Nakupujte už teď, výbava pro školáky výrazně zdraží, varují ekonomové. Jak ušetřit?

Výbava pro školáky koncem srpna rapidně zdraží, varují ekonomové. Podle nich by proto měli rodiče nakoupit sešity, aktovky, přezůvky i cvičební úbory už teď. Rekordně drahá navíc bude podle odborníků i výbava pro prvňáčky. Kolik bude stát a jak na školních pomůckách ušetřit?

I když školní rok začne až za necelý měsíc, supermarkety už nyní lákají na nákup školních pomůcek. Ty podle ekonomů oproti loňskému roku zdražily přibližně o deset procent. Varují ale, že výrazné zvýšení cen teprve přijde.

„Zdražení zatím není tak výrazné. Prodejci ale budou zdražovat, až se přiblíží konec srpna a začátek září a zvýší se poptávka. Vliv bude mít i inflace, kterou prodejci mohou využít jako důvod svého zdražení,“ uvedl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Ceny školních pomůcek by podle něj tou dobou mohly vzrůst o dalších deset až patnáct procent.

Podle hlavního ekonoma skupiny Roklen Pavla Peterky nejvíce zdražují pera, pastelky a potřeby na výtvarnou výchovu. „Z měření statistického úřadu víme, že roste cena oděvů včetně obuvi. Vybavení na tělesnou výchovu tak bude jistě dražší než vloni,“ upozornil. Do konce srpna ale očekává nárůsty cen jen v jednotkách procent.

Nakupujte hned

I přesto se ekonomové shodli, že by rodiče měli zahájit nákup školní výbavy pro své děti co nejdříve. „Ideálně mnohem dříve, než činí normálně. Znamená to, že pokud budou nakupovat už v těchto dnech, udělají jedině dobře, protože se zřejmě vyhnou výraznému zdražení,“ zdůraznil Kovanda.

„To bohužel platí teď pro jakoukoliv věc, že když ji koupíme dnes, bude levnější než za měsíc. V maloobchodních prodejnách ceny jen tak dolů nepůjdou. A i kdyby se zlevnila cena vstupních materiálů, řetězce na snižování ceny nebudou reagovat tak ochotně,“ myslí si Peterka.

Nákup se podle něj v současné době navíc vyplatí i z pohledu cash flow. „V září budou mít rodiče spoustu dalších výdajů a na podzim by měli šetřit na energie. Pokud v létě třeba nejedou na dovolenou, tak se jim budou prostředky hledat lépe než na podzim,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS.

Za prvňáka utratíte přes sedm tisíc

Cena za výbavu pro prvňáka bude letos rekordní, zejména pokud jde o prvorozené dítě, předpovídají ekonomové. „Poprvé v historii to bude v průměru přes 7 000 korun. Přitom ještě loni to bylo pod hranicí sedmi tisíc,“ upozornil hlavní ekonom Trinity Bank.

„Aktovka dneska stojí přes dva tisíce korun, to je velká položka, ale pak musíte započítat sešity, obaly na sešity, přezůvky, boty na tělocvik. Jsou věci, bez kterých se děti neobejdou. Zdražily i školní obědy, které se navíc platí celoročně. Zdraží i školy v přírodě nebo školní výlety. S tímto výdajem ale není třeba počítat hned v září, spíš až během školního roku, ale rodiče by na něj měli být připraveni, tedy musí si něco odložit stranou,“ vyjmenoval Kovanda.

Podobně to vidí i Peterka. „Samozřejmě záleží, co se rodiče rozhodnou prvňáčkovi nakoupit. Pokud budou kupovat vše nové, pak se i přes nejlevnější alternativy nedostanou pod tři tisíce korun,“ upozornil.

Druháci nebo třeťáci ale mohou v průměru vyjít skoro o polovinu levněji, pokud už nějaké vybavení mají. „Záleží na tom, co je potřeba kupovat, ale může to být třeba 3 500 korun. Rodič bude kupovat asi zase sešity, bude muset dokupovat obaly, bude platit školní obědy a také se dá počítat s tím, že dítě bude potřebovat nové cvičební úbory. A to minimálně na prvním stupni, protože tam děti ještě relativně rychle rostou. Takže bych to odhadoval na polovinu nebo mírně pod polovinou cenové nálože, která je na prvňáčka,“ vypočítal Kovanda.

