reklama

Můj Bůh je pitbull, ale potřebovali jsme i chrta v nouzi

Tím, že jsme koupili dům, ve kterém Hank může štěkat, kdy chce a já hulákat, kdykoliv chci, se nám všem dost ulevilo. Normální lidé si asi řeknou: „Super, konečně budu mít klid na duši.“ Já si však řekla: „Teď, když máme prostor navíc, musíme si vzít fenku z útulku.“

reklama

Nevím, jestli jsem měla jen smůlu, nebo jsou lidé okolo zvířat automaticky předpojatí vůči každému, kdo si k nim přijde pro psa, ale po komunikaci s jedním nejmenovaným útulkem jsem ztrácela víru, že Hankovi najdu parťačku. Štěně ale taky nepřipadalo v úvahu. Chtěla jsem fenku, kterou nikdo nechce, klidně starší, nemocnou, prostě prdelku, co potřebuje, aby ji někdo po zbytek jejího života miloval. Lustrovala jsem pak web a nemohla najít žádné vhodné zvíře. Na komunikaci s útulkem jsem si postěžovala i u finančních poradců. Za dobu, co k nim chodím, se z nich stal pár a bydlí kousek od kanceláře. Mužská polovina dvojice mě v mém fňukání přerušila zdviženým prstem. Pak vstal a někam odběhl. Jeho družka se na mě významně usmála. Po chvíli se rozrazily dveře a v místnosti se objevily dvě hubené a elegantní bytosti. Přivedl dva chrty.

První greyhoundka sebou téměř okamžitě pleskla na zem a druhá se přede mnou šla schovat za paničku. Byla to láska na první pohled. Vlastně se mi vzhledově ani nelíbily, ale představovaly Hankův protipól a to bylo přesně to, co jsem potřebovala. Zjistila jsem, že je mají z organizace Chrti v nouzi. Po fiasku s útulkem jsem neměla touhu zase komunikovat s arogantními pokrytci, ale vyprávění o tomto spolku mě přesvědčilo.

Doma jsem si o chrtech přečetla, že v Irsku a Španělsku čtyři roky běhají na dostizích, a když už je jejich majitel nepotřebuje, protože jsou na vyhrávání moc staří, odvede je do zařízení, kde je zabijí. V tom lepším případě. Někteří majitelé je vypustí na ulici a ponechají osudu nebo je nechají vyhladovět a umřít na své zahradě. Transporty zprostředkované spolkem Chrti v nouzi jsou hromadné, takže přivezou několik psů, pro které si přijedou noví majitelé. Dostanou pejska, který nikdy neviděl zrcadlo ani schody, navléknou mu na krk široký obojek a odvezou si ho domů.

Do organizace jsem napsala, že máme pitbulla a chci fenku, kterou nikdo nechce. A je mi upřímně jedno, jak bude vypadat. Odepsali mi, že by možná do transportu zařadili hodnou fenečku jménem Pepper. Hned jsem kývla. Pak nastal proces srovnatelný s adopcí - musela jsem vyplnit docela dlouhý dotazník, zaplatit a byla u nás návštěva, aby se přesvědčila, že Hank jiného psa u sebe doma opravdu nezabije. Pak tu ale byl ještě jeden velký strašák. Většina chrtů totiž loví kočky.

Když jsem si pro Pepper přijela, nevěděly jsme si se sebou navzájem rady. Ani jsem nevěděla, jak ji naložit do auta. Seznámení s Hankem proběhlo úspěšně a já šla poprvé venčit dva své psy.

Číst si o nějakém plemeni a pak si ho skutečně pořídit, je jako kouknout se na Youtube na průběh operace srdce a pak jít a rozříznout člověka s infarktem. Pepper měla stažený ocas, což mi přišlo normální, protože ho tak měla pořád - když jsme byli venku, vevnitř, ve spánku, prostě pořád. Když jsme šli ven, hned před barákem vyprázdnila celý obsah močáku a byla připravená jít zase dovnitř. A kočky? Třikrát je šla ulovit a třikrát jí můj kocour Lew vysvětlil, že takhle to u nás nefunguje.

