Kovanda: Vláda pomáhá živnostníkům, jak slibovala. Zaměstnanci další úlevy nepotřebují

Podnikatelům se zlepší v těžkých časech podmínky, řekl o plánu ministerstva financí na zvýšení limitu pro možnost přihlásit se k paušální dani hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. V Novém dni na CNN Prima NEWS zároveň podotkl, že zaměstnanců by se další úlevy týkat neměly, protože si polepšili zrušením superhrubé mzdy.

Od příštího roku by se měl zvýšit limit pro možnost přihlásit se k paušální dani z jednoho na dva miliony korun, navrhuje ministerstvo financí. Změny u paušální daně souvisí s návrhem resortu navýšit limit pro povinnou registraci k dani z přidané hodnoty (DPH) rovněž z jednoho na dva miliony korun.

„Do režimu paušální daně vstoupí 50 tisíc živnostníků. To je příznivá zpráva a změny jsou logické. Jestliže je velká inflace, měli bychom podobné limity navyšovat. Lidé s milionem obratu ročně nyní musí být plátci DPH, což je vzhledem k inflaci neúměrné,“ uvedl Kovanda. Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku je totiž nejvyšší od prosince 1993. Inflace v dubnu zrychlila na rekordních 14,2 %.

Podle Kovandy se podnikatelům zlepší podmínky v těžkých časech ekonomické krize. Podotkl, že drobní podnikatelé živí další občany, vládu nebo politiky. Z jejich daní žije stát, proto je důležité je podporovat.

„Někteří mladí odmítají začít podnikat, protože se nechtějí prodírat mraky dokumentů, které potřebují. Radši skončí ve státní sféře nebo ve velké korporaci, kde nejsou tak přínosní. Jde o správný krok vlády, která podporu živnostníků slibovala,“ konstatoval Kovanda a dodal, že nepůjde o zásadní ránu pro státní kasu. Podnikatelé budou podle ekonoma aktivnější a také jich v Česku díky změnám přibyde, čímž vzniknou nové daňové příjmy státu a dojde k vylepšení bilance veřejných rozpočtů.

Podnikatelům se podpory nedostalo

Pokud návrh ministerstva financí projde, je možné čekat hlasitou odezvu od zaměstnanců, kteří také budou volat po daňových úlevách. „Zaměstnanci by neměli mít velké úlevy, těch se jim dostalo při zrušení superhrubé mzdy od roku 2021. Pokud pobírají běžnou mzdu, přijdou si za rok na 25 tisíc korun navíc,“ prohlásil Kovanda.

Podnikatelům se podobné podpory nedostalo, takže podle ekonoma se teď podmínky jen srovnávají. Žádné úlevy pro zaměstnance by nevytvářel i vzhledem k současné ekonomické situaci. „Vyšší plat si musí vydobýt u zaměstnavatele, neměl by se o to starat stát,“ vzkázal.

Výše paušální daně by měla být podle ministerstva rozdělena na tři pásma odvozená od výše příjmů a sekundárně od výdajového paušálu. Dnes je daň stejně vysoká pro všechny. „Navrhované změny mají jednoho společného jmenovatele, a tím je zjednodušování daňových povinností a snížení či rušení administrativy pro naše podnikatele,“ řekl šéf státní kasy Zbyněk Stanjura (ODS).

Specifika paušální daně

Pro rok 2022 paušální daň pro drobné podnikatele vychází na 5 994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2 627 korun, minimální sociální pojistné navýšené o 15 % činí 3 267 korun a daň z příjmů je 100 korun. Letos ke konci dubna paušální daň využívalo zhruba 82 300 živnostníků.

Podle odborníků je nyní paušální daň nejvýhodnější pro živnostníky s nižším výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku. Po přihlášení k paušální dani již podnikatelé nemohou uplatňovat žádné odečitatelné položky, slevy na dani, ani daňová zvýhodnění například na hypotéku nebo životní pojištění.

Paušální daň byla zavedená od ledna loňského roku. Rozhodnutí o tom, že ji bude využívat, musí živnostník oznámit finančnímu úřadu do desátého dne rozhodného zdaňovacího období, tedy zpravidla do 10. ledna.

Tagy: