Jeho koumácký agent MacGyver měl v 90. letech obdivovatele po celém světě. Dovedl si poradit s jakýmkoliv problémem, vyrobil bombu třeba i z lepicí pásky, špendlíku a gumy. Pro spoustu fanoušků byl skutečným kultem – nosili podle něj modré džíny, mullet na hlavě a švýcarský nožík v kapse. Dnes je americkému herci Richardu Deanu Andersonovi 73 let, na svou životní roli už jen vzpomíná. Na pražském Comic-Conu se pro CNN Prima NEWS a vybraná média rozpovídal třeba o tom, zda by si MacGyver nezasloužil nové pokračování.
Váš MacGyver si dokázal poradit v každé situaci. Jste takový kutilský všeuměl i v civilním životě?
Kdokoliv mě o něco požádá, jsem předurčen k selhání. Přesto kráčím životem s nastavením, které měl MacGyver v sobě.
ČTĚTE TAKÉ: Christopher Lambert pro CNN Prima NEWS: Druhý Connery se už nenarodí, při Highlanderovi pláču
A to?
Já, Richard Dean Anderson, používám jednoduchou logiku. Otec mě naučil myslet prakticky. Takže když narazím na menší zádrhel, snažím se na něj nahlédnout s odstupem. V hlavě si to srovnám. Zjistím, zda jsem schopen věc vyřešit, aniž bych musel běžet do obchodu a koupit si hasák. Jasně, člověk by si měl umět poradit. Což mi připomíná, že jsem jednou potkal člověka, který mi vyprávěl zábavnou historku. Na dálnici se mu prý přehřálo auto. Nevěděl, co s tím, ale zrovna jel odkudsi z venkova, kde si od farmáře koupil několik plat vajec. Tak otevřel víko od chladiče – tehdy jsme je ještě v autech měli – a dovnitř nalil bílky. Věděl totiž, že MacGyver udělal v seriálu to samé. Bílek se v takovém případě srazí, ztuhne a zbělá. No, a tenhle chlapík mi nadšeně tvrdil, že naše filmová finta na jeho auto opravdu zafungovala.
Vida, takže MacGyvera můžeme chápat i jako praktického rádce do skutečného života.
Zrovna v tomhle konkrétním případě si to bohužel nemyslím. Při natáčení jsme zmíněnou fintu s vejci zkoušeli. A zjistili jsme, že bychom si místo toho nanejvýš mohli udělat míchaná vajíčka… Osobně jsem tedy vajíčka do chladiče nikdy nelil.
Co měl MacGyver jako hrdina navíc ve srovnání s neporazitelnými marvelovskými superhrdiny, kteří jsou tak populární dnes?
A byl to opravdu hrdina?
Co myslíte vy?
Upřímně… Většinu svého života jsem měl dojem, že jsem spíš takovou karikaturou. Rozhodně ne hrdinou.
Opravdu?
Chápu, že náš seriál mohl posloužit rodičům jako určitý katalyzátor. Učil jejich děti hledat řešení všemožných problémů. Nabádal je, aby se v životě chovaly slušně. Tohle všechno MacGyver představoval. Myslím, že jeho postava vykonala dobrou práci pro základní povědomí o potřebnosti vzdělávání. Můj táta byl učitel. A kdysi mi řekl: „Ještě asi úplně nechápeš, jak velkou máš moc.“ S odstupem vím, že měl pravdu. V mládí jsem byl jenom takový usmrkánek, který se snažil být hercem. Když se na to ale podívám zpětně, spatřuji za MacGyverem přidanou hodnotu. Byl to možná hrdina, hlavně ale pozitivní vzor.
Za několik měsíců půjde do kin nový film o Indiana Jonesovi. Hraje ho Harrison Ford, který je ještě o sedm let starší než vy. Nebylo by tedy na místě vrátit do hry i MacGyvera?
Bylo by to vtipné. Ztvárnit starého MacGyvera bych určitě chtěl. Pokud možno ještě staršího, než jsem teď já. Jen by to asi byla spíš komedie. Sám už jsem starý dost, tak si to můžu dovolit říct – staří lidé mi přijdou jak fascinující, tak svým způsobem i legrační. Když se mě třeba ptáte na třicet, čtyřicet let staré věci, nemůžete na mou paměť klást přehnané nároky. Postava MacGyvera by tak v nové verzi taky musela být úplně jiná než kdysi. Nemusela by být zrovna senilním idiotem, blekotajícím hrdinou a zároveň i antihrdinou však ano.
Richard Dean Anderson (73)
Americký herec
Známý jako kultovní MacGyver, zahrál si i v seriálu Hvězdná brána.
Objevil se i v seriálu Simpsonovi, kde sám nadaboval svou postavu
Co by se tedy muselo stát, abyste se do role MacGyvera opravdu ještě někdy vrátil?
Předně – fakt bych to nemohl hrát způsobem, jako před třiceti lety. Platí to jak o MacGyverovi, tak o jiné mé figuře – plukovníkovi O’Neillovi ze seriálu Hvězdná brána. MacGyver by skutečně musel být 73letým antihrdinou. Něco vám řeknu: Čím jsem starší, tím mi mé chování přijde směšnější, absurdnější, trapnější. Takže vidět MacGyvera jako starého páprdu, který se snaží zachránit svět, by bylo vtipné. Jen si nemyslím, že by se to líbilo nějakému producentovi.
A kdyby přece?
Není to tak snadné, jak se možná zdá. Jak jsem starý, tak už mě moc věcí z domu nevytáhne. Nejde jen o to, že mi na stůl přilétne nabídka. Pokud by mě zaujala, musel bych si ještě udělat rešerši, s tvůrci se o tom pobavit, dohodnout se na podmínkách. Je tu ale jeden klíčový zádrhel.
Jaký?
Nikdo mi nic nenabízí. (smích)