Vstup slovenského moderátora
Každou chybičku umí dezinformátoři využít pro svůj prospěch. Přesvědčila se o tom i slovenská veřejnoprávní televize RTVS. Nešťastné přeřeknutí moderátora, který se chybně vyjádřil o hospitalizovaných pacientech a očkování, koluje internetem nejen na Slovensku, ale už i v Česku. A mnozí informaci věří.
„Počet hospitalizovaných pacientů s koronavirem se za tři týdny téměř ztrojnásobil. V současnosti je s covidem nebo podezřením na něj v nemocnicích 500 pacientů, 83 procent z nich je plně očkovaných. Většina nemocnic zatím situaci zvládá,“ informoval o koronaviru moderátor ve vysílání slovenské televize RTVS. Data, o kterých mluví, jsou ze začátku září.
Vystřižené video se šíří už i v Česku. „Poslala mi ho moje dcera. Vypadá věrohodně,“ popisuje paní Monika. A není jediná, které přišlo. Video koluje například po sociálních sítích Messenger i WhatsApp. „Konečně se našel jeden, kdo říká pravdu, a lidé mu stejně nevěří,“ uvedla pod videem paní Jana.
Právě kvůli informaci, že ve špitálech končili pacienti převážně očkovaní, ji uživatelé řetězově posílají svým přátelům. Jenže jde o nešťastné přeřeknutí moderátora. Ostatně celá reportáž televize RTVS je dostupná přímo na webu slovenské veřejnoprávní instituce.
Dezinformace o respirátorech se šíří rychle. Jaké lživé rady jsou nejčastější?
Prodejce nemusí obsloužit zákazníka bez nasazeného respirátoru, tvrdí Česká obchodní inspekce (ČOI) i právníci. Internetem se šíří nepravdivé zprávy, které tvrdí, že obchodníkům, kteří se rozhodnou neobsloužit zákazníky bez respirátorů, hrozí pokuta. Na základě lživých informací se na ČOI obrátily stovky lidí.
„Počet hospitalizovaných pacientov s koronavírusom sa za tri týždne takmer strojnásobil. Aktuálne je s ochorením COVID-19 alebo podozrením naň v nemocniciach 500 pacientov. Vyše 83 percent z nich nie je plne zaočkovaných,“ píše se v článku, který si v originále můžete přečíst zde.
Slovenský moderátor z formulace slovo „nie je“ (česky „není“) vynechal slovíčko „nie“ (ne) a změnil tím význam. V mluveném projevu se tím dopustil chyby, v přepisu reportáže jsou však informace již správně.
Slovenská televize se za nešťastný omyl omluvila. „Informace byla správně interpretovaná v následující reportáži bezprostředně po chybném výroku moderátora. Za uvedenou mylnou informaci v úvodu jsme se omluvili,“ sdělila pro CNN Prima NEWS mluvčí televize RTVS Andrea Pivarčiová.
Na JIP jsou převážně nenaočkovaní, potvrzují i nemocnice
I slovenští politici apelují na očkování a podotýkají, že pomáhá. Odkazují se na data z nemocnic, která potvrzují, že se v nich léčí v drtivé většině nenaočkovaní. „Počet pacientů nám za necelé tři týdny výrazně narostl. Aktuálně máme hospitalizovaných 20 pacientů s onemocněním COVID-19, jen dva jsou očkováni,“ uvedla Ružena Maťašeje, mluvčí nemocnice v Banské Bystrici.
„Po víkendu máme 62 hospitalizovaných covidových pacientů, z nichž 90 procent nebylo očkovaných. Devět pacientů je v kritickém stavu připojeno na umělou plicní ventilaci,“ doplnila mluvčí košické univerzitní nemocnice Monika Krišková.
Tempo šíření koronavirové infekce na Slovensku, které se v EU řadí k zemím s nejnižším podílem obyvatel očkovaných proti covidu, výrazněji zrychlilo v září. Tento týden v úterý pak laboratoře odhalily 3 480 infikovaných. Oproti tomu v Česku přibylo 3 276 nových případů. Počet obyvatel je v Česku ale zhruba dvojnásobný.