Pacientů je v českých nemocnicích ve spojení s koronavirem víc, než ministerstvo zdravotnictví uvádí, tvrdí prezident České lékařské komory Milan Kubek. Důvodem podle něj je, že ač se pacient vyléčí z covidu, má jiné závažné zdravotní komplikace a na lůžku zůstává. Lidé podle něj tak nabývají dojmu, že kapacity v nemocnicích ještě jsou, ale opak je pravdou.
„Situace je vážnější, než byla v listopadu, a je strašnou chybou, že to tak podle čísel nevypadá. Stále se ukazují počty pacientů a kolik z toho je ve vážných stavech. Normální člověk si podle toho řekne: ,Co by chtěli, vždyť to bylo v listopadu ještě horší a taky to zvládli, tak ať mlčí a dělají‘,“ vysvětloval pro CNN Prima NEWS rozhořčeně Kubek.
Skoro jsem si sáhla na dno. Leží u nás i třicátníci, říká primářka covid oddělení
Zdravotníci už jsou unavení a navíc bez vyhlídky na zlepšení situace. Většina z nich se snaží čerpat energii, kde se dá – třeba u své rodiny, tak jako primářka covidového oddělení Kroměřížské nemocnice Ivana Horková, která byla hostem pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Řada sester či lékařů podle ní může kvůli pandemii zvažovat odchod ze zdravotnictví.
Podle aktuálních statistik ministerstva zdravotnictví leželo v nemocnicích k neděli 7. února 5 473 pacientů s koronavirem. 6. listopadu, tedy v nejhorší fázi, bylo hospitalizováno až 8 283 nakažených.
Dalo by se proto očekávat, že nyní bude více volných lůžek, ale, jak upozorňuje Milan Kubek, není tomu tak.
Volných lůžek na JIP bylo v Česku 6. listopadu podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky 4 013, údaje z pondělí ukazovaly 3 950. Číslo je tedy téměř totožné i přesto, že ve statistikách hospitalizovaných je téměř o 3 000 pacientů méně.
Covid negativní ze statistik vypadne
Podle Kubka je tak aktuální číslo zkreslené a skutečnou zátěž nemocnic neukazuje. „Vycházím z toho, že pacient po určité době, co je hospitalizován, což se liší podle toho, jestli je na standardním lůžku, nebo na JIP, je brán jako covid negativní a vypadává ze statistik,“ dodal prezident České lékařské komory.
Jde podle něj o případy, kdy pacienti už nejsou infekční a COVID-19 už fakticky nemají, ale vzhledem ke špatnému zdravotnímu stavu musí v nemocnici zůstat. Pokud by takoví pacienti neexistovali, bylo by i více volných lůžek, ty ale podle Kubka právě z tohoto důvodu chybí.
Kubek: Boj s epidemii nyní řídí trojice mužů – Blatný, Černý a Dušek. Nezvládají to
Z ministerstva zdravotnictví v poslední době odcházejí klíčové osoby, které měly na starost očkování a testování. V současnosti tak řídí boj s epidemií trojice mužů – ministr zdravotnictví Jan Blatný, profesor Vladimír Černý a ředitel ÚZIS Ladislav Dušek, řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové prezident České lékařské komory Milan Kubek, podle kterého situaci nezvládají.
„V listopadu leželo v nemocnicích až osm tisíc pacientů a teď jich tam podle statistik neleží ani šest tisíc, a přitom volná lůžková kapacita je nižší, přičemž se zároveň nedělají plánované výkony,“ pokračoval Kubek. Logicky to podle něj znamená, že lůžko někým zaplněné být musí. „Leží tam právě kvůli tomu koronaviru,“ dodal.
„Ve statistikách nám chybí jedna kategorie, a to jsou pacienti hospitalizovaní kvůli covidu, toho času už neinfekční,“ doplnil s tím, že takových lidí by mohlo být až 2 000. „Je to ale pouze můj odhad,“ zdůraznil Kubek.
Zároveň ale nutno dodat, že počty volných lůžek se denně mění. Každá nemocnice je přidává a ubírá a „předělává“ na covidová podle toho, jak je potřeba. Přesná zaplněnost se tak velmi rychle mění.
Snaha lakovat situaci narůžovo?
Důvodem, proč zdravotnictví neinfekční pacienty neeviduje, může být podle Kubka i to, že se někteří lidé snaží situaci zlehčovat. „Vzhledem k tomu, že tu opakovaně byly tendence situaci zlehčovat a lakovat ji narůžovo, se obávám, že se nedá vyloučit ani to, že to ministerstvo zdravotnictví dělá schválně. Nehledě na to, že kdyby to nemělo žádný důvod, tak by to přece změnili,“ prohlásil dále Kubek.
Podle ministerstva zdravotnictví ale o žádné naschvály rozhodně nejde a výpočet kapacity v nemocnicích je stále stejný.
Situace v ČR je kritická, dominantně se bude šířit britská mutace, tvrdí imunolog
Situace je velmi závažná až kritická, varuje imunolog Zdeněk Hel před šířením britské mutace koronaviru v ČR. Následující týdny se podle něj britská varianta viru stane v Česku dominantně přenášeným typem. Dobrou zprávou prý ale je, že současné vakcíny před britskou mutací chrání. Tou špatnou je, že proti jihoafrické mutaci bude účinnost vakcín nižší.
„Pokud pacient v nemocnici zůstává, tak obsazuje lůžko, a tím pádem blokuje kapacitu. My ji nevidíme funkční a pro řízení systému máme data o skutečné kapacitě. Nemůžeme v reálném čase zatěžovat nemocnice, že budou o všech pacientech hlásit další parametry. To se musí udělat zpětně. Pro řízení lůžkové akutní péče sběr tak, jak je, stačí,“ uvedl pro CNN Prima NEWS šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.
Zároveň i on ale přiznal, že pacienti, kteří už nejsou covid pozitivní, ale v nemocnicích zůstávají, ze statistik hospitalizovaných s koronavirem vypadávají.
„Čísla nejsou komplexní, protože sbírají data covid pozitivních pacientů a v nemocnicích samozřejmě leží i velké množství těch, kteří covid pozitivní nejsou, a nemocnice je tím pádem nevykázala do databáze. I v listopadu tam leželo velké množství pacientů, kteří nebyli zahrnuti v číslech. Statistika dat je celou dobu konzistentní a stále stejná,“ dodal Dušek.
Podle Kubka by se ale celková čísla uvádět měla, aby lidé skutečně viděli, jak na tom nemocnice jsou. „Neuvádí čísla správně a v důsledku toho situace vypadá méně závažně, než je, a obrací se to proti nám, protože lidé pak propadají falešnému pocitu, že situace není tak vážná, a o to hůř se přesvědčují k tomu, že je třeba ty věci dodržovat,“ uzavřel Kubek.