Nečas: Bojuje Evropa s agresivním Ruskem, nebo se změnou klimatu? Obojí nejde

Petr Nečas

360°, Petr Nečas, Jiří Pospíšil, Petr Drulák, Jiří Just - 22.3. v 21:58

Do začátku českého předsednictví Rady Evropské unie zbývá přesně 100 dnů. Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) by to měla využít především k tomu, aby v EU prosazovala tvrdý postoj vůči Rusku včetně co nejrychlejšího konce evropské závislosti na ruském plynu a ropě. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS se na tom shodli expremiér Petr Nečas (ODS) a europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

Začátkem července se Česko po 13 letech ujme předsednictví Rady Evropské unie. Bude moci na šest měsíců nastavovat agendu celé sedmadvacítky. Do čela vrcholného orgánu EU se na půl roku symbolicky postaví český lídr – premiér Petr Fiala.

Putinovi jste tleskali, vmetl Rakušan SPD. Nedostali jsme ani láhev vodky, brání se Fiala

Válka na Ukrajině musí skončit co nejdříve, shodli se Vít Rakušan (STAN) a Radim Fiala (SPD) v Partii Terezii Tománkové na CNN Prima NEWS. Zatímco podle ministra vnitra je ale třeba Ukrajině pomoci dodávkami zbraní, Fiala je přesvědčen, že to jen přispívá k eskalaci konfliktu. „Putina jste podporovali, tvořili jste jeho podhoubí tady v Česku,“ řekl Vít Rakušan. „S Ruskem nemáme nic společného,“ oponoval šéf poslanců SPD.

I když to podle Nečase a Pospíšila současná vláda nebude mít s předsednictvím lehké, oba někdejší členové kabinetu Mirka Topolánka Fialovi věří. „Cesta Fialy do Kyjeva nám jednoznačně pomohla. Tleskal jsem všude, kde to šlo. Co naše vláda předvádí, mě naplňuje radostí, nakonec to může zvládnout s grácií,“ zmínil Pospíšil.

Také Nečas je spokojen, kudy se česká zahraniční politika ubírá. „Fialova návštěva byl velice dobrý krok. Ukázal, že umí rozumně, uvážlivě, ale razantně dát najevo náš postoj. Vyslal jasný signál, že ČR bude v předsednictví aktivní,“ uvedl Nečas. Podle něj by hlavním tématem Česka během předsednictví měla být energetika.

Návrat k uhlí a rehabilitace jádra

„Plyn a závislost Německa na Rusku dovedly Evropu do války. Musíme využít stávajících zásob uhlí, rehabilitovat jadernou energetiku a snížit evropskou závislost na ruském plynu. Evropa si musí vybrat, zda bojuje proti agresivnímu Rusku, nebo proti klimatické změně. Za většího nepřítele považuji Rusko,“ řekl bývalý premiér.

Připomněl, že kvůli evropské závislosti na ruském plynu a ropě denně chodí z EU stovky milionů eur, které Moskvě financují válku na Ukrajině. I když se státy EU shodnou, že je potřeba se zbavit závislosti na ruských komoditách, názory jednotlivých zemí, jak rychle a jakým způsobem to učinit, se už liší.

Také podle Pospíšila by měla být energetika jedním z hlavních témat českého předsednictví. Vedle toho by český europoslanec kladl důraz na další vojenskou pomoc Ukrajině či pomoc Evropy Česku s uprchlickou krizí.

„Mnoho evropských lídrů si představuje, že vyřešit energetickou krizi znamená přejít na alternativní zdroje. To je utopie, pak můžeme do roku 2030 stavět větrníky či soláry a být dál závislí na Rusku. Buďme realisté. Musíme hledat suroviny od jiných států. Základ je jaderná energie,“ řekl bývalý ministr spravedlnosti. Současný plán Evropské komise je ukončit odběr plynu z Ruska do pěti let.

Tagy: