reklama

Mládež v zahraničí zažívá peklo. Šel bych do toho znova, má jasno Heidenreich

V mládežnických kategoriích se talentovaní fotbalisté často nacházejí na rozcestí. Zůstat v komfortní zóně České republiky, nebo se vydat do zahraničí, kde je prostředí sice náročnější, ale zato spojené s mnoha benefity využitelnými v budoucnu. „V zahraničí je větší požadavek na tvořivost a techniku,“ řekl v pořadu Interview s Ondřejem Lípou stoper David Heidenreich, kmenový hráč jednoho z aktuálně nejlepších italských klubů – Atalanty Bergamo.

reklama

Patří do plejády hráčů, kteří ještě v mládežnickém věku vyrazili pilovat své dovednosti do zahraničí. Stejnou cestu namátkou zvolili Nicolas Penner (aktuálně hráč Juventusu Turín), Antonín Svoboda, Adam Stejskal (oba Red Bull Salcburk) nebo Jan Žambůrek, který je součástí anglického Brentfordu. Posledně jmenovaný tým během úterních večerních hodin usiloval o postup z Championship mezi smetánku s názvem Premier League.

Opustit pohodlí rodné země a vyzkoušet zahraniční dobrodružství může být náročné, ale postupem času přináší tento krok pozitiva. „Posunul jsem se nejen fotbalově, ale také lidsky,“ popsal v Interview po telefonu Žambůrek.

„Kdyby se mi šance jít pryč naskytla znova, tak bych ji určitě zase vzal,“ kvituje odchod do Atalanty Bergamo Heidenreich.

„Pro nás byl trochu zázrak, že Davida oslovil takto velký klub,“ připojil se do debaty otec Tomáš Heidenreich, který je šéftrenérem mládeže Slavie Praha. Každopádně věděl, že syna čeká řehole. „Ti kluci tam zažívají peklo, už jen prosadit se do týmů v akademii je ohromně těžké, málokdo si to uvědomuje,“ dodal.

V zahraničí je větší požadavek na tvořivost a techniku

Při cestě z České republiky do nejlepších evropských týmů se mladým talentům otevírá jiný svět, ale s ním přichází také zmíněná větší konkurence, která pak hráčům často seškrtává herní vytížení na minimum. Zvlášť pokud se nacházejí v klubu, který ve skončené sezoně italské Serie A ukořistil třetí místo.

„V zahraničí je větší požadavek na tvořivost a techniku. Ale zvlášť v Itálii také na taktiku, což mně jakožto defenzivnímu hráči dalo strašně moc. A jsem rád, že si to teď mohu přenést do Česka,“ řekl David Heidenreich.

Od Itálie si totiž dá minimálně na rok pauzu. Bude hostovat v Teplicích, kde působil ještě před svým odchodem do Bergama. Roli v tomto kroku hrála také koronavirová situace, která měla na Apeninském poloostrově daleko dramatičtější průběh než tuzemsku.

Bude na českých ligových trávnících působit jako hotový hráč? „To ukáže čas. Pořád je na čem pracovat, to sám vidím. Uvidíme, jak často budu hrát,“ poznamenal Heidenreich.

Rychlá jazyková adaptace

Hlediskem, které při rozhodování „jít, či nejít“ hraje podstatnou roli, je i škola. Heidenreich měl dilema ulehčené o to, že ve chvíli, kdy dostal nabídku, dokončil základní školu. „Takže střední jsem pak mohl studovat dálkově. Maturitu jsem tady v klidu splnil. Bylo to velice namáhavé, ale zároveň zajímavé.“

Kromě studia v rámci školního systému může být těžké také naučit se se jazyk země, ve které se hráč nachází. Kluby se ihned snaží příchozí fotbalisty jazykově vzdělávat a dávají jim každodenní – třeba až šestihodinové – lekce.

„Strašně mi to pomohlo, protože už po třech měsících jsem začínal rozumět. Rok lekcí mi dal sebevědomí začít mluvit a studovat italštinu dál. Po čtyřech letech si troufnu říct, že ji mám na hodně dobré úrovni,“ hodnotil Heidenreich, ve kterém se probudila touha studovat v budoucnu další jazyky.

Hložek a Karabec neměli důvod odcházet

Ve Fortuna lize působí samozřejmě velké množství fotbalistů, kteří jsou mateřským klubům věrní a i přes nesmírné množství možností trávili a tráví teenagerská léta v České republice. Příkladem může být sparťan Adam Hložek, který nejvyšší soutěž okusil už v 16 letech. Nebo další hráč Letenských Adam Karabec.

„Mají hodně nabídek, ale drží se české cesty. V A-týmu Sparty se jim daří výborně. Ale každý kluk má sen hrát v zahraničí, takže si myslím, že za pár let je tam uvidíme,“ přemítal Heidenreich. „Už odmala mířili do profifotbalu, kluby k nim takto také přistupovaly. A proto neměli proč odcházet pryč,“ doplnil svého syna otec Tomáš.

Mix talentů, kteří působí mimo Česko, a těch hrajících zde, se vždy utvoří v mládežnických reprezentacích. Právě při srazech bylo podle Heidenreicha ml. znát, kdo kde hraje. „Původně jsme měli více sebevědomí, více klidu, zkrátka bylo znát, že si dost věříme,“ shrnul za tábor krajánků. „Ale postupem času se i ostatní vyhráli, nastupovali za A-tým. Hrozně moc se zlepšili.“

Rodák z Ústí nad Labem zatím v dresu Atalanty nenastoupil k jedinému utkání v elitní soutěži. Minuty na hřišti sbíral v mládežnické lize s názvem Primavera. I proto se teď těší, až si v rámci teplického angažmá pořádně vyzkouší „dospělácký“ fotbal. Na sever Čech se vydal už na jaře, kdy během zuření koronaviru v Itálii s Teplicemi trénoval.

„Trochu mi to i pomohlo v rozhodování. Mohl jsem všechny z týmu poznat, navíc to mám blízko domů. Teď už jen předvést výkony, které se ode mě očekávají,“ usmál se Heidenreich.

Tagy:
Interview Ondřej Lípa mládežnické týmy fotbal Atalanta Bergamo David Heidenreich Tomáš Heidenreich Jan Žambůrek FK Teplice

Hlavní zprávy

Pokuta pro Hamáčkovo ministerstvo. Má zaplatit 800 tisíc za nákup samopalů bez tendru

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal ministerstvo vnitra pokutou 800 tisíc korun za uzavření smlouvy na nákup pušek a samopalů pro Policii ČR bez tendru. Letos v lednu už úřad zakázal plnění jedné ze smluv. Rozhodnutí je pravomocné, potvrdil jej předseda ÚOHS Petr Mlsna, který zamítl podaný rozklad. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují

Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.

reklama

Domácí zpravodajství

Za čtvrtek přibylo téměř 500 nových případů covidu. Situace se dál horší v Praze

Testy ve čtvrtek odhalily v Česku 488 případů nákazy koronavirem, to je o 60 méně než před týdnem. Reprodukční číslo kleslo na hodnotu jedna, což je hranice mezi zpomalováním a zrychlováním epidemie. Nemocniční péči vyžadovalo 164 lidí s nemocí COVID-19, stejně jako před týdnem, z toho 27 pacientů bylo ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama