Válka na Ukrajině (16.3.2022)
Ukrajinská armáda „odtajnila“ jednu ze zbraní, které získala darem od kabinetu Petra Fialy (ODS). Konkrétně se v instruktážním videu objevila česká protitanková zbraň RPG-75M, kterou má ve výzbroji i Armáda ČR. Doposud nebylo ze strategických a bezpečnostních důvodů zřejmé, co vše bylo součástí české vojenské pomoci Ukrajincům, kteří se brání ruské invazi. Ministerstvo obrany z vlastních zdrojů již poskytlo dary v hodnotě přes 750 milionů korun.
Armádní video, které má posloužit jako návod pro použití pěchotních protitankových střel, ukazuje postupně trojici různých zbraní. Tou první je moderní varianta reaktivního protitankového granátu vzor 75 (RPG-75M). Ukrajinský voják několika rychlými pohyby demonstroval, jak jednoduché je připravit českou protitankovou střelu k použití.
Podle ukrajinské armády přitom nešlo o žádnou zapomenou zbraň v hlubinách skladiště, ale střelu vyrobenou v roce 2022. Společně s RPG-75M se ve videu objevila také španělská pancéřovka Instalaza C90-CR či švédská střela Pansarskott 86 AT-4.
Instruktážního videa s českou zbraní si všiml i předseda sněmovního bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS). „Ukrajinci odtajnili dosud neveřejný druh pomoci vlády České republiky jejich bojovníkům proti obrněné technice ruských okupantů,“ okomentoval krátce politik.
RPG-75M🇨🇿: Ukrajinci odtajnili dosud neveřejný druh pomoci vlády České republiky jejich bojovníkům proti obrněné technice ruských okupantů ✌️🇺🇦✌️ https://t.co/iXjGqOiZJD
— Pavel Žáček (@PavelZacek_69) March 15, 2022
Jednorázově použitelný reaktivní granát bez zpětného rázu slouží k ničení nepřátelských tanků, bojových vozidel pěchoty či obrněným transportérům a opevněným strukturám. Původní verzi má česká armáda ve své výzbroji již od 70. let, postupem času vzniklo několik modernizovaných variant s lepšími parametry a funkcemi.
Ukrajinská armáda se ve svém instruktážním videu pochlubila českou pancéřovkou. Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Ukrajinská armáda se ve svém instruktážním videu pochlubila českou pancéřovkou. Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Hojně užívaná protitanková střela RPG-7 Zdroj: Getty Images
Protitankový granát Panzerfaust-3 (PzF-3) Zdroj: Getty Images
Protitanková jednorázová zbraň NLAW, používaná vojákem v Mariupolu. Snímek z 9. března 2022. Zdroj: Getty Images
Protiletadlová naváděná střela Stinger Zdroj: Getty Images
Protiletadlová nadzvuková střela Starstreak Zdroj: Getty Images
Javeliny jsou pochopitelně součástí výzrboje americké armády. Zdroj: Profimedia.cz
Česká stopa na Ukrajině. Obyvatelé vyrábějí protitankové zábrany, které se poprvé objevily jako součást pohraničního opevnění Československa před druhou světovou válkou. Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si prohlíží protitankovou střelu Javelin. Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinská armáda se ve svém instruktážním videu pochlubila českou pancéřovkou. Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Ukrajinská armáda se ve svém instruktážním videu pochlubila českou pancéřovkou. Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Protitanková jednorázová zbraň NLAW, používaná vojákem v Mariupolu. Snímek z 9. března 2022. Zdroj: Getty Images
Jde o poměrně lehkou a snadno použitelnou zbraň s účinným dostřelem 300 metrů, přičemž střela dokáže probít pancíř do hloubky až 30 centimetrů. Kvůli dosahu pancéřovky se RPG-75M osvědčilo spíše v bojem ve městech, kde má obrněná technika malý prostor pro manévrování. S protitankovou zbraní s českými kořeny se lze setkat také ve výzbroji Polska, Gruzie, Mexika i několika afrických států. Objevila se rovněž v syrské občanské válce.
Ukrajinští obránci začali aktivně používat i další pěchotní zbraně. Dobrovolníci poblíž Mikolajeva se ukázali například s českými útočnými puškami vz. 58. Ukrajina darem obdržela přibližně 5 000 kusů.
#Ukraine: More military aid from Europe spotted in the field - A Sa vz. 58 P assault rifle with the Territorial Defense volunteers in #Mykolaiv Oblast.
— 🇺🇦 Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) March 16, 2022
5000 of these rifles were recently donated by the Czech Republic, along with other military equipment and weapons. pic.twitter.com/uVGimIotVE
Válka na Ukrajině
Česko pošle další zbraně na Ukrajinu
Ministerstvo obrany na Ukrajinu dosud poslalo vojenskou pomoc za zhruba 750 milionů korun. Šlo většinou o munici, samopaly, kulomety, odstřelovačské pušky nebo protiletecké střely S-2. Přesnou podobu částí daru ale úřad z bezpečnostních důvodů nespecifikoval.
Tím pomoc z české strany ale nekončí. Vláda ve středu schválila dodávku dalšího vojenského materiálu, podrobnosti ani tentokrát šéf resortu vnitra Vít Rakušan (STAN) novinářům nesdělil. Podle ministerstva obrany se počítá i s další pomocí Ukrajině až za miliardu korun.
„Ukrajina potřebuje především dodávky zbraní. Lidé tam nesmírně statečně bojují, ale proti obrovské přesile mají šanci, pouze pokud jim západní země dodají dostatek techniky, tedy například protitankové střely a protiletecké střely. Bezletovou zónu si dokáží vytvořit sami, budou-li mít dostatek protileteckých střel a techniky,“ uvedl na brífinku po návratu z Ukrajiny premiér Petr Fiala.