Zelenskyj má jasno: Macron jako prostředník v mírových vyjednáváních selhal

Francouzský prezident Emmanuel Macron a ukrajinský protějšek Volodymyr Zelenskyj

Vývoj bojů na Ukrajině (13. 5.)

Francouzský prezident Emmanuel Macron coby prostředník v jednáních o ukončení ruské invaze na Ukrajině selhal. V rozhovoru s italským televizním kanálem RAI 1 to podle ukrajinského webu Jevropejska pravda řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinský lídr také kritizoval, že Macron se ve snaze najít způsob, jak by si ruský prezident Vladimir Putin mohl zachovat při vycouvání z konfliktu důstojnost, pokusil Ukrajinu přimět k ústupkům ohledně její územní celistvosti.

„Chtěl dosáhnout určitých výsledků jako prostředník. Nenašel je z naší strany, ale pouze ze strany Ruska,“ uvedl Zelenskyj.

Šándor: Putin sjednotil NATO a vyléčil mozkovou smrt aliance. Rusům se na Donbase daří

Ruský prezident invazí na Ukrajinu vlastně dosáhl toho, že proti sobě sjednotil státy NATO. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl bezpečnostní expert a generál v záloze Andor Šándor. Podle něj Putin doslova vyléčil Severoatlantickou alianci z mozkové smrti. Rusové podle Šándora evidentně neuspěli v ofenzivě na Kyjev, úspěchy neslaví ani u Charkova, daří se jim ale proti ukrajinským silám na Donbase, tedy na východě země.

Ukrajinský lídr také podle ukrajinských médií jako zbytečnou odsoudil Macronovu snahu pomoci Putinovi v tom, aby si za cenu ústupků ze strany Ukrajiny „zachoval tvář“. „Nejsme připraveni někomu něco zachovávat a přicházet kvůli tomu o území. Je to ztráta času,“ prohlásil Zelenskyj.

Myšlenky o přerozdělení světa

Ukrajinský prezident doplnil, že v průběhu let se mnozí evropští lídři snažili najít cestu k Putinovi a k Rusku. Tyto pokusy Zelenskyj přirovnal ke snaze evropských politiků z dob druhé světové války, kteří chtěli vyhovět vůdci nacistického Německa Adolfu Hitlerovi a dovolili mu „přemýšlet o novém přerozdělení světa“.

Ukrajina podle Zelenského potřebuje, aby západní země zavedly další sankce proti Rusku, včetně opatření týkajících se energetiky. „Pokud nezastavíme ruská vojska kvůli zločinům, které se staly v Buči a Borodjance, přijdou všude tam, kam mohou, taktéž i na území Slovenska,“ varoval ukrajinský prezident ve svém úterním projevu ke slovenským poslancům a členům vlády.

Zelenskyj také připomněl rok 1968, kdy se odehrála invaze vojsk Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem do tehdejšího Československa. „Každá země chce žít svobodně a vybrat si svou budoucnost,“ zdůraznil ukrajinský prezident.

Nové ambice Ukrajiny

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba dříve v rozhovoru zveřejněném listem Financial Times řekl, že Ukrajina během války s Ruskem zvýšila své ambice. Zatímco dříve by za vítězství pokládala zatlačení ruských vojsk zpět do pozic před útokem z 24. února, nyní, pokud zvítězí v bitvě o Donbas na východě země, bude dost silná, aby si kladla za cíl osvobození celého svého území.

Rusko si od roku 2014 nárokuje ukrajinský poloostrov Krym, Kyjev ale jeho připojení k Rusku neuznává. Dalším jádrem sporů je od roku 2014 také oblast Donbasu, kde proruští separatisté vyhlásili dvě odtrženecké republiky. Rusko nedlouho před zahájením únorové invaze uznalo jejich nezávislost.

Tagy: