reklama

Poprvé v historii je dost osobních asistentů pro postižené, řekl ředitel neziskovky

Nezisková organizace Asistence.cz pomáhá lidem s těžkým zdravotním postižením. Ty v současnosti ovlivňuje nejen koronavirová krize, ale také nedostatek financí, které jsou v oblasti sociální péče dlouhodobým problémem. O tom všem hovořil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS ředitel organizace Erik Čipera.

reklama

Česká společnost zažívá v posledních měsících kvůli pandemii koronaviru mnohá omezení. Pro lidi s těžkým zdravotním postižením se ale podle Čipery nic nezměnilo. „Lockdown, který my zažíváme tak úkorně, kdy nemůžeme jít na kafe do oblíbené kavárny, nemůžeme jít do kina, jet na výlet, je pro lidi, kteří potřebují asistenta, víceméně běžná věc,“ popsal Čipera.

Koronavirová pandemie podle něj kontakt a péči o zdravotně postižené neomezila, protože za nimi asistenti zkrátka docházet musí. „Klienti naše služby využívají v podobném rozsahu, mají kontakty se svou rodinou. Nejde je omezit, když potřebují pomoc každý den,“ uvedl Čipera.

K tématu

Právě koronakrize ale způsobila, že má víc lidí zájem práci asistenta vykonávat. „Poprvé v historii máme dost asistentů, dokonce máme pořadník. Souvisí to s tím, že lidé začínají službu osobní asistence dlouhodobě poznávat a vědí, že to je práce, která má smysl. Chodí k nám hodně vysokoškoláků i lidí po škole, kteří chtějí dělat něco, kde opravdu cítí výsledky, že někomu pomáhají. Mám pocit, že takových lidí přibývá,“ sdělil Čipera.

Důvodem ale může být i zvyšující se nezaměstnanost v důsledku koronakrize. „Začíná přicházet víc a víc asistentů, my si najednou můžeme vybírat. V tomto rozměru nám covidová doba velmi prospěla,“ dodal ředitel Asistence.cz.

Čipera: Na všechno ostatní, co dělá život dobrý, často nezbudou peníze

Dlouhodobým problémem jsou ale podle Čipery peníze. Spoustě lidem se zdravotním postižením totiž nezbývají finance na to, aby si ještě zašli například do kina. „Zbývá jen na to, se ráno obléct, umýt, najíst a dělat základní věci. Na všechno navíc, co dělá život dobrým, často chybí,“ vysvětlil ředitel Asistence.cz.

Nejvyšší závislost na pomoci druhé osoby značí takzvaný čtvrtý stupeň podpory. V Česku je v něm asi 50 tisíc lidí, z toho 33 tisíc žije v domácnosti. Od státu získávají měsíční podporu 19 200 korun, ze kterých si mohou zajistit potřebnou péči. Jenže mnohým tato částka podle Čipery nestačí.

K tématu

„Hodina osobní asistence stojí od 110 do 130 korun, těch 19 200 stačí maximálně na šest hodin osobní asistence denně. Jsou ale lidé, kteří potřebují 12 hodin péče. Snažíme se prosadit, aby se příspěvek na péči individualizoval. Aby lidé, kteří mají největší potřebu pomoci, měli zajištěnu pomoc v rozsahu, který skutečně potřebují,“ vysvětlil Čipera.

V současnosti podle ředitele Asistence.cz na vládu a do Poslanecké sněmovny míří novela zákona o sociálních službách. „V ní toto téma bohužel obsažené není. Je deset tisíc lidí, kteří by v průměru potřebovali 12 hodin asistence denně. Ročně by to vyšlo na tři miliardy ze státního rozpočtu. Teď vidíme daňový balíček, který každý rok ukrojí třeba sto miliard a tato témata nejsou vůbec dořešena. Popravdě se na to kouká nedobře,“ uvedl Čipera.

Organizace proto navrhuje schválit pátý stupeň podpory, ve kterém by lidé dostávali skutečně tolik peněz, kolik potřebují. „Umíme to změřit a říct: Tento člověk potřebuje 12 hodin asistence denně. S tím bude zajištěno nejen to, že se nasnídá a převleče, ale bude se třeba moci jít i projít. To se všechno dá na rok spočítat,“ vysvětlil Čipera.

Rozhovor Lucie Hrdličkové s Erikem Čiperou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Tagy: postižení izolace finance koronakrize osobní asistent Erik Čipera Asistence.cz

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

S příchodem vakcíny od společnosti AstraZeneca, kterou budou moci využívat také praktičtí lékaři, by se mohlo očkování českého obyvatelstva značně urychlit. Očkovací strategie totiž počítá s tím, že by proočkovali až deset pacientů denně, tedy přibližně 50 tisíc dohromady. Zapojení praktických lékařů, kteří si budou sami obvolávat své pacienty, však nebrání tomu, aby se lidé přihlašovali do centrálního rezervačního systému, jelikož si svoji rezervaci budou moci kdykoliv zrušit.

Sněmovna

ŽIVĚ: Sněmovna debatuje o očkování. Poslanci na to mají jen tři hodiny

ŽIVĚ: Sněmovna debatuje o očkování. Poslanci na to mají jen tři hodiny

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) selhává, systém očkování nefunguje, zlobí se opozice. Na úterní jednání Sněmovny chce zařadit mimořádný bod, ve kterém má kabinet vysvětlit, jak bude probíhat distribuce vakcín a kdy budou naočkovány rizikové skupiny. Vládní hnutí ANO s tím souhlasí, debata má ale trvat maximálně tři hodiny.

Komentář: Loprais a spol. by zasloužili sexistické prasátečko. Kamenování ale ne
ČSSD chce pro důchodce další rouškovné. Jen nakupují hlasy, kritizuje Kalousek
reklama
reklama
Piráti jako hlavní Babišův rival. Hádky, osočování a výpady jsou stále častější

Politika

Domácí zpravodajství

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás
Ani do konce února nenaočkujeme všechny rizikové. Nemáme čím, říká hejtmanka Pecková
Další články
reklama
reklama