Covid se dotkl všech oblastí zdravotnictví a výjimkou nejsou ani porodnice. Některé maminky tvrdí, že kvůli současné situaci museli nemocnici s miminkem opustit předčasně. Speciální oddělení pro nedonošená miminka v českobudějovické nemocnici musí nejen kvůli tzv. izolačním pokojům s každým místem nakládat velmi opatrně. Odmítá však, že by kvůli zatížení propouštěli novorozence předčasně. Podobná je praxe i v jiných nemocnicích a podle předsedy gynekologů Vladimíra Dvořáka není důvod k obavám.
„Chtějí mě s dítětem převézt do 50 km vzdálené nemocnice, protože už nám chybí jen se rozkojit a potřebují místa. Mají právo nás odsud vyhodit? Kapacity by normálně byly, ale musí prý nechat místo pro covidové rodičky,“ uvádí jedna z maminek na uzavřeném rodičovském fóru.
Jde o případ z Nemocnice České Budějovice a není jediný. Na redakci se obrátila další z maminek, která si přála zůstat v anonymitě, ale redakce její totožnost zná. „V nemocnici jsem ležela delší dobu, protože jsem měla komplikovanější těhotenství. Postupem času začaly přibývat covid pozitivní rodičky, a tím pádem se musely vytvářet tzv. izolační pokoje,“ vypráví o své zkušenosti.
Jde o specializované oddělení neonatologie, kde se starají o nedonošená miminka. „Vzhledem k tomu, že jich je tam hodně a do toho jsou tam právě i covidové pacientky, převážejí miminka, která jsou na tom relativně dobře, do porodnic na nižší úrovni,“ popisuje maminka.
Podle nemocnice však jde o běžný postup, který aplikují i mimo covid. „V současné době musíme poskytovat péči v izolačním režimu dětem nejen s covid infekcí, ale i s dalšími respiračními infekty. Tyto děti vyžadují samostatné izolační pokoje a ukrajují z naší kapacity,“ vysvětluje primář neonatologického oddělení Jiří Dušek v Nemocnici České Budějovice.
Šli jsme domů po 48 hodinách
Jenže i samotná doba pobytu v nemocnici námi oslovenou maminku překvapila. „My jsme šli domů po 48 hodinách. To je velmi brzy a skoro by to odpovídalo ambulantnímu porodu. Doma jsme naopak ještě trochu zhubli. I naše pediatrička se divila, že nás pustili tak brzy,“ pokračuje maminka z Českých Budějovic. Když se prý ptala sestřiček, proč už ji propouští, řekli jí, že jsou opravdu plní a nezvládají. Úplně stejnou situaci v uzavřené rodičovské skupině popisuje další z maminek.
Fakt, že některé děti propouští třeba i po 48 hodinách, nám Nemocnice České Budějovice potvrdila. Avšak podle primáře Duška vždy jen za podmínek, že to jejich zdravotní stav umožňuje. „Propouštění dětí je v současné době stanoveno v České republice na 72 hodin, často však propouštíme děti mnohem dříve. Pokud to zdravotní stav umožňuje a rodiče si to přejí, i velmi časně po porodu. Máme i děti, které jdou domů ihned po porodu,“ objasnil.
Doba 48 hodin pak slouží k tomu, aby se provedl odběr screeningu na metabolické vady. Pokud rodiče odejdou dříve, nemocnice umožní následný odběr na ambulanci. Že se tohoto přístupu nemusí maminky obávat, nám potvrdila i Česká gynekologická a porodnická společnost.
„Pokud je žena zdravá, novorozenec také a má zajištěnou péči šikovného pediatra, ona ani dítko nejsou v ohrožení. To, že to není v Česku obvyklé, neznamená, že to není možné,“ sdělil předseda gynekologů Vladimír Dvořák. Postup uvolňování lůžek označil za běžný.
Co když dítě ubralo na váze?
Podle odborníků se stává, že dítě krátce po propuštění ztratí na váze. „Může se to stát, tyto problémy ale může matka řešit s praktickým lékařem,“ sdělil předseda gynekologické společnosti. Matka ale může oslovit i přímo nemocnici. Dvořák zároveň dodal, že neví o žádném zařízení, které by bojovalo s akutním přetížením, a to ani kvůli pacientkám s covidem.
„Obecně platí, že zcela normální je váhový úbytek do 10 procent porodní váhy v prvních dnech života. Pokud od nás dítě odchází dříve, dáváme rodičům kontakt na naši ambulanci, kde mohou využít naši péči 24 hodin denně,“ uvedl primář z českobudějovické nemocnice.
Citelně se však covid dotkl režimu návštěv, a to kvůli snaze minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám to může připadat, jako by byly v domácím vězení.