Peterka upozornil, že pokud budou rodiče chtít dětem z bezpečnostních či jiných důvodů pořídit telefon, musí samozřejmě počítat s tím, že si připlatí další tisíce korun.

Jak na školní výbavě ušetřit?

Ekonomové pro CNN Prima NEWS uvedli několik rad, jak mohou rodiče na školních pomůckách ušetřit:

  • Nákup přes internet

Podle Kovandy se vyplatí nákup přes internet. „Internetové obchody budou lákat klienty, protože u nich dochází k částečnému odlivu po pandemii zpátky do kamenných obchodů. Nabídka na internetových obchodech tedy může být atraktivní. Navíc na internetových srovnávačích lze provést srovnání cen, což se v tuto dobu určitě vyplatí,“ doporučil. Do školního roku zbývá ještě několik týdnů, takže je podle něj dost času i na případné zádrhely v dodání.

  • Nešetřete na aktovkách

Šetřit na aktovkách se podle Kovandy nevyplatí. „Sice mohou rodiče dosáhnout nějaké úspory, ale za půl roku budou kupovat novou. Takže se jim to nakonec prodraží,“ vysvětlil.

  • Musí mít dítě ve škole obědy?

Obědy ve škole jsou samozřejmě také výrazným výdajem, v tomto případě pomůže domácí strava, pokud je to možné. „Rodiče si mohou rozmyslet, zda třeba nebudou ochotni připravovat jídlo pro děti prarodiče. Nebo když si budou rodiče připravovat jídlo pro sebe, tak udělají další porci i pro děti, to je téměř neznatelný nárůst nákladů,“ doporučuje Kovanda.

  • Konec školních výletů

Někteří rodiče podle něj budou nuceni připravit své potomky o výlety nebo školy v přírodě. „Z hlediska investic do rozvoje dítěte to asi není úplně rozumné, ale pokud rodiče přijdou o zaměstnání nebo čelí nějakému náhlému nárůstu cen energií, tak je to řešení,“ navrhl.

  • Co nejlevnější varianty

Ekonomové se shodují v tom, že děti nepotřebují zbytečně drahé a zdobené sešity nebo penály. Rodiče jim mají kupovat co nejlevnější varianty.

  • Dědit po sourozencích

Další obvyklou radou odborníků je, aby děti dědily výbavu po starších sourozencích, jestli nějaké mají. Mohou si ji také měnit nebo kupovat od známých, případně v bazarech.

  • Nákup ve slevách

Lidé mají školní výbavu také nakupovat ve slevách, které mohou hledat například v reklamních letácích.

Tagy:

Hlavní zprávy

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval
Domácí

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
19:44

Představitel Pentagonu: Ukrajina se zdá být na dobré cestě k dosažení svých bojových cílů.

19:32

Společnost pro výzkum veřejného mínění Rating Group sídlící v Kyjevě uvedla, že v bleskovém průzkumu mezi dvěma tisíci respondenty se 83 procent z nich vyslovilo pro vstup Ukrajiny do NATO

18:50

Finská premiérka Sanna Marinová podpořila návrh postavit na hranicích s Ruskem plot

18:45

Rusové provedli raketový útok na zdravotnické zařízení v Kupjansku v Charkovské oblasti

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, které z části okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země nezaznamenávají úspěch pouze v okolí Lymanu na východě, ale naznačil pokrok také na jihu. Ukrajinská armáda se k nově hlášeným informacím z regionu dosud nevyjádřila.

Domácí zpravodajství

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Policie pátrá po psychicky nemocném muži ze Vsetínska. Má vousy a černě namalované nehty

Policie pátrá po psychicky nemocném muži z Karolinky na Vsetínsku, o pomoc žádá také veřejnost. Devětadvacetiletý Jan Juřica odešel ve čtvrtek večer z domova a od té doby se ho nepodařilo kontaktovat. Podle posledních informací by se mohl vyskytovat v oblasti obcí Kašava, Ostrata, Velíková, Hrobice a okolí na Zlínsku, uvedla v pondělí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.