Porušení zákona, nařízení vlády i vlastních předpisů, shodné diplomky nebo dvojí metr. Kontrola na brněnské Mendelově univerzitě ukázala, že na škole docházelo k závažným pochybením, když ji vedla bývalá rektorka a kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová. Na závěry kontroly upozornil Deník N.
„Pověřené osoby konstatují, že na kontrolované Mendelově univerzitě v Brně zjistily při ověřování akreditovaných činností nedostatky, včetně závažných nedostatků souvisejících s dodržováním zákona na vysokých školách, nařízení vlády o standardech pro akreditaci ve vysokém školství a vnitřních předpisů MENDELU,“ uvádí podle Deníku N v závěru dvanácti stránkové zprávy Národní akreditační úřad (NAÚ).
Úřad prozkoumal všech pět fakult a celkem 48 studijních oborů a dospěl k deseti zjištěním. Ta ukazují, že univerzita v době vedení bývalé rektorky Nerudové v několika případech postupovala v rozporu se zákonem či vnitřními předpisy.
Největší problémy má provozně ekonomická fakulta, se kterou je spojovaná kauza s „rychlotituly“. Kvůli té začátkem prosince rezignoval děkan Pavel Žufan. Kontrola se ale soustředila i na další problémy.
Mezi ty patří například to, že provozně ekonomická fakulta svévolně převáděla studenty mezi dvěma doktorskými studijními programy, přestože děkanovi zákon o vysokých školách nic takového nedovoluje. Univerzita se hájí zánikem akreditace u jednoho z oborů.
Několik studentů také nesplnilo podmínku, že doktorandi musí strávit minimálně měsíc v zahraniční nebo se zúčastnit některého mezinárodního projektu a prezentovat výsledky v zahraničí. I přesto byli připuštěni k závěrečné zkoušce.
Ve škole zřejmě panovaly zmatky. Někteří studenti totiž překročili možnou dobu přerušení studia, jeden student zase obhájil disertační práci v době, kdy měl zrovna přerušené studium. Další studenti se přihlásili na státní zkoušku později, než skutečně proběhla.
Stejné diplomky a dvojí metr
Úřad ale zjistil i problémy v opisování diplomových prací. I přesto, že škola využívala program These, který kontroluje podobnost prací s jinými, v některých případech byly práce plné shod, v jednom případě dokonce z 98 procent. Škola oponuje, že procento shody nemá nic společného s originalitou práce.
Evropské volby
Na univerzitě měli mít také jiné podmínky studenti v angličtině, škola na ně měla odlišné požadavky. Šlo tak zřejmě o dvojí metr. S tím souvisí i kauza s „rychlotituly“.
Zahraniční doktorský obor Economics and Management je podezírán z prodávání vysokoškolských titulů. Univerzita na něm měla spolupracovala se dvěma agenturami, které od rakouských a německých zájemců o studium v Brně vybírají školné 25 tisíc eur. Poplatek za studium v tomto programu přitom Mendelova univerzita vyměřuje pětkrát nižší. Kam putoval zbytek peněz, není jasné. Škola ale trvá na tom, že si brala jen svůj díl.
O výsledcích kontroly a vyřízení námitek úřad informuje až po prvním kole prezidentských voleb. „Budu o nich jako předseda Rady Národního akreditačního úřadu informovat členy na pravidelném zasedání dne 19. ledna 2023,“ uvedl předseda NAÚ Robert Plaga.
„Zjištění, která v protokolu jsou, bereme a pracujeme na jejich odstranění nezávisle na tom, na které fakultě se vyskytují. Zatím jsme stále ve stavu kontroly a vyjadřování se ke kontrolním zjištěním,“ řekla Deníku N mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová.
K problémům s rychlotituly se Nerudová několikrát vyjádřila. Svou vinu odmítá. Tvrdí, že ona udělala, co mohla a že za pochybení nese vinu tehdejší děkan Pavel Žufan. Kvůli kauze s plagiáty a rychlotituly přišla brněnská Mendelova univerzita o akreditaci pro doktorské studium ekonomických oborů.
Za tyto „průšvihy“ tepal Nerudovou i v nedělní Partii televize CNN Prima NEWS dosavadní prezident Miloš Zeman. „V Mendelově univerzitě se prodávaly doktorandské tituly zejména do zahraničí, například do Rakouska, a paní Nerudová o tom jako rektorka samozřejmě musela vědět. A protože za všechno může šéf, nese za to spoluodpovědnost,“ vyčetl Nerudové v pořadu Zeman.