Vojáky, kteří páchali zvěrstva, čeká peklo na zemi. Vina se jim vrátí, říká psycholog

Vojenský psycholog Daniel Štrobl

360°, Petr Nečas, Vlastimil Tlustý, Jan Papež - 8.4. v 21:56

Scény zvěrstev na Ukrajině, která páchají ruští vojáci, zasáhly lidi na celém světě. Podle psychologa Daniela Štrobla však i tito okupanti pocítí spravedlnost. „Svět je spravedlivý a nic dobrého je nečeká. Většinou nejsou psychopati, pocit viny se jim vrátí. Čeká je opravdové peklo na zemi,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Tomáš Bendl z Lékařů bez hranic následně přiblížil vlastní zkušenosti s válečnými konflikty.

Celý svět šokovaly záběry z obcí a měst v Kyjevské oblasti, kterou opustily ruské jednotky. Štrobl přiblížil, jak se z vojáka stane člověk, který páchá zvěrstva. „Musí projít vnitřní proměnou, která má několik zastávek. Zaprvé, přestane nepřátelské obyvatelstvo vnímat jako lidi. To známe již z historie, kdy se nepřátelům říká švábi, paraziti nebo hmyz. Rusové Ukrajincům říkají zombie,“ uvedl.

Druhým bodem je přenesení odpovědnosti a poslušnosti. „Lidé jsou ve jménu poslušnosti schopni lecčeho. Nemusí se nutně jednat o Rusa, ale klidně o Američana. Voják je závislý na poslušnosti k autoritě více než člověk v korporátu ke svému nadřízenému,“ pokračoval. Posledním bodem je stav bezmoci. „Dotyčný má pocit, že se sám stal obětí. Má pocit ponížení, necítí se silný. Je to například stav, kdy jeho armáda nevyhrává,“ uvedl. Když se všechny tyto body setkají, vznikne podle psychologa voják, který páchá zvěrstva.

Na dotaz, co takové vojáky čeká po jejich činech, odpověděl jasně. „Čeká je opravdu peklo na zemi. Mluvil jsem s takovými lidmi, kteří páchali zvěrstva. Svět je spravedlivý a nic dobrého je nečeká. Většinou se nejedná o psychopaty, pocit viny se jim vrátí. Roky až desetiletí budou utápět to, co udělali, v alkoholu. Nic jim nebude dávat smysl. Čeká to všechny vojáky, kteří překročili morální jednání bez výjimky,“ doplnil.

Ve Lvově to bylo spíš inspirativní než děsivé

Hostem pořadu byl také Bendl, který se před několika dny vrátil z ukrajinského Lvova. Uvedl, jak se naopak pracovníci Lékařů bez hranic zvládají s podobnými situacemi vyrovnávat. „Náš personál nejsou roboti. Na každém by se podepsalo to, co se nyní na Ukrajině děje. Většina členů našich týmů jsou místní lidé. Bavíme se o jejich domovech, snažíme se jim poskytnout psychologickou péči. Jedná se však o profesionály, kteří jsou zkušení,“ uvedl.

Na dotaz, jak sám zpracoval pocity ze Lvova, uvedl, jaká situace ve městě vůbec panovala. „Dorazil jsem do města ve chvíli, kdy byla situace relativně klidná. Bylo však zajímavé pozorovat, jak se se situací vyrovnávají místní. Strach z toho, že se frontová linie přibližuje, na ně má dopad. Bylo však inspirativní sledovat, s jakou odvahou a odhodláním k tomu přistupují. Nechtějí odcházet, naopak pomáhají lidem na útěku. Bylo to spíše inspirativní a silné než děsivé,“ uzavřel.

Tagy: