
Vjel jsem do města plného sutin a záblesků elektřiny. Policista popsal zásah po tornádu
Překladatelka sděluje 21letému ruskému vojáku rozsudek kyjevského soudu. Zdroj: AP
Ukrajina soudila prvního ruského vojáka obviněného z válečných zločinů. Zdroj: AP
Za zastřelení neozbrojeného civilisty stráví Vadim Šišimarin zbytek života za mřížemi. Zdroj: AP
Vadim Šišimarin střelil civilistu do hlavy. Zdroj: AP
Šišimarinovi je 21 let. Zdroj: AP
Voják se ke svému činu přiznal. Zdroj: AP
Ukrajinský soud v pondělí odsoudil na doživotí ruského vojáka za zavraždění neozbrojeného civilisty, informovaly tiskové agentury. Soud v Kyjevě byl prvním procesem za válečné zločiny od začátku ruské invaze na Ukrajinu na konci února. Obhájce uvedl, že se jeho klient proti rozsudku odvolá.
Jednadvacetiletý seržant Vadim Šišimarin byl shledán vinným, že 28. února na rozkaz jiného ruského vojáka zastřelil z okna auta dvaašedesátiletého Ukrajince ve vsi Čupachivka na severovýchodě Ukrajiny. Svou vinu přiznal hned v první den procesu.
Šišimarin v pátek soudu řekl, že svého činu lituje a že neměl v úmyslu zabít. „Lituji toho, co jsem udělal. Byl jsem v té situaci nervózní. Nechtěl jsem zabít,“ dodal mladý muž s oholenou hlavou. O den dříve vypověděl, že jednal na přímý rozkaz. „Nechtěl jsem ho zabít. Vystřelil jsem, aby mi (ostatní vojáci) dali pokoj, vypověděl.
Zakrátko poté se vozidlo s ruskými vojáky dostalo pod palbu a vojáci se rozhodli vzdát.
Soud podle listu Ukrajinska pravda odmítl tvrzení obhajoby, že Šišimarin jen plnil rozkaz. Ten totiž vydal voják, který nebyl Šišimarinovým velitelem, a sám rozkaz byl podle soudu zločinný. Ani projevená lítost se soudu nezdála upřímná. Šišimarina uznal vinným z porušení válečného práva a zvyklostí.
Vdova po Oleksandru Šapulinovi podle agentury Unian před soudem uvedla, že požaduje pro okupanta doživotí, ale že nebude proti, pokud ruského vojáka vymění za zajaté ukrajinské vojáky z oceláren Azovstal v Mariupolu. „Jestli (Šišimarina) vymění, a to i za naše obránce z Mariupolu, nebudu proti, budu pro,“ řekla.
Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina, na jehož rozkaz válka proti Ukrajině před 89 dny začala, v pondělí ještě před vynesením verdiktu řekl, že Rusko bude hledat způsoby, jak pomoci vojákovi souzenému v Kyjevě.
„Samozřejmě nás zajímá osud našeho občana,“ řekl Dmitrij Peskov podle agentury TASS. „Osud každého ruského občana má pro nás prvořadý význam,“ uvedl Peskov a dodal, že Moskva bohužel prakticky nemá možnost, jak bránit zájmy vojáka na místě, protože ruské zastupitelské úřady na Ukrajině nefungují.
Ruské ministerstvo obrany se k případu dosud nevyjádřilo, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.
Moskva tvrdí, že ruští vojáci neútočí na civilisty a nemíří na civilní objekty, ačkoliv existuje množství důkazů svědčících o opaku. Dřívější obvinění ruských vojáků z válečných zločinů Moskva odmítala jako nepřátelskou propagandu a důkazy popírala jako zinscenované.
