360°, Lukáš Wagenknecht, Jiří Beran - 30.4. v 20:14
Proočkovanost v Česku roste. Podle epidemiologa Jiřího Berana ale s největší pravděpodobností nejsou očkovány ty správné osoby. „Než Česko zahájilo očkování, tak nám z každých deseti zemřelých lidí umíralo 9,2 osob starších 65 let. Po čtyřech měsících očkování se číslo téměř nezměnilo,“ řekl Jiří Beran v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.
Podle Berana vypadá proočkovanost v Česku na první pohled velmi dobře. „Máme vysokou proočkovanost osob starších 80 let, která se pohybuje kolem 73 %. Mezi osobami staršími 70 let je to kolem 70 %, u osob ve věku mezi 65 až 69 lety se proočkovanost pohybuje kolem 45 %. Ale s největší pravděpodobností nejsou očkovány ty správné osoby,“ upozornil epidemiolog.
Proč v Česku stále drhne očkování? Zvrat by mohl nastat v květnu, slibuje Arenberger
Přestože již od tohoto týdne do České republiky proudí zvýšený počet dávek vakcín proti nemoci COVID-19, stále se nedaří navyšovat denní průměr očkování. Ve středu sice lékaři podali doposud nejvíce vakcín, v podstatě ale pouze dorovnali dosavadní dva týdny starý rekord, mezitím tempo očkování spíše upadalo. Zlom by však mohl nastat v příštích týdnech, slibuje ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).
Podle něj totiž do doby, než Česko zahájilo očkování, podle statistik umíralo z každých deseti lidí 9,2 osob starších 65 let. „Po čtyřech měsících očkování a velkém zásahu do této populace, nám stále umírá z deseti lidí devět osob starších 65 let,“ řekl Beran s tím, že s největší pravděpodobností se nedostala vakcína k lidem, kteří ji nejvíce potřebovali.
Za chybu označil pondělní otevření registrace očkování proti covidu pro lidi starší 55 let. „Jestliže úmrtí osob starších 65 let je pořád stejné, tak to svědčí o tom, že je něco v očkovací strategii špatně a měla by se změnit. Veškeré síly bych vrhl na imunizaci této skupiny,“ podotkl.
U praktických lékařů je doposud registrováno několik desítek tisíc osob starších 80 let a více než sto tisíc osob starších 70 let, kteří nebyli očkováni. Podle Berana to souvisí s tím, že se většina z nich chtěla naočkovat u svého praktického lékaře, avšak jim to nebylo umožněno. „Praktičtí lékaři pracují jenom s vakcínami, které mohou být uloženy při teplotě od 2 do 8 °C. Těchto očkovacích látek je v podstatě méně než těch, které můžeme aplikovat ve velkokapacitních centrech. V tom vidím zásadní problém,“ uvedl.
Praktici by měli mít co nejvíce očkovacích látek
„Je velmi komplikované převést člověka, který je zaregistrován u svého lékaře, do velkokapacitního centra. Na druhou stranu šance, že očkovací látky pro tyto osoby a jejich doktory budou v dohlednu v dostatečném množství, je zcela iluzorní,“ komentoval epidemiolog. Podle něj musí situaci vyřešit centrální řídící tým ve spolupráci s praktickými lékaři. „Přikláněl bych se ale k tomu, aby se očkovací látky dodaly v co největším množství praktickým lékařům a pacienti se nemuseli převádět do očkovacích center,“ řekl epidemiolog. Dodal, že lidé svým lékařům důvěřují a mnozí nebudou chtít do očkovacího centra jít.
Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera by se v červnu mohly otevřít registrace pro všechny dospělé. „Pokud se dodávky vakcín navýší, řekněme o milion dávek měsíčně, pak se o tom dá reálně uvažovat. Zatím se ale pohybujeme ve velmi nízkých číslech,“ prohlásil Beran. Uvedl, že kýžené proočkovanosti u pětasedmdesáti procent populace v Česku nikdy nedosáhneme. „Pětasedmdesát procent Čechů se nikdy proočkovat nenechá. Hovořme o reálných počtech, které se budou pohybovat kolem 60 %. Budeme optimističtí pokud toho dosáhneme v říjnu,“ dodal.
Epidemiolog Jiří Beran Zdroj: CNN Prima NEWS