Do 14 dnů bude přibývat 20 tisíc nakažených denně a do tří až čtyř týdnů přijde vlna do nemocnic, varuje datový vědec a spisovatel Petr Ludwig. Znepokojil ho úterní nárůst nově nakažených koronavirem, kdy přibylo 6 274 pozitivně testovaných lidí. Podle analytika se „pomyslná lavina utrhla“ a Češi se dalšímu lockdownu nevyhnou.
„Je to blbý, 6 274 pozitivně testovaných je hodně. Zase zdvojnásobení za sedm až osm dní. Do týdne máme 10 tisíc a do 14 dní klidně 20 tisíc,“ předpovídá na svém Instagramu analytik Petr Ludwig. Vlna do nemocnic podle něj dojde za tři až čtyři týdny.
Přál bych si povinné očkování. V podmínkách naší společnosti ale není možné, říká virolog
Povinné očkování proti koronaviru? S jeho zavedením by souhlasil virolog Libor Grubhoffer. Zároveň si ale myslí, že to v podmínkách české společnosti není možné. Řekl to ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle něj by lepší proočkovanosti pomohlo, kdyby se do osvěty zapojilo více lékařů. Po podpoře vakcinace volá i imunolog Zdeněk Hel.
Ludwig varuje, že Češi snadno překonají dosavadní rekordy. „Bohužel jsme to zase prošvihli. Můžeme teď zase jen čekat, protože odvrátit už to úplně nepůjde, pomyslná lavina se utrhla,“ upozorňuje.
Zastavit další lockdown podle něj mohou pouze okamžitá opatření. „Což Babiš neudělá a za ty tři až čtyři týdny bude už pozdě. Nová vláda nárůst zemřelých a tlak, že jsme zase nejhorší na světě, nevydrží a zabouchne to. Pros*alo se očkování, současná opatření se nedodržují, tak bude lockdown,“ varuje expert na sociálních sítích.
Podle něj je jen otázka, v jaké podobně lockdown bude. „Naprosto zbytečně. Češi jsou mistři ve střelbě do vlastních nohou,“ nelíbí se mu.
Flegr: Budou zavřené školy i lockdown
Epidemie v Česku se poslední týdny zhoršuje. V úterý přibylo 6 274 potvrzených případů koronaviru, ve středu 5 824, což je zhruba o 2 550 více než před týdnem. V nemocnicích je s covidem téměř 1 300 pacientů, nejvíce od 17. května.
Rok od vrcholu druhé vlny epidemie: Jak jsme se s covidem tehdy potýkali?
Nemocnice blížící se na hranu svých kapacit, více než 15 tisíc nových případů za den a noční zákazy vycházení. Loňský sváteční den 28. října byl vrcholem podzimní vlny epidemie nemoci COVID-19, po kterém se křivka nakažených začala pomalu lámat. Kvůli covidovým opatřením vyšly ve svátek do ulic stovky demonstrantů.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) opakovaně řekl, že další lockdown už nebude. Tomu ale nevěří ani evoluční biolog Jaroslav Flegr. „Virus má na věc úplně jiný názor a jsem si jist, že o lockdownu nebude rozhodovat ministr, ale virus. Takže zavřené školy i lockdown budou, jde jen o to kdy a na jak dlouho,“ varoval.
Zároveň upozornil, že kdyby lockdown přišel včas, mohl být kratší. „Ale nepřijde. A přitom je to už letos zbytečné. I teď by se dala podzimní vlna ještě zastavit. Stačilo by k tomu preventivně testovat pomocí PCR ze slin jednou týdně žáky, studenty a zaměstnance. Do měsíce by se počty nakažených vrátily zpět na stovky denně. Pak už by stačilo testovat jednou za 14 dnů. Nezdravotnická zařízení na to kapacitu mají. Jeden test by vyšel na 100 korun. Jeden den lockdownu nás přijde tak na čtyři miliardy,“ řekl CNN Prima NEWS Flegr.
Mohou být i rekordy v umírání
Zároveň varoval před černým scénářem epidemie. Stejně jako Ludwig si totiž myslí, že Češi opět mohou trhat rekordy. „Jestli politici udělají to, co se chystají udělat – v podstatě nic, tak letos v počtu nakažených překonáme všechny dosavadní rekordy. Možná, že díky vakcínám už nebude tolik lidí umírat, ale ani na to bych si už nevsadil. Neočkovaných a těch, kterým už od nákazy či očkování vymizela imunita, je tolik, že můžou být i rekordy v umírání,“ zdůraznil odborník s tím, že takové šíření viru jako v posledních dnech v Česku ještě nebylo.
Od začátku epidemie zemřelo v Česku s koronavirem 30 689 lidí. V posledních dnech jsou počty obětí už většinou opět dvouciferné. Za první tři dny tohoto týdne zemřelo s covidem 43 nakažených, za první tři dny minulého týdne to bylo 28 lidí. Je navíc pravděpodobné, že údaje ze začátku tohoto týdne při dalších aktualizacích ještě vzrostou.
Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek čeká do konce roku kolem dvou tisíc hospitalizovaných s COVID-19. To by ale stále bylo výrazně méně než letos v březnu, kdy v nejhorší situaci bylo v nemocnicích s covidem i více než 9 500 lidí, přes dva tisíce z nich v těžkém stavu.