Některé obchodní řetězce v Česku potichu mění nebo mažou své veřejné závazky, podle nichž měly nejpozději do konce roku 2025 ukončit prodej vajec z klecových chovů. Upozorňuje na to organizace OBRAZ – Obránci zvířat, která v reakci na vývoj spouští kampaň s názvem Zrádci slepic. Podle ní by porušení závazků ohrozilo pokrok v ochraně zvířat a vyslalo negativní signál směrem k chovatelům, kteří do přeměny již investovali.
Supermarkety mění rétoriku. Sliby o konci klecových vajec mizí z webů
Většina tuzemských supermarketů se k ukončení prodeje zavázala již před více než sedmi lety – na svých webových stránkách, v etických kodexech nebo tiskových zprávách. Nyní však podle OBRAZu některé firmy tyto sliby ze svých webů stáhly nebo přeformulovaly do méně závazných verzí.
Organizace také upozorňuje na tiskovou zprávu Svazu obchodu a cestovního ruchu ze 17. června, která podle ní připravuje půdu pro porušení závazků a jejich relativizaci.

Od takových slepic si kupujete vajíčka, pokud v obchodě sáhnete po označení 3 Zdroj: AETP/We Animals
„Chceme vyjít vstříc spotřebitelům s různými potřebami a věříme, že by zákazník měl mít na výběr z různých cenových relací. Vejce musí být nejen udržitelná, ale i dostupná,“ říká Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.
Není omluvy, čas mlžení skončil
Závazky pro zvířata nejsou a nesmí být cárem papíru. Řetězce měly na přípravu sedm let, a pro porušení závazků tak neexistuje žádná omluva. Je na čase přestat mlžit a jasně říct, kteří obchodníci své sliby drží a kteří naopak potichu připravují zradu – zradu slepic, zradu zákazníků i zradu chovatelů, kteří se na konec klecí poctivě připravují,“ říká Pavel Buršík, tiskový mluvčí organizace OBRAZ.
Podestýlková vejce nejsou výrazně dražší
Buršík zároveň dodává, že náklady na podestýlková vejce jsou jen o 30 haléřů vyšší a většina slepic v Česku už dnes žije v bezklecových chovech. Země jako Rakousko nebo Německo navíc klecové chovy již zcela opustily.
Závazky obchodních řetězců z roku 2018 navazovaly na tlak veřejnosti a kampaně proti klecovým chovům. V roce 2020 pak český Parlament schválil zákaz klecových chovů s účinností od roku 2027.
Kdo své sliby drží a kdo vyčkává
Některé řetězce – například BILLA, Košík, Rohlík nebo Delmart – už vejce z klecových chovů zcela vyřadily. Lidl svůj záměr závazek dodržet letos potvrdil. U jiných se podle OBRAZu čeká na jasné stanovisko.
Kampaň Zrádci slepic cílí na neplniče slibů
Cílem nové kampaně Zrádci slepic je podle organizace upozornit na firmy, které se ke svým závazkům nyní staví vyhýbavě, a vyzvat je k jejich dodržení. Kampaň doprovodí happeningy, vizuální symboly a komunikace směrem k zákazníkům.
Klecová vejce jako symbol utrpení
„Slepice si nezaslouží dál trpět v klecích, kde celý život stráví na drátěném pletivu a nemůžou ani roztáhnout křídla, natožpak se popelit, hrabat a normálně žít. Je potřeba znovu připomenout, že klecová vejce nejsou jen symbolem utrpení – jsou v přímém rozporu s tím, jak si většina lidí přeje, aby se se zvířaty zacházelo, uzavírá Buršík.