Televize je nejsilnější médium. Kolik času denně jejímu sledování Češi věnují?
neurologické onemocnění
Výpis příspěvků ke štítku „neurologické onemocnění“
Někdy ani neudržím kartáček. Olga se potýká s následky covidu, lékaři prý věc zlehčují
Bolest odezní, vezměte si na ni prášek nebo vám předepíšu antidepresiva. S takovými možnostmi se často u lékaře setkává paní Olga, která již třetím rokem bojuje s následky po prodělaném covidu. Takzvaný long covid je diagnóza, o níž se v Česku už téměř nemluví. Evidují se pouze lidé s plicním postižením, nikoliv s neurologickým, kterým trpí právě paní Olga.
Zdeněk bojuje se zákeřnou ALS už čtvrtý rok. Bere mi vidinu, že všechno zvládnu sám, říká
Před čtyřmi lety začaly Zdeňka N. (60 let) trápit bolesti krční páteře, napětí a tuhnutí svalů v oblasti krku. Postupně se přidávaly další obtíže a po více než roce si vyslechl krutou diagnózu – amyotrofická laterální skleróza (ALS). Jedná se o progresivní nervosvalové onemocnění, které člověka postupně připraví o veškerý pohyb. Zdeněk s touto nemocí stále statečně bojuje a snaží se být v rámci možností soběstačný. Sám přiznává, že je velmi důležité zůstat v pohodě po psychické stránce, i když je to náročné. deňkova Co všechno obnáší život s ALS a jaké každodenní komplikace musí pacient s touto nemocí překonávat?
Místo zaslouženého důchodu bojovala Alena se smrtelnou nemocí. Naději neztratila až do konce
Když Alena Hnátková z Karlových Varů odcházela do důchodu, věřila, že si s manželem Jiřím (66 let) udělají konečně více času pro sebe a odpočinou si. Jenže osud tomu chtěl jinak. Paní Aleně byla diagnostikována vážná a nevyléčitelná nemoc zvaná amyotrofická laterální skleróza (ALS). Bohužel nevyrovnaný boj s nemocí před čtyřmi lety prohrála. Jiří Hnátek nyní vzpomíná na poslední chvíle se svou manželkou a popisuje, co mu pomohlo se s touto obrovskou ztrátou vyrovnat.
Epilepsie může začít i brněním prstů. S čím se potýkají lidé s touto nemocí?
V České republice žije kolem 100 tisíc lidí s epilepsií, na jejichž chorobu upozorňuje Národní den epilepsie připadající na 30. září. Jedním z nich je také pan Daniel Valášek (26 let), kterému nemoc lékaři diagnostikovali těsně před třiadvacátými narozeninami. Jak epilepsie ovlivnila jeho soukromý, a především pracovní život?
Bere lidem schopnost mluvit, polykat i dýchat. Jak zákeřné onemocnění včas poznat?
Dvojité vidění, ztráta hybnosti, schopnosti mluvit, polykat nebo se dokonce hýbat – to jsou příznaky vzácného autoimunitního onemocnění myastenie gravis (MG). Touto nevyléčitelnou poruchou postihující nervový systém trpí v Česku 2 500 až 3 000 osob. CNN Prima NEWS oslovila neurologa Stanislava Voháňku, který popsal, jak se myastenie gravis projevuje a co proti ní lze dělat.
Systémová sklerodermie: Vzácné onemocnění, které provázejí bolesti a změna vzhledu
Bolesti, obavy a nejistota – tyto pocity mnohdy provází pacienty trpící vzácným autoimunitním onemocněním zvaným systémová sklerodermie. Nemoc postihuje kůži a cévy a může zasáhnout i některé vnitřní orgány jako například ledviny a plíce. Potíže pacientů bývají přitom často zaměňovány za jiné nemoci a na správnou diagnózu tito lidé čekají řadu let. Jak přesně se systémová sklerodermie projevuje a jaké jsou možnosti léčby? CNN Prima NEWS se zeptala docenta Tomáše Soukupa z Fakultní nemocnice Hradec Králové.
Zpočátku ji jen brnělo ve tváři. Pak Daně diagnostikovali vážné neurologické onemocnění
Ve třetím ročníku gymnázia se Dana Tvrdíková (23 let) z Českých Budějovic musela vyrovnat s krutou diagnózou – roztroušenou sklerózou. Nemoc o sobě dala vědět v době, kdy prožívala těžké období po rozchodu s přítelem. Začalo to nenápadně mravenčením ve tváři, které se postupně rozšířilo do rtů a jazyka. Onemocnění převrátilo tehdy osmnáctileté dívce život vzhůru nohama a donutilo jí změnit životní styl. Roztroušená skleróza tak citelně zasáhla nejen do osobního, ale i pracovního života mladé ženy.
Epilepsie se u Michaely objevila v 19 letech. První záchvat dostala na diskotéce
Život s epilepsií není jednoduchý. Toto onemocnění člověku převrátí život vzhůru nohama. Mnohdy do života vstoupí zcela nečekaně a objevit se může i ve velmi mladém věku. Paní Michaela (39 let) dostala svůj první epileptický záchvat na diskotéce, když jí bylo 19 let. Lidí s tímto neurologickým onemocněním žije v Česku přibližně sto tisíc. Připomíná je Mezinárodní den epilepsie, který připadá na druhé únorové pondělí.
Těžký osud rodiny. Malá Terezka má vzácnou nemoc, maminku Radku postihla rakovina
V roce 2017 se život Radky a její rodiny naprosto změnil. Její dcera Terezka se narodila s neurologickou potížemi, diagnózu si rodiče vyslechli o dva roky později: pontocerebelarní hypoplazie 2. typu. Holčička je ležící a nemluvící „začarovanou“ princeznou. Osud si však pro rodinu v roce 2021 připravil další ránu. Mamince Radce byla diagnostikovaná rakovina prsu. Přátelé nyní prosí o pomoc.
Mladý lékař má nemoc jako Gross. Místo na fotbale bojuje na vozíku a dál pomáhá v nemocnici
Amyotrofická laterální skleróza (ALS) patří mezi vážná neurologická onemocnění. Nemocný postupně ztrácí schopnost ovládat pohyblivost svalů. Tuto diagnózu si vyslechl před pěti lety i Jakub Rychlík (34 let). Mladému lékaři se otočil život vzhůru nohama. Přestože kvůli ALS skončil na vozíku a musel se vzdát většiny svých oblíbených aktivit, pracuje stále na částečný úvazek v nemocnici a veškerý volný čas pak tráví se svou rodinou.
Další varování před nežádoucím účinkem. Po vakcíně J&J může propuknout vzácný syndrom
Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vydal varování před možným rizikem neurologické poruchy po očkování proti covidu vakcínou Johnson & Johnson. V USA evidují v souvislosti s vakcínou 100 případů tohoto nebezpečného syndromu. Podle odborníků je ale riziko nízké a výhody očkování převažují.
Nemohla jsem odklepnout cigaretu, popsala Jára začátek nemoci. Skončila na vozíčku
Když najednou paní Jára nemohla odklepnout cigaretu, nejdřív si myslela, že trpí syndromem karpálního tunelu. Jenže diagnóza byla daleko horší – amyotrofická laterální skleróza známá pod zkratkou ALS. Nemocný postupně ztrácí kontrolu nad svaly a jejich pohyby. Jára s neurologickým onemocněním, které přitom postihuje častěji muže než ženy, bojuje už šest let. Přestože je dnes upoutaná na invalidní vozík, snaží se nevzdávat a žít naplno, jak jen to jde.