A tak šel čas. Pepper jsem si prověřila v několika situacích, zjistila, že neumí žrát granule a že ji její dlouhé nohy především zvýhodňují ke snadnému přístupu k jídlu. Po půl roce se ale stala podivná věc.

Tak v první řadě jsem zjistila, že chrti nemají v přirozeném stavu neustále špičku ocasu na břiše. Stalo se to, když jsem se jednoho dne vrátila z práce domů. Přítel byl i se psy na dvorku. Bylo hezky teplo a těšila jsem se domů. Otevřela jsem branku a Pepper se na mě rozběhla. Nejdřív jsem se lekla a pak koukala, jak to zvíře aka samá ruka, samá noha ke mně s vrtěním ocasu běží, aby mi dalo hlavu do dlaní a já ji hladila. “Viděls to?! Jak vrtěla ocasem a vítá mě! To je boží,” křičela jsem na partnera a do očí se mi draly slzy. Tehdy před námi Pepper poprvé odkryla své sebejisté a radostné já. A už ho před námi nikdy nikam neschovala.

Trvalo to necelého tři čtvrtě roku. Když jsme si jí pořídili, bylo jí pět let. Když si představím, že bychom ji teď dali pryč a musí si tím procházet znovu, jímá mě hrůza - znovu si zvykat, znovu ta nejistota. Psí život je příliš krátký na lidské přešlapy. A ten chrtí obzvlášť! Jsou to tak jemné bytosti, že si je člověk musí nějakou dobu získávat. Ale jak jsou vaši, dostanete tu nejněžnější a nejhebčí porci psí lásky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář
360°

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář

Ukrajina usiluje o vstup do NATO a podle bývalého českého velvyslance v Rusku Petra Koláře by se členem stát měla. „Pokud splní daná kritéria a parametry, tak ano. Stala by se příkladem pro běžné Rusy, kteří Ukrajinou opovrhují. Kdyby to dokázali společně, měli bychom něco jako Marshallův plán, tak by to Rusům ukázalo, že i oni se mohou stát prosperujícím demokratickým státem,“ podotkl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda
360°

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

V úterý přibylo 19 482 nových případů covidu. Vytíženost nemocnic je stále vysoká

Pošesté v řadě počet nových případů v mezitýdenním srovnání klesl. V úterý v ČR přibylo 19 482 potvrzených případů covidu, o 2 500 méně než před týdnem. Mírný úbytek je patrný také v počtu hospitalizovaných lidí s koronavirovou nákazou, kterých bylo k úterý téměř 6 700. Vysoké ale zůstávají počty úmrtí. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo s covidem více než 34 000 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Bendl: Lipavský je pod tak obrovským tlakem, že to asi nezažil. Nezávidím mu to

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) se dostal pod obrovský tlak, že to v životě ještě asi nezažil, zhodnotil současnou situaci při sestavování vlády bývalý ministr zemědělství a poslanec za ODS Petr Bendl. Podle něj je i v zájmu prezidenta Miloše Zemana, aby vláda vznikla co nejdříve, především kvůli vzniklé pandemické situaci, připomněl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pelhřimovsko premiantem. Hlásí rekordní proočkovanost i minimum hospitalizovaných

Říká se, že covid nezná hranice. Místní rozdíly v rámci republiky jsou však jasně čitelné. Příkladem může být Vysočina a pelhřimovská nemocnice. Ta je momentálně oproti jiným téměř oázou klidu. Reportérka CNN Prima NEWS tam natáčela na poloprázdném covidovém oddělení. Podle lékařů za to může rekordní proočkovanost okresu, která činí 69 procent obyvatel starších dvanácti let.

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

reklama