Vojáci na pohřbu v Kyjevě zdávají hold svému padlému spolubojovníkovi, který zemřel v bojích nedaleko města Izjum Zdroj: AP
Téměř zničený most na cestě spojující města Lysyčansk a Severodoněck v Luhanské oblasti Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinka ve vojenské zbroji prochází kolem zničené budovy v obci Kutuzovka v Doněcké oblasti Zdroj: Profimedia.cz
Ruští vojáci nakládají zraněného spolubojovníka do auta Zdroj: Profimedia.cz
Momentka z pohřbu dvou ukrajinských vojáků v Charkově Zdroj: Profimedia.cz
Pytle s mrtvolami v zákopu u města Lysyčansk v Luhanské oblasti Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinský tank před městem Lysyčansk v Luhanské oblasti Zdroj: Profimedia.cz
Ruský vojenský zdravotník zasahuje poblíž frontové linie na Ukrajině Zdroj: Profimedia.cz
Svatby probíhají i v době války. Tato svatební kolona projížděla 18. června nedaleko města Lvov Zdroj: Profimedia.cz
Fotografie z ruské polní nemocnice nedaleko frontové linie Zdroj: Profimedia.cz
Hasiči bojují s požárem po ruském ostřelování města Mykolajiv Zdroj: AP
Ukrajinský voják stojí na samohybné houfnici Gvozdika (Doněcká oblast) Zdroj: AP
Děti stojící před zničenou budovou ve městě Černigov Zdroj: AP
Starší žena obhlíží trosky svého domu ve městě Černigov Zdroj: AP
Ukrajinští vojáci v Doněcké oblasti ostřelují ruské pozice pomocí houfnice M777 Zdroj: AP
Lidé v parku u jezera ve městě Bachmut sledují dopad rakety Zdroj: AP
Italský premiér Mario Draghi (vlevo) a francouzský prezident Emmanuel Macron ve městě Irpiň během oficiální návštěvy Ukrajiny Zdroj: AP
Muž spí v krytu ve městě Lysyčansk v Luhanské oblasti Zdroj: AP
Zničený tank na cestě u obce Lypivka v Ivanofrankivské oblasti Zdroj: AP
Válka na Ukrajině Zdroj: CNN Prima NEWS
Ukrajinský voják ve válce na Ukrajině Zdroj: CNN Prima NEWS
Zničené budovy na Ukrajině Zdroj: CNN Prima NEWS
Válka na Ukrajině Zdroj: CNN Prima NEWS
Mariupol byl během bojů takřka zničen Zdroj: Profimedia.cz
Mariupol byl během bojů takřka zničen Zdroj: Profimedia.cz
Pár rybaří na mariupolské pláži. V pozadí jsou trosky oceláren Azovstal Zdroj: Profimedia.cz
Trosky oceláren Azovstal po obsazení ruskými jednotkami Zdroj: AP
Pozůstatky těžkých bojů ve městě Severodoněck Zdroj: AP
Evakuace starší ženy z města Lysyčansk v Luhanské oblasti Zdroj: AP
Ruský voják hlídkující u vjezdu do Mariupolu Zdroj: AP
Odkrývání masových hrobů v Buče (13. červen) Zdroj: AP
Muž stojící před poničeným domem po ruském ostřelování města Bachmut v Doněcké oblasti Zdroj: AP
Následky ruského ostřelování města Bachmut v Doněcké oblasti Zdroj: AP
Ruský voják prozkoumává podzemní chodby oceláren Azovstal v Mariupolu. Fotografie byla pořízena během cesty pro novináře, kterou na okupovaném území organizovalo ruské ministerstvo obrany Zdroj: AP
Ruský voják v troskách oceláren Azovstal v Mariupolu Zdroj: AP
Ruský voják prozkoumává podzemní chodby oceláren Azovstal v Mariupolu. Fotografie byla pořízena během cesty pro novináře, kterou na okupovaném území organizovalo ruské ministerstvo obrany Zdroj: AP
Ruští vojáci v Záporožské oblasti. Fotografie byla pořízena během cesty pro novináře, kterou na okupovaném území organizovalo ruské ministerstvo obrany Zdroj: AP
Ukrajinští vojáci kladou protitankové miny na lesní cestě v Doněcké oblasti, kudy by mohly projíždět ruské tanky Zdroj: AP
Ukrajinský voják prozkoumává les v Doněcké oblasti Zdroj: AP
Dva lidé zemřeli a asi 10 dalších osob utrpělo zranění při střelbě v nočním klubu v Oslu. Tamní stanice NRK a další místní média podle Reuters informovaly, že útok se odehrál v baru London Pub, který je oblíbený mezi příslušníky komunity LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob). Podezřelého ze střelby policie zadržela, případ je vyšetřován jako teroristický čin.
Ministr školství Petr Gazdík (STAN) moc dobře věděl, kdo obviněný podnikatel a lobbista v kauze Dozimetr Michal Redl je, přesto s ním udržoval kontakt. Europoslanec ze stejného hnutí Stanislav Polčák měl jejich „akce“ dokonce táhnout. O jejich spolupráci se vědělo, byla to „veřejná šuškanda“. Několik politiků ze Zlínského kraje CNN Prima NEWS popsalo, jak se o „zlínském podsvětí“ v regionu mluvilo.
Zatopené sklepy nebo popadané stromy na silnicích. Bouřky, které zasáhly Česko v noci z pátku na sobotu, donutily hasiče ke stovkám výjezdů. Podle dosavadních informací ale nedošlo k vážnějším zraněním.
Sledujeme on-line
Ukrajinští obránci se budou muset stáhnout ze Severodoněcku, dostali rozkaz. Východoukrajinské město je téměř zcela zničené, uvedl v pátek gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. Rusové ostřelovali ukrajinský Javoriv u polských hranic. Čtyři lidé jsou zraněni.
Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.
V úterý poprvé usedne na trůn v tuzemském hokejovém království, které mu nyní patří. Čerstvě zvolený prezident svazu Alois Hadamczik má před sebou dvouleté funkční období. Není kouzelníkem, navíc 24 měsíců je na uplatnění magie málo. Přesto existují cesty, kterými lze udělat český hokej lepším. Jaké splnitelné úkoly podle expertů Milana Antoše a Marka Sýkory před bývalým reprezentačním koučem stojí?
