Při masovém útěku z věznice ve městě Goma na východě Demokratické republiky Kongo zemřelo více než 150 vězeňkyň. Během incidentu, kdy vězni zapálili věznici, byly ženy nejen upáleny zaživa, ale předtím také znásilněny, informovala CNN.
K incidentu došlo 27. ledna a podle prohlášení mluvčího Úřadu OSN pro lidská práva, Seifa Maganga, bylo z celkového počtu 165 znásilněných žen většina obětí požáru. Mezi přeživšími, které rovněž zažily znásilnění, zůstalo pouze devět až třináct žen, uvedla CNN.
ČTETE TAKÉ: U pobřeží USA zmizelo letadlo. Pátrání komplikuje počasí, osud 10 lidí na palubě je nejistý
Tato událost je bohužel jen dalším příkladem dlouhodobého problému sexuálního násilí v Demokratické republice Kongo. Kromě tohoto tragického útoku přišly zprávy o dalších případech, včetně údajného násilí spáchaného konžskými vojáky v Jižním Kivu, kde bylo znásilněno 52 žen. Tyto incidenty se stávají každodenní realitou v této oblasti.
Napjatá situace v zemi
Za útěkem vězňů stála napjatá situace v regionu, kde v té době probíhaly těžké boje mezi povstaleckou skupinou M23 a vládními silami. Skupina M23, podporovaná Rwandou a tvořená převážně etnickými Tutsii, již dříve ovládla Gomu. Po obnovení bojů na konci roku 2021 znovu obsadila významné části provincie Severní Kivu.
V současnosti je situace v oblasti velmi napjatá, přičemž rebelové pokračují v expanzi a usilují o širší kontrolu nad oblastmi bohatými na vzácné minerály.
O nově nastalé africké krizi se bude na konci tohoto týdne jednat na společném zasedání Východoafrického společenství a Společenství pro rozvoj jižní Afriky. Na zasedání v Tanzanii by měli v sobotu dorazit i prezidenti Konga a Rwandy, Felix Tshisekedi a Paul Kagame.
Situaci sleduje i Mezinárodní trestní soud (ICC) a předseda Evropské rady António Costa, který na sociální síti X uvedl, že hovořil s prezidenty obou zemí, aby vyjádřil své „obavy z probíhajícího konfliktu“, píše agentura AFP.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Rozzuřený slon v Indii zaútočil na bagr, ukazuje video. Zvíře mohlo být pod vlivem alkoholu