení.

Hasiči se vrátili na místo, kde ztratili kolegy. Výbuch poškodil i sousední domy

Jeden z rodinných domů v sousedství budovy v Koryčanech na Kroměřížsku, kterou zničil středeční výbuch, je podle statika neobyvatelný. Po explozi má poškozenou konstrukci, hasiči proto zajistili stabilizaci objektu. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Exploze si vyžádala životy dvou zasahujících dobrovolných hasičů, další čtyři lidé utrpěli zranění.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Závěť prince Philipa zůstane zapečetěná 90 let. Soud tak chrání důstojnost královny

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl nejvyšší soud. Důvodem je ochrana „důstojnosti a postavení“ královny. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

Nejhorší covidový scénář v Česku: Obchody s výdejním okénkem a hospody na rezervace

Ministerstvo zdravotnictví má na stole plány, jak postupovat v nadcházejících měsících podle vývoje pandemie koronaviru. Připravený má i nejkrizovější scénář, který by začal platit v okamžiku, kdy by se v Česku znovu rozjela masivní vlna, tak jako loni na podzim. Obchody by při něm mohly fungovat jen prostřednictvím výdejních okének a do restaurací by se chodilo pouze při rezervaci.

reklama

Domácí zpravodajství

Počet nakažených v Česku stále roste. Třetí den se drží nad hranicí 500 případů

Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění COVID-19, o 130 víc než před týdnem. Šlo tak o třetí den v řadě, kdy nárůst přesáhl 500 případů. Za poslední týden připadá 28 nově odhalených případů nákazy na 100 tisíc obyvatel, což je nejvíc od konce května. V nemocnicích je v souvislosti s covidem podle posledních údajů 158 lidí. ČR je také podle nákaz covidem v EU za 14 dní třetí nejméně zasaženou zemí, nejhůře je na tom nově Slovinsko. Česko má nyní nejméně mrtvých na obyvatele.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

reklama