CNN Prima News neurologické onemocnění

neurologické onemocnění

Výpis příspěvků ke štítku „neurologické onemocnění“

Místo zaslouženého důchodu bojovala Alena se smrtelnou nemocí. Naději neztratila až do konce

7. října 2022 06:47

Když Alena Hnátková z Karlových Varů odcházela do důchodu, věřila, že si s manželem Jiřím (66 let) udělají konečně více času pro sebe a odpočinou si. Jenže osud tomu chtěl jinak. Paní Aleně byla diagnostikována vážná a nevyléčitelná nemoc zvaná amyotrofická laterální skleróza (ALS). Bohužel nevyrovnaný boj s nemocí před čtyřmi lety prohrála. Jiří Hnátek nyní vzpomíná na poslední chvíle se svou manželkou a popisuje, co mu pomohlo se s touto obrovskou ztrátou vyrovnat.

Bere lidem schopnost mluvit, polykat i dýchat. Jak zákeřné onemocnění včas poznat?

4. září 2022 11:39

Dvojité vidění, ztráta hybnosti, schopnosti mluvit, polykat nebo se dokonce hýbat – to jsou příznaky vzácného autoimunitního onemocnění myastenie gravis (MG). Touto nevyléčitelnou poruchou postihující nervový systém trpí v Česku 2 500 až 3 000 osob. CNN Prima NEWS oslovila neurologa Stanislava Voháňku, který popsal, jak se myastenie gravis projevuje a co proti ní lze dělat.

Systémová sklerodermie: Vzácné onemocnění, které provází bolesti a změna vzhledu

15. srpna 2022 13:16

Bolesti, obavy a nejistota – tyto pocity mnohdy provází pacienty trpící vzácným autoimunitním onemocněním zvaným systémová sklerodermie. Nemoc postihuje kůži a cévy a může zasáhnout i některé vnitřní orgány jako například ledviny a plíce. Potíže pacientů bývají přitom často zaměňovány za jiné nemoci a na správnou diagnózu tito lidé čekají řadu let. Jak přesně se systémová sklerodermie projevuje a jaké jsou možnosti léčby? CNN Prima NEWS se zeptala docenta Tomáše Soukupa z Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Zpočátku ji jen brnělo ve tváři. Pak Daně diagnostikovali vážné neurologické onemocnění

10. července 2022 06:27

Ve třetím ročníku gymnázia se Dana Tvrdíková (23 let) z Českých Budějovic musela vyrovnat s krutou diagnózou – roztroušenou sklerózou. Nemoc o sobě dala vědět v době, kdy prožívala těžké období po rozchodu s přítelem. Začalo to nenápadně mravenčením ve tváři, které se postupně rozšířilo do rtů a jazyka. Onemocnění převrátilo tehdy osmnáctileté dívce život vzhůru nohama a donutilo jí změnit životní styl. Roztroušená skleróza tak citelně zasáhla nejen do osobního, ale i pracovního života mladé ženy.

Epilepsie se u Michaely objevila v 19 letech. První záchvat dostala na diskotéce

14. února 2022 15:31

Život s epilepsií není jednoduchý. Toto onemocnění člověku převrátí život vzhůru nohama. Mnohdy do života vstoupí zcela nečekaně a objevit se může i ve velmi mladém věku. Paní Michaela (39 let) dostala svůj první epileptický záchvat na diskotéce, když jí bylo 19 let. Lidí s tímto neurologickým onemocněním žije v Česku přibližně sto tisíc. Připomíná je Mezinárodní den epilepsie, který připadá na druhé únorové pondělí.

Těžký osud rodiny. Malá Terezka má vzácnou nemoc, maminku Radku postihla rakovina

4. ledna 2022 15:14

V roce 2017 se život Radky a její rodiny naprosto změnil. Její dcera Terezka se narodila s neurologickou potížemi, diagnózu si rodiče vyslechli o dva roky později: pontocerebelarní hypoplazie 2. typu. Holčička je ležící a nemluvící „začarovanou“ princeznou. Osud si však pro rodinu v roce 2021 připravil další ránu. Mamince Radce byla diagnostikovaná rakovina prsu. Přátelé nyní prosí o pomoc.

Mladý lékař má nemoc jako Gross. Místo na fotbale bojuje na vozíku a dál pomáhá v nemocnici

4. září 2021 18:36

Amyotrofická laterální skleróza (ALS) patří mezi vážná neurologická onemocnění. Nemocný postupně ztrácí schopnost ovládat pohyblivost svalů. Tuto diagnózu si vyslechl před pěti lety i Jakub Rychlík (34 let). Mladému lékaři se otočil život vzhůru nohama. Přestože kvůli ALS skončil na vozíku a musel se vzdát většiny svých oblíbených aktivit, pracuje stále na částečný úvazek v nemocnici a veškerý volný čas pak tráví se svou rodinou.

Nemohla jsem odklepnout cigaretu, popsala Jára začátek nemoci. Skončila na vozíčku

21. června 2021 08:15

Když najednou paní Jára nemohla odklepnout cigaretu, nejdřív si myslela, že trpí syndromem karpálního tunelu. Jenže diagnóza byla daleko horší – amyotrofická laterální skleróza známá pod zkratkou ALS. Nemocný postupně ztrácí kontrolu nad svaly a jejich pohyby. Jára s neurologickým onemocněním, které přitom postihuje častěji muže než ženy, bojuje už šest let. Přestože je dnes upoutaná na invalidní vozík, snaží se nevzdávat a žít naplno, jak jen to jde.

Přestala jsem dobře vidět, byla za tím roztroušená skleróza, vypráví 24letá Klára

2. ledna 2021 09:07

Nemoc, kterou trpí na dvacet tisíc Čechů, postihuje mladé lidi nejčastěji mezi 20. a 40. rokem života a nelze ji vyléčit. Příznaky jsou navíc snadno zaměnitelné s jinými neduhy. Klára Zahradníková byla do čtyřiadvaceti let zdravá. Diagnóza roztroušená skleróza jí změnila život od základů. Jak zvládá své onemocnění mladá učitelka z mateřské školky a jaké jsou vyhlídky do budoucna?