Kvůli pokračujícímu chaosu na hranici mezi Anglií a Francií dochází v ostrovní zemi k nedostatku potravin a dalších zásob nezbytně důležitých k životu. Německá letecká společnost Lufthansa ve středu zařídila speciální nákladní let, který do Anglie doručil až 80 tun zboží. Na ostrovech začínal být nedostatek brokolice nebo citrusů.
„Letadlo Boeing 777 přepravilo ve středu z Frankfurtu na severoanglické letiště Doncaster-Sheffield na 80 tun zboží s krátkou dobou minimální trvanlivosti. Spolupracujeme také na dodávkách potravin například z Egypta,“ řekla americké CNN mluvčí společnosti Neda Jaafariová.
K dovozu zboží dochází v době, kdy se anglické supermarkety a další podniky vyrovnávají s dopadem nedělního uzavření důležitých transportních úseků mezi Anglií a Francií kvůli nové mutaci koronaviru. Ta se na jihu Anglie objevila už během podzimu, k masivnímu šíření došlo ale až v polovině prosince.
Francie a Velká Británie se sice v úterních večerních hodinách dohodly, že po několika dnech znovu otevřou trajektové přístavy a eurotunel, jenže ve středu ráno zůstaly před hranicemi přibližně tři tisíce nákladních automobilů, jejichž řidiči čekali na výsledky testů na COVID-19.
Kvůli několikadennímu uzavření hranic vydaly během pondělí a úterý některé britské řetězce jako Tesco nebo Sainsbury's varování, že jim během několika dnů začnou docházet čerstvé potraviny. Jedná se například o salát, brokolici, květák nebo citrusové plody.
Podnikatele sužuje koronavirus i brexit
Britské maloobchodní konsorcium, které zastupuje více než 170 hlavních maloobchodníků a tisíce menších podniků, uvedlo, že je zásadní, aby se co nejrychleji daly do pohybu zejména kamiony. Jinak prý budou problémy s dostupností čerstvého zboží trvat i na začátku roku 2021.
Problémy s logistikou a novým kmenem koronaviru přicházejí pro maloobchodní podniky v tu nejhorší možnou dobu. Obchody se snaží uspokojit tradičně velkou předvánoční poptávku prakticky po čemkoliv a zároveň se dostatečně zásobit, kdyby Velká Británíe během několika dní kvůli brexitu vypadla z jednotného trhu Evropské unie.
Zástupci společnosti Lufthansa tak uvažují, zda by v několika dalších dnech mohli opět vypravit několik dalších nákladních letadel plných surovin. Vyloučena není ani přeprava lodí.