HELLP syndrom představuje velmi vážnou komplikaci v těhotenství, která se může v ojedinělých případech objevit. Jedinou léčbou je porod. HELLP syndrom se projevil u čtyřiadvacetileté Nikoly z Hradce Králové na začátku třetího trimestru. Nejprve si myslela, že jde o běžnou virózu. Diagnóza byla ale velmi vážná a Nikola musela porodit ve 29. týdnu těhotenství. Její holčička vážila v tu chvíli pouhých 820 gramů.
Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) zažívá velkou krizi. Jaký dopad to bude mít na vládu premiéra Petra Fialy (ODS) a řešení současných ekonomických a politických problémů? V Partii Terezie Tománkové na Primě a CNN Prima NEWS o tom budou diskutovat místopředsedkyně STAN Věra Kovářová a místopředseda opozičního hnutí ANO Radek Vondráček. V druhé hodině pořadu bude následovat velká politická diskuze.
V některých amerických státech začaly zavírat potratové kliniky bezprostředně poté, co nejvyšší soud v pátek zrušil právo amerických žen na přerušení těhotenství, dané verdiktem z roku 1973. Asi polovina z 50 amerických států pravděpodobně po přelomovém výroku nejvyšší americké soudní instance zavede nová omezení nebo zákazy potratů, uvedla britská stanice BBC. V některých státech přitom začal zákaz interrupcí již platit.
Tragicky skončila dovolená v egyptském Soma Bay. Podle informací CNN Prima NEWS tam v pátek zemřel český turista. Zprávu redakci potvrdila také mluvčí ministerstva zahraničí Lenka Do.
Podle bývalého náměstka ministerstva obrany pro vyzbrojování a diplomata Daniela Koštovala by česká vláda měla nakoupit zbraně za desítky miliard a darovat je Ukrajině. V pořadu 360° reagoval i na výrok Andreje Babiše (ANO), že by Česko nemělo patřit ke špičce zemí v dodávkách zbraní. „Andrej Babiš obraně a bezpečnosti vůbec nerozumí. Svým výrokem je úplně mimo,“ vzkázal.
Speciální zásahová jednotka Státní ochrany přírody Slovenské republiky (ŠOP SR) v pátek ráno usmrtila pětiletou medvědici. Důvodem bylo, že měla být problémová, chovat se agresivně a ohrožovat turisticky známé oblasti. Po samici zůstala dvě mláďata, která nyní budou experti monitorovat.
Jakou nese pirátská strana odpovědnost v kauze Dozimetr? Na tom se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS neshodli bývalý poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti) a poslanec ANO Patrik Nacher. „Nejsme diktátoři jako Andrej Babiš. Koalice nás u dnes obviněných přehlasovala,“ vzkázal Ferjenčík. Nacher však tvrdí, že si Piráti měli bouchnout do stolu.
Vévodkyně Kate a princ William opět ukázali, že ačkoliv patří ke šlechtě, rádi se pobaví jako „obyčejní“ lidé. Během návštěvy města Newmarket si vesele kopali do míče, jedli čokoládu a popíjeli pivo. V kopané čtyřicetileté vévodkyni nezabránily ani boty na klínku. Nežinýroval se ani její manžel. Královský pár ve čtvrtek navštívil také cambridgeské Fitzwilliamovo muzeum, kde byl veřejnosti představen jejich první společný portrét.
Ministrem školství po Petru Gazdíkovi (STAN) se od července zřejmě stane poslanec STAN a ústavní právník Vladimír Balaš. Hnutí STAN v pátek po zasedání svého celostátního výboru oficiálně oznámilo, že navrhne Balaše do čela ministerstva školství. Se svým kandidátem už lídři Starostů seznámili Piráty, s nimiž kandidovali v loňským sněmovních volbách, a poté i premiéra Petra Fialu (ODS). V pondělí se Fiala s Balašem osobně sejde, uvedli STAN v tiskové zprávě.
Mladá žena z Prahy se dostala do tíživé situace. Špatné rodinné vztahy, ztráta zaměstnání a hrozící ztráta bydlení ji dohnaly až k pokusu o sebevraždu. Vylezla na skálu, ke skoku ale nesebrala odvahu. Mladou ženu uklidňovali pražští strážníci, skončila v péči záchranářů.
Podle senátora Václava Lásky (Senátor 21) se kauza Dozimetr týká zejména problému české stranické politiky. „Když jste straník, tak musíte zavírat oči před tím, když je podezření na vašeho kolegu, abyste ho neshodili,“ uvedl v pořadu Divoká karta. Hosty pořadu byli také senátoři Zdeněk Hraba (STAN) a nestraník Pavel Fischer.
Za brutální útok nožem a gumovou palicí 12leté vězení. Takový verdikt vynesl soud nad 74letým seniorem z Havířova, který měl podle obžaloby zaútočit na svou o 20 let mladší známou. Důvod je poměrně kuriózní, prý ho chtěla líbat.
Přesně před rokem zasáhlo Břeclavsko a Hodonínsko tornádo. Šest lidí při něm přišlo o život a poničeno bylo přes tisíc domů. Symbolem se stal příběh faráře Mariána Koliny z Moravské Nové Vsi, který během katastrofy sloužil mši v kostele.