reklama

Očkování nepomáhá. Přeřeknutí slovenského moderátora šíří dezinformátoři po internetu

Každou chybičku umí dezinformátoři využít pro svůj prospěch. Přesvědčila se o tom i slovenská veřejnoprávní televize RTVS. Nešťastné přeřeknutí moderátora, který se chybně vyjádřil o hospitalizovaných pacientech a očkování, koluje internetem nejen na Slovensku, ale už i v Česku. A mnozí informaci věří.

reklama

„Počet hospitalizovaných pacientů s koronavirem se za tři týdny téměř ztrojnásobil. V současnosti je s covidem nebo podezřením na něj v nemocnicích 500 pacientů, 83 procent z nich je plně očkovaných. Většina nemocnic zatím situaci zvládá,“ informoval o koronaviru moderátor ve vysílání slovenské televize RTVS. Data, o kterých mluví, jsou ze začátku září.

Vystřižené video se šíří už i v Česku. „Poslala mi ho moje dcera. Vypadá věrohodně,“ popisuje paní Monika. A není jediná, které přišlo. Video koluje například po sociálních sítích Messenger i WhatsApp. „Konečně se našel jeden, kdo říká pravdu, a lidé mu stejně nevěří,“ uvedla pod videem paní Jana.

Právě kvůli informaci, že ve špitálech končili pacienti převážně očkovaní, ji uživatelé řetězově posílají svým přátelům. Jenže jde o nešťastné přeřeknutí moderátora. Ostatně celá reportáž televize RTVS je dostupná přímo na webu slovenské veřejnoprávní instituce.

„Počet hospitalizovaných pacientov s koronavírusom sa za tri týždne takmer strojnásobil. Aktuálne je s ochorením COVID-19 alebo podozrením naň v nemocniciach 500 pacientov. Vyše 83 percent z nich nie je plne zaočkovaných,“ píše se v článku, který si v originále můžete přečíst zde.

Slovenský moderátor z formulace slovo „nie je“ (česky „není“) vynechal slovíčko „nie“ (ne) a změnil tím význam. V mluveném projevu se tím dopustil chyby, v přepisu reportáže jsou však informace již správně.

Slovenská televize se za nešťastný omyl omluvila. „Informace byla správně interpretovaná v následující reportáži bezprostředně po chybném výroku moderátora. Za uvedenou mylnou informaci v úvodu jsme se omluvili,“ sdělila pro CNN Prima NEWS mluvčí televize RTVS Andrea Pivarčiová.

Na JIP jsou převážně nenaočkovaní, potvrzují i nemocnice

I slovenští politici apelují na očkování a podotýkají, že pomáhá. Odkazují se na data z nemocnic, která potvrzují, že se v nich léčí v drtivé většině nenaočkovaní. „Počet pacientů nám za necelé tři týdny výrazně narostl. Aktuálně máme hospitalizovaných 20 pacientů s onemocněním COVID-19, jen dva jsou očkováni,“ uvedla Ružena Maťašeje, mluvčí nemocnice v Banské Bystrici.

„Po víkendu máme 62 hospitalizovaných covidových pacientů, z nichž 90 procent nebylo očkovaných. Devět pacientů je v kritickém stavu připojeno na umělou plicní ventilaci,“ doplnila mluvčí košické univerzitní nemocnice Monika Krišková.

Tempo šíření koronavirové infekce na Slovensku, které se v EU řadí k zemím s nejnižším podílem obyvatel očkovaných proti covidu, výrazněji zrychlilo v září. Tento týden v úterý pak laboratoře odhalily 3 480 infikovaných. Oproti tomu v Česku přibylo 3 276 nových případů. Počet obyvatel je v Česku ale zhruba dvojnásobný.

Tagy:

Hlavní zprávy

Dělám, co považuji za správné, hají Vojtěch svůj návrh povinného očkování
360°

Dělám, co považuji za správné, hají Vojtěch svůj návrh povinného očkování

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, vojáky, policisty, hasiče i lidi starší 60 let. Taková vyhláška by měla platit od 1. března 2022. Je ale možné, že budoucí vláda premiéra Petra Fialy (ODS) takové rozhodnutí zruší. „Může se stát, že nám to pak AntiCovid tým zruší. Já teď ale činím to, co myslím, že je správné,“ vysvětloval končící ministr v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) má největší šanci stát se prezidentem České republiky. Pokud by se volby uskutečnily teď, dosluhující premiér by v druhém kole o funkci hlavy státu stál proti generálovi Petru Pavlovi, tvrdí průzkum agentury Median pro deník MF Dnes. „Babiš by musel po zvolení hodně klást věnce a pronášet projevy, to by ho asi tolik nebavilo. Ale zase by mohl být dál ve vysoké politice,“ zpochybňoval kandidaturu šéfa ANO v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek.

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

reklama

Domácí zpravodajství

Ledecký k Prymulovi: Mám s vámi problém. Doporučujete opatření, přitom na nich vyděláváte

Na kamarádství to nevypadá. Hudebník Janek Ledecký se v pořadu Co Čech, to politik! televize CNN Prima NEWS postavil exministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi. Na epidemiologovi mu vadí, že doporučuje opatření jako jsou testy a vakcinace, a přitom na tom zároveň vydělává. Podle Prymuly to ale není pravda. Exministr zdůraznil, že ve střetu zájmů není.

reklama