Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se zastal prezidenta Petra Pavla, když šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova označil za klauna. „Rusko je teroristický stát a jeho vedení patří před mezinárodní tribunál,“ dodal Lipavský. Lavrov, jenž nyní řídí zasedání Rady bezpečnosti OSN, o české hlavě státu prohlásil, že prý „nemá nic společného s působením normálního politického činitele“.
„Výroky klauna Lavrova na adresu našeho prezidenta Petra Pavla jsou k smíchu. Rusko je teroristický stát a jeho vedení patří před mezinárodní tribunál,“ uvedl Lipavský na Twitteru.
Český ministr zahraničí tak učinil poté, co jeho ruský protějšek na adresu Petra Pavla řekl, že „nemá nic společného s působením normálního politického činitele“. Lavrov reagoval na rozhovor, který Pavel v úterý poskytl bruselskému webu Politico.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rusko už kromě nafukovacích tanků nemá co ukázat. Přehlídka bude žalostná, říká Fištejn
„Nemyslím si, že by Čína měla skutečný zájem válku v krátké době ukončit. Myslím si, že je v jejím zájmu prodlužovat status quo, protože může tlačit Rusko k různým ústupkům,“ uvedl Pavel. Redakce CNN Prima NEWS zjišťovala reakci českého prezidenta i jeho blízkého okolí na Lavrovovo rýpnutí.
Válka na Ukrajině
„Výroky (Sergeje Lavrova) nemáme zájem komentovat,“ uvedla stručně hradní mluvčí Eva Hromádková. „Nevím, co na to říká pan prezident Pavel, ale myslím, že orel much nelapá. Zoufalec Lavrov se v posledních letech natolik znemožnil, že nedokáže sloužit Putinovi už ani jako fíkový list. Co mě se týče, souhlasím beze zbytku s ministrem Lipavským,“ řekl pro CNN Prima NEWS Pavlův neoficiální poradce a diplomat Petr Kolář.
Bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) s Lipavským částečně nesouhlasil: „Vztahy s Ruskem už nemáme jak zhoršit. Můžeme říkat, co chceme, to už je úplně jedno. Nicméně ministr Lavrov není klaun, on je extrémně inteligentní. Tím neříkám nic o jeho charakteru.“
Pozice Pekingu budí obavy
Čína se v poslední době často staví do role mírotvorce v případě války na Ukrajině. Nadále však s ruským agresorem udržuje vřelé diplomatické vztahy. Ohledně míru má navíc Peking dost odlišné představy než Západ či samotní Ukrajinci, kteří chtějí, aby ruští okupanti bezpodmínečně opustili jejich území.
Čínský prezident Si Ťin-pching se od vypuknutí ruské invaze v únoru 2022 setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem dvakrát. Pozice Pekingu ve vztahu k válce budí dlouhodobě na Západě obavy.
Rusku tento měsíc připadlo předsednictví v patnáctičlenné Radě bezpečnosti OSN. Někteří ukrajinští a západní politici poukazují na to, že je celá věc vzhledem k probíhající ruské invazi naprosto absurdní.