reklama

Poprvé v historii je dost osobních asistentů pro postižené, řekl ředitel neziskovky

Nezisková organizace Asistence.cz pomáhá lidem s těžkým zdravotním postižením. Ty v současnosti ovlivňuje nejen koronavirová krize, ale také nedostatek financí, které jsou v oblasti sociální péče dlouhodobým problémem. O tom všem hovořil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS ředitel organizace Erik Čipera.

reklama

Česká společnost zažívá v posledních měsících kvůli pandemii koronaviru mnohá omezení. Pro lidi s těžkým zdravotním postižením se ale podle Čipery nic nezměnilo. „Lockdown, který my zažíváme tak úkorně, kdy nemůžeme jít na kafe do oblíbené kavárny, nemůžeme jít do kina, jet na výlet, je pro lidi, kteří potřebují asistenta, víceméně běžná věc,“ popsal Čipera.

Koronavirová pandemie podle něj kontakt a péči o zdravotně postižené neomezila, protože za nimi asistenti zkrátka docházet musí. „Klienti naše služby využívají v podobném rozsahu, mají kontakty se svou rodinou. Nejde je omezit, když potřebují pomoc každý den,“ uvedl Čipera.

K tématu

Právě koronakrize ale způsobila, že má víc lidí zájem práci asistenta vykonávat. „Poprvé v historii máme dost asistentů, dokonce máme pořadník. Souvisí to s tím, že lidé začínají službu osobní asistence dlouhodobě poznávat a vědí, že to je práce, která má smysl. Chodí k nám hodně vysokoškoláků i lidí po škole, kteří chtějí dělat něco, kde opravdu cítí výsledky, že někomu pomáhají. Mám pocit, že takových lidí přibývá,“ sdělil Čipera.

Důvodem ale může být i zvyšující se nezaměstnanost v důsledku koronakrize. „Začíná přicházet víc a víc asistentů, my si najednou můžeme vybírat. V tomto rozměru nám covidová doba velmi prospěla,“ dodal ředitel Asistence.cz.

Čipera: Na všechno ostatní, co dělá život dobrý, často nezbudou peníze

Dlouhodobým problémem jsou ale podle Čipery peníze. Spoustě lidem se zdravotním postižením totiž nezbývají finance na to, aby si ještě zašli například do kina. „Zbývá jen na to, se ráno obléct, umýt, najíst a dělat základní věci. Na všechno navíc, co dělá život dobrým, často chybí,“ vysvětlil ředitel Asistence.cz.

Nejvyšší závislost na pomoci druhé osoby značí takzvaný čtvrtý stupeň podpory. V Česku je v něm asi 50 tisíc lidí, z toho 33 tisíc žije v domácnosti. Od státu získávají měsíční podporu 19 200 korun, ze kterých si mohou zajistit potřebnou péči. Jenže mnohým tato částka podle Čipery nestačí.

K tématu

„Hodina osobní asistence stojí od 110 do 130 korun, těch 19 200 stačí maximálně na šest hodin osobní asistence denně. Jsou ale lidé, kteří potřebují 12 hodin péče. Snažíme se prosadit, aby se příspěvek na péči individualizoval. Aby lidé, kteří mají největší potřebu pomoci, měli zajištěnu pomoc v rozsahu, který skutečně potřebují,“ vysvětlil Čipera.

V současnosti podle ředitele Asistence.cz na vládu a do Poslanecké sněmovny míří novela zákona o sociálních službách. „V ní toto téma bohužel obsažené není. Je deset tisíc lidí, kteří by v průměru potřebovali 12 hodin asistence denně. Ročně by to vyšlo na tři miliardy ze státního rozpočtu. Teď vidíme daňový balíček, který každý rok ukrojí třeba sto miliard a tato témata nejsou vůbec dořešena. Popravdě se na to kouká nedobře,“ uvedl Čipera.

Organizace proto navrhuje schválit pátý stupeň podpory, ve kterém by lidé dostávali skutečně tolik peněz, kolik potřebují. „Umíme to změřit a říct: Tento člověk potřebuje 12 hodin asistence denně. S tím bude zajištěno nejen to, že se nasnídá a převleče, ale bude se třeba moci jít i projít. To se všechno dá na rok spočítat,“ vysvětlil Čipera.

Rozhovor Lucie Hrdličkové s Erikem Čiperou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Tagy: postižení izolace finance koronakrize osobní asistent Erik Čipera Asistence.cz

Další hlavní zprávy

Slovensko

Slovensko od pondělí rozvolňuje. Otevřou všechny obchody, služby či hotely

Slovensko od pondělí rozvolňuje. Otevřou všechny obchody, služby či hotely

Slovensko od pondělí výrazněji uvolní restrikce zavedené v zemi ve snaze omezit šíření koronaviru, otevřít budou moci všechny obchody. Stane se tak poprvé po čtyřech měsících zpřísňování. Po předchozím zlepšení epidemické situace v zemi budou moci kromě obchodů začít fungovat například také provozy služeb i hotely či penziony a lidé budou moci vyrazit do přírody i mimo okres svého bydliště. Novinářům to řekl ministr financí a expremiér Igor Matovič.

Jan Hamáček

Hamáček zkolaboval kvůli tlaku. Před pár týdny podstoupil operaci

Hamáček zkolaboval kvůli tlaku. Před pár týdny podstoupil operaci

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) zkolaboval. Pro Blesk Zprávy uvedl, že zřejmě kvůli tlaku. Ruší tak své schůzky a nedorazí na jednání Sněmovny, v péči lékařů však není. Před pár týdny šéf ČSSD podstoupil operaci. Nachází se navíc i pod značným politickým tlakem poté, co ministr kultury Lubomír Zaorálek zatím odmítl převzít funkci po odvolaném ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi.

Krimi

Útok na dítě na Petříně: Krátce předtím napadl pes jinou oběť. Policie označila viníka

Útok na dítě na Petříně: Krátce předtím napadl pes jinou oběť. Policie označila viníka

Muž venčící psa, který v Praze 1. dubna vážně zranil dítě, byl obviněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Na webu policie to v úterý oznámila mluvčí pražských policistů Violeta Siřišťová. Potvrdila také, že stejný pes jen několik dní před napadením dítěte údajně zaútočil i na dalšího člověka a jeho psa. Státní veterinární správa nyní na podnět policie rozhoduje, zda bude pes odebrán ženě, které patří. Majitelce psa by hrozil postih, pokud by se prokázalo, že byla při některém z útoků také přítomna, dodal Siřišťová.

Jiří Schelinger byl hodný kluk se sklony k melancholii, říká zpěvákova neteř
Drama na Přerovsku. Starosta se musel schovat na úřadě, útočník mu hrozil nožem
Krevní sraženiny po vakcíně Johnson & Johnson. Úřady chtějí pozastavit očkování
Bombastická výměna Vrány do Detroitu: Musí se naučit prohrávat, ale trejd mu pomůže
reklama
reklama
Prymula: Opatření musíme vydržet ještě dva měsíce, pak epidemie začne ustupovat

Nový den

Domácí zpravodajství

Zaorálek kultuře úplně nerozumí. Jsme ale ve schizofrenní situaci, říká Šporcl
Antigenní testy jsou pandemické pexeso, kritizují rebelové. Hospodám radí, jak otevřít
Masox i víno z tygrů. Soud zmírnil Berouskovi podmínku za nelegální zabíjení zvířat
Ztrátu chuti a čichu po covidu nepodceňujte. Kdy je třeba zajít k lékaři?
Další články
reklama
reklama