reklama

Poprvé v historii je dost osobních asistentů pro postižené, řekl ředitel neziskovky

Nezisková organizace Asistence.cz pomáhá lidem s těžkým zdravotním postižením. Ty v současnosti ovlivňuje nejen koronavirová krize, ale také nedostatek financí, které jsou v oblasti sociální péče dlouhodobým problémem. O tom všem hovořil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS ředitel organizace Erik Čipera.

reklama

Česká společnost zažívá v posledních měsících kvůli pandemii koronaviru mnohá omezení. Pro lidi s těžkým zdravotním postižením se ale podle Čipery nic nezměnilo. „Lockdown, který my zažíváme tak úkorně, kdy nemůžeme jít na kafe do oblíbené kavárny, nemůžeme jít do kina, jet na výlet, je pro lidi, kteří potřebují asistenta, víceméně běžná věc,“ popsal Čipera.

Koronavirová pandemie podle něj kontakt a péči o zdravotně postižené neomezila, protože za nimi asistenti zkrátka docházet musí. „Klienti naše služby využívají v podobném rozsahu, mají kontakty se svou rodinou. Nejde je omezit, když potřebují pomoc každý den,“ uvedl Čipera.

Právě koronakrize ale způsobila, že má víc lidí zájem práci asistenta vykonávat. „Poprvé v historii máme dost asistentů, dokonce máme pořadník. Souvisí to s tím, že lidé začínají službu osobní asistence dlouhodobě poznávat a vědí, že to je práce, která má smysl. Chodí k nám hodně vysokoškoláků i lidí po škole, kteří chtějí dělat něco, kde opravdu cítí výsledky, že někomu pomáhají. Mám pocit, že takových lidí přibývá,“ sdělil Čipera.

Důvodem ale může být i zvyšující se nezaměstnanost v důsledku koronakrize. „Začíná přicházet víc a víc asistentů, my si najednou můžeme vybírat. V tomto rozměru nám covidová doba velmi prospěla,“ dodal ředitel Asistence.cz.

Čipera: Na všechno ostatní, co dělá život dobrý, často nezbudou peníze

Dlouhodobým problémem jsou ale podle Čipery peníze. Spoustě lidem se zdravotním postižením totiž nezbývají finance na to, aby si ještě zašli například do kina. „Zbývá jen na to, se ráno obléct, umýt, najíst a dělat základní věci. Na všechno navíc, co dělá život dobrým, často chybí,“ vysvětlil ředitel Asistence.cz.

Nejvyšší závislost na pomoci druhé osoby značí takzvaný čtvrtý stupeň podpory. V Česku je v něm asi 50 tisíc lidí, z toho 33 tisíc žije v domácnosti. Od státu získávají měsíční podporu 19 200 korun, ze kterých si mohou zajistit potřebnou péči. Jenže mnohým tato částka podle Čipery nestačí.

„Hodina osobní asistence stojí od 110 do 130 korun, těch 19 200 stačí maximálně na šest hodin osobní asistence denně. Jsou ale lidé, kteří potřebují 12 hodin péče. Snažíme se prosadit, aby se příspěvek na péči individualizoval. Aby lidé, kteří mají největší potřebu pomoci, měli zajištěnu pomoc v rozsahu, který skutečně potřebují,“ vysvětlil Čipera.

V současnosti podle ředitele Asistence.cz na vládu a do Poslanecké sněmovny míří novela zákona o sociálních službách. „V ní toto téma bohužel obsažené není. Je deset tisíc lidí, kteří by v průměru potřebovali 12 hodin asistence denně. Ročně by to vyšlo na tři miliardy ze státního rozpočtu. Teď vidíme daňový balíček, který každý rok ukrojí třeba sto miliard a tato témata nejsou vůbec dořešena. Popravdě se na to kouká nedobře,“ uvedl Čipera.

Organizace proto navrhuje schválit pátý stupeň podpory, ve kterém by lidé dostávali skutečně tolik peněz, kolik potřebují. „Umíme to změřit a říct: Tento člověk potřebuje 12 hodin asistence denně. S tím bude zajištěno nejen to, že se nasnídá a převleče, ale bude se třeba moci jít i projít. To se všechno dá na rok spočítat,“ vysvětlil Čipera.

Rozhovor Lucie Hrdličkové s Erikem Čiperou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
postižení izolace finance koronakrize osobní asistent Erik Čipera Asistence.cz
ON-LINE: Třetí den olympiády. Basketbalisté porazili Írán, v tenise drtí Plíšková
OH 2021

Živě
ON-LINE: Třetí den olympiády. Basketbalisté porazili Írán, v tenise drtí Plíšková

Třetí olympijský den a druhý den soutěží o postupy i medaile. Vstup do turnaje slaví čeští basketbalisté vítězstvím nad Íránem, byť ne tak výrazným, jak se v první polovině zápasu zdálo. Napětí se nevyhne ani tenisovému kurtu, byť Karolína Plíšková zatím přesvědčivě drtí svou francouzskou soupeřku Alizé Cornetovou. Později do boje nastoupí i Petra Kvitová či debl Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková, ve dvouhře pak znovu Kvitová a Tomáš Macháč.

První den olympiády: Kdo z Čechů postupuje dál a kdo se s Tokiem loučí?

První den soutěží na olympijských hrách v Tokiu dopadl dobře pro české tenistky. Barbora Krejčíková a Markéta Vondroušová se mohou těšit na druhé kolo. První zápas pingpongového turnaje zvládl Lubomír Jančařík, na veslařské regatě slavily postup tři ze čtyř českých posádek. Cyklista Michael Kukrle zanechal ve svém závodě na 230 kilometrů velmi výraznou stopu, třebaže nakonec nedosáhl na medaili.

Kokain maskovaný jako dort. Za speciální zákusek hrozí páru 20 let vězení

Díky oznámení od anonyma agenti z Úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) v americkém státě Maine zadrželi muže a ženu, kteří ve voze převáželi čtyři kila kokainu a hotovost, pravděpodobně z nelegální činnosti. Část kokainu však byla neobvykle zabalená. Zhruba kilový blok byl upraven tak, aby vypadal jako dort. Páru nyní hrozí až 20letý pobyt za mřížemi.

Proti zdravotnické diktatuře. Ve Francii protestovalo 160 tisíc lidí, zasahovala policie

Ve městech napříč Francií se v sobotu konaly desítky demonstrací proti opatřením zaváděným v boji proti koronaviru v situaci, kdy nových infekcí každým dnem přibývá. Zapojilo se do nich přes 160 000 lidí, z toho 11 000 v Paříži, uvedlo ministerstvo vnitra. Původně se odhadovala celková účast kolem 110 000 osob. V metropoli a v Lyonu se demonstranti střetli s policií, která použila slzný plyn, uvedla televizní stanice BFM.

Být lesbickou černoškou, nestalo by se to. Propuštění muži vyhráli spor o diskriminaci

Neobvyklý případ diskriminace na základě pohlaví řešil anglický soud. Pracovníci reklamní agentury J. Walter Thompson (JWT), Chas Bayfield a Dave Jenner byli spolu s dalšími třemi kolegy propuštěni, protože jsou muži. Kreativní ředitelka společnosti Jo Wallaceová totiž slíbila, že vymaže zakořeněnou pověst agentury, která je plná „bílých, britských, heterosexuálních mužů“. Následný spor s firmou u soudu dva propuštění zaměstnanci vyhráli.

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama