Ve společnosti rezonuje debata, zda testovat na koronavirus i lidi po ukončeném očkování. Někteří odborníci by byli pro, protože i očkovaní jsou podle nich přenašeči nemoci. Někteří politici pak volají po zrovnoprávnění očkovaných a neočkovaných, protože vakcinace je v Česku dobrovolná, ale testy ve většině případů povinné.
Největší emoce momentálně vzbuzuje situace ve školství. Ministerstvo zdravotnictví nařídilo na první zářijový týden povinné testování všech dětí, výjimku měly děti pouze kompletně očkované nebo maximálně 180 dnů po prodělání covidu. Pokud žák nesplňoval výjimku a odmítl testování, musel ve třídě sedět s ochrannou úst, dodržovat odstup 1,5 metru od ostatních a nesměl zpívat nebo sportovat.
První série plošného testování skončila 9. září a podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) už pokračovat nebude. V praxi to znamená, že všichni žáci budou muset nosit ochranu úst jen ve společných prostorách bez rozdílu, zda jsou naočkovaní, či nikoliv.
Zrovnoprávnit očkované a neočkované
Podle některých politiků by rovnost mezi očkovanými a neočkovanými neměla existovat jen ve školách. „Určitě musíme zrovnoprávnit očkované a neočkované. Neočkovaný musí pořád chodit na testy a očkovaný vůbec nic. Nepřipadá mi to fér,“ řekl v předvolební debatě na CNN Prima NEWS Petr Bajer z uskupení Trikolóra Svobodní Soukromníci.
Podobně mluvil i zástupce KSČM Jiří Dolejš. „V některých profesích je logické, aby lékaři nebo pracovníci domovů seniorů měli vyšší ochranu. Za volant autobusu taky nepustíte člověka, který nemá řidičský průkaz. Pokud nabízím služby veřejnosti, nemůžu si dělat, co chci. Ale rovný přístup by měl být jinak zachován,“ podotkl v debatě.
A šéf nového hnutí Přísaha Robert Šlachta to vidí jasně: „Pokud testujeme, nemá cenu rozlišovat mezi očkovaným a neočkovaným. Nerozumím rozhodnutím vlády, často nesmyslným.“
Odborníci podotýkají, že očkování zabraňuje těžkému průběhu nemoci a následné hospitalizaci, jedinec ale stále může covid přenášet. „Je diskuse, zda netestovat očkované jedince. Když budou v místnosti očkovaní a neočkovaní, tak ten neočkovaný se může nakazit, protože i očkovaní přenášejí nákazu,“ uvedl bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula 9. září v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS a dodal, že nelze dosáhnout kolektivní imunity, protože i očkovaní jsou infekční. „Pokud tu ale bude omezená cirkulace, nebudou vznikat mutace a pak už nebudeme žít v takové křeči,“ upřesnil, proč je očkování přesto potřebné.
Testování by ukázalo, jak se virus šíří
O tomto aktuálně důležitém tématu se debatovalo i v pořadu Co Čech, to politik!. „Ano, testoval bych všechny. Máme závažnou epidemii a musíme omezit počty mrtvých,“ řekl kněz a vysokoškolský pedagog Marek Orko Vácha a doplnil, že pokud by stát nechal očkovaným velké výhody, nebránil by se ani povinné vakcinaci.
Lékařský pohled přidal epidemiolog Jiří Beran. „K testování očkovaných by mělo dojít. Očkovací látky byly vyvinuty, aby zabránily těžkému průběhu, hospitalizaci a úmrtí. Podle mě se to daří, ovšem testovat by se měl každý, kdo má příznaky akutního respiračního onemocnění,“ vysvětlil.
Příznivcem testování všech je i šéfredaktor Zdravotnického deníku a bývalý mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. „Testoval bych i bezpříznakové, abychom viděli, jak se virus v populaci šíří,“ navázal v debatě na Berana. Jedním dechem ale dodal, že očkování je rozhodně potřeba, protože zabraňuje úmrtím, což by pro každého občana měla být ta hlavní motivace.
Na infekčních odděleních v Česku navíc opět přibývá pacientů s koronavirem. Například v brněnské fakultní nemocnici nyní leží devět lidí, z toho tři ve vážném stavu. Všichni hospitalizovaní mají jedno společné – nejsou očkovaní ani jednou dávkou vakcíny. Odborníci se shodují, že počet hospitalizovaných bude rychle růst.