Nastražili granáty i do dětských hraček. Reportér popsal ruské zločiny u Mykolajivu

Osvobozené ukrajinské území ještě nemusí nutně znamenat bezpečí. Na vlastní oči se o tom přesvědčil reportér CNN Prima NEWS Patrik Kaizr, který znovu vyrazil do Mykolajivské oblasti. Okupanti tam po sobě nechali nespočet min. Odjištěné ruční granáty schovávali do civilních domů, například i do dětských hraček.

Městečko Snihurivka, které leží východně od Mykolajivu a severně od Chersonu, okupovala ruská vojska devět měsíců. Ačkoli ho ukrajinské jednotky osvobodily už loni v listopadu, přesto tam výbušniny stále zabíjejí civilisty.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zemřel hrdina z Mariupolu. Velitel Azovu padl do ruského zajetí a čelil i teroristickému útoku

„Na následky ruské okupace tu lidé umírají každý týden,“ řekl přímo z místa Patrik Kaizr. Ukrajinští pyrotechnici prochází dům od domu, využívají při tom speciální značení. Do objektů označených červeným křížem je vstup zakázán, protože ještě nejsou zkontrolované a dost možná se v nich nachází výbušná zařízení.

„Ruští vojáci v civilních domech zanechávají buď nášlapné miny, nebo schované odjištěné ruční granáty. Podle místostarosty města, se kterým jsme mluvili, se okupanti nezastavili před ničím. Odjištěné granáty nechávají schované i v dětských hračkách, které zůstaly v opuštěných domech,“ sdělil reportér CNN Prima NEWS.

Podle ukrajinských úřadů je Mykolajivská oblast, která má rozlohu zhruba 58 tisíc kilometrů čtverečních, prakticky celá podminovaná. Odminovaná jsou zatím pouhá zhruba dvě procenta území.

„Ukrajinští pyrotechnici sice podávají heroický výkon, ale je toho strašně moc. Nástražné miny jsou tu skoro na každém kroku,“ dodal Kaizr. Místostarosta Snihurivky tak zoufale žádá západní spojence o pyrotechnickou pomoc.

Tagy:
válka Ukrajina Patrik Kaizr Rusko pyrotechnik Mykolajiv ruská invaze na Ukrajinu miny Snihurivka Mykolajivská oblast