Úlevy pro maturanty (zdroj: CNN Prima NEWS)
Studenti zdravotnických vyšších odborných škol si stěžují, že na rozdíl od maturantů nedostanou žádné úlevy při absolutoriu, kterým studium uzavírají. Stejně jako středoškoláci ze zdravotnických oborů odpracovali stovky hodin v nemocnicích, stejně tak mají povinnou ústní zkoušku z cizího jazyka. Na rozdíl od nich si ale nemohou vybrat, zda ji složí, nebo ne.
Nicole a Natálie jsou jednovaječná dvojčata, která by měla letos ukončit zdravotnickou vyšší odbornou školu v Liberci. Nyní navíc docházejí na covidovou jednotku do jablonecké nemocnice. To, že na rozdíl od maturantů úlevy nedostanou, se jim nelíbí.
„Pořád se mluví o maturantech, ale o nás ani slovo. My přitom píšeme absolventskou práci, chystáme se na zkoušky a současně pracujeme na plný úvazek. Není to fér,“ tvrdí Nicole. Její sestra Natálie uvedla, že za měsíc odslouží na covidovém oddělení 14 až 17 směn včetně nočních.
„Jsme plnohodnotnou součástí týmu, děláme stejně namáhavou práci jako naše zkušenější kolegyně, není to jen nějaké podrž, podej. Když mají maturanti výjimku, měli bychom ji mít taky,“ zdůrazňuje Natálie.
Ředitelka SZŠ a Vyšší odborné školy zdravotnické v Liberci Jana Urbanová slova dívek potvrzuje. „Určitě by si úlevu zasloužily už proto, že odpracovaly obrovské množství hodin. Jsou to násobky toho, co určuje vzdělávací plán,“ tvrdí ředitelka. Podle ní studentky vlastně doplácejí na to, jak kvalitně jsou na praxi připravené. „Jsou to už hotové sestry, takže nemocnice je zapojují naplno. Jsou nejžádanější ze všech studentů, kteří pomáhají,“ dodává.
Úlevy pro VOŠ ministerstvo školství nechystá
Vyšší odborná škola má tři ročníky, na konci toho závěrečného studenti proházejí absolutoriem. To se skládá ze zkoušek z odborných předmětů, z ústní zkoušky z cizího jazyka, kde se ověřuje především znalost odborné terminologie, a z obhajoby závěrečné práce.
Přestože stylem studia i náročností se blíží studiu na vysokých školách, které mají autonomii, spadají VOŠ do gesce ministerstva školství stejně jako střední školy. „Bohužel mám stále pocit, že pro ministerstvo jsme stále trochou stranou pozornosti,“ dodává Urbanová.
Ministerstvo školství na dotaz CNN Prima NEWS uvedlo, že úlevy v podobě, jaké dostali maturanti, pro studenty závěrečných ročníků VOŠ nechystá. Na ústní zkoušce z cizího jazyka trvá. „Vzdělávání ve vyšších odborných školách probíhá v souladu s akreditovanými vzdělávacími programy pro daný obor vzdělání a jazyková příprava studentů je nedílnou součástí vzdělávání od prvního ročníku,“ uvádí mluvčí ministerstva Aneta Lednova.
Vzhledem k epidemické situaci byl prodloužen termín konání absolutorií do konce srpna, aby měli žáci možnost úspěšně dokončit poslední ročník a absolutorium. „Dále je zohledněna příprava studentů k absolutoriu i tím, že jim není možné nyní nařizovat pracovní povinnost,“ dodává Lednová.
Někteří ředitelé zdravotnických vyšších odborných škol už však avizovali, že svým studentům uleví sami. „Chápu, že to někteří naši studenti mohou cítit jako nespravedlnost. My ale dokážeme zkoušku pro studenty přizpůsobit tak, aby to pro ně nebyl takový problém,“ říká Roman Hásek, ředitel zdravotnické školy v Trutnově s tím, že situace je letos mimořádná.