Ukrajina se již několik dnů potýká s ruskou válečnou agresí, což vedlo k úplné mobilizaci na Ukrajině, která se dotkla také mnohých ukrajinských pracovníků v Česku. Desítky tisíc pracovních sil z Ukrajiny jsou přitom podle firem jedním z pilířů českého stavebnictví. Je proto pravděpodobné, že se jejich odchod odrazí v prodloužených lhůtách realizace staveb v Česku.
„Naše firma má v řadách svých zaměstnanců desítky pracovníků z Ukrajiny. Pracovníky z Ukrajiny ovšem zaměstnávají i naši subdodavatelé, a v případě, že by ve velkém množství odjeli zpět do své vlasti, mělo by to na realizaci staveb nepochybně vliv,“ sdělila pro CNN Prima NEWS mluvčí společnosti Strabag Edita Novotná.
Priority jsou však aktuálně podle ní někde jinde. „V tuto chvíli jsme však v myšlenkách především s lidmi, kteří se ocitli v tíživé situaci. Většina našich zaměstnanců z Ukrajiny byla v minulém týdnu na Ukrajině. Od prvního dne válečného konfliktu jsme s nimi v kontaktu a snažíme se jim pomoci,“ uvedla.
Válka na Ukrajině
Společnost se však snaží pomoci také rodinám svých zaměstnanců. „Vzhledem k mobilizaci, která se našich kolegů rovněž týká, se naše úsilí v posledních dnech soustředilo na to, abychom pomohli dostat se do bezpečí jejich rodinám. V tuto chvíli jsou již první ženy a děti, které jsme přivezli z ukrajinsko-slovenských hranic, ubytovány provizorně v naší podnikové chatě a další jsou na cestě. V autech, která posíláme na ukrajinsko-slovenskou hranici, pak převážíme například zdravotnický materiál a pokrývky dle požadavků ukrajinských humanitárních organizací, s nimiž jsme v kontaktu,“ doplnila.
Společnost Metrostav zatím nedokáže říct, zda se jí odchody Ukrajinců dotknou. „Ve stavu máme 40 zaměstnanců z Ukrajiny, jen jeden se vydal zpět na základě povolávacího rozkazu, ostatní zůstali, protože ho nedostali, nebo se rozhodli jej neuposlechnout, což dle aktuální české legislativy mohou,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS mluvčí společnosti Vojtěch Kostiha. „Čili v tuto chvíli nemohu potvrdit, že by mělo dojít ke zpoždění staveb,“ doplnil.
Upozornil však, jak zásadní ukrajinští pracovníci jsou. „V českém stavebnictví je legálně zaměstnáno 20 tisíc Ukrajinců (a těžko říct, kolik nelegálně) a pokud by se měli vrátit na Ukrajinu, bude to pro naše odvětví zásadní problém. Ukrajinci jsou skromní, šikovní a kvalifikovaní, a tak tvoří jeden ze zásadních pilířů našeho stavebnictví,“ sdělil Kostiha.
Cítíme nejistotu
O své zaměstnance mají obavy také další firmy. „Spíše než problémy cítíme nejistotu v tom, co bude dál. Ukrajinců máme deset procent, tedy 23 dělníků, z toho tři se už nemohli vrátit, protože odjeli na zimu na Ukrajinu a zatím je zpět nepustili,“ řekl generální ředitel Berger Bohemia Zdeněk Pilík. Ostatní čekají, zda dostanou povolávací rozkaz, zatím normálně pracují. Firma si domluvila nábory dalších lidí, ale neví, jestli dorazí. „Stále máme požadavek na kontingent pracovníků nejen z Ukrajiny, který se rozhodně nedaří naplňovat,“ uvedl Pilík.
Pokud by podnik měl dostatek vlastního personálu, nemusel by se spoléhat na subdodavatele, což je často problematické. „Externí lidé momentálně na trhu nejsou,“ řekl Pilík. Lidi, kteří pracují sami na sebe, firma občas zaměstnává, ale na agentury se obrací jen výjimečně. Pokud by Ukrajinci odešli, podávaly by firmy nižší výkon.
Odliv ukrajinských pracovníků z českého trhu kvůli tomu, že by odcházeli do své vlasti bojovat proti ruským vojskům, není podle profesních svazů zatím masový problém. Podle analytičky Hospodářské komory Kariny Kubelkové může být jasněji během následujících dní. „Informace o omezování provozu některých firem máme zatím pouze zprostředkovaně z médií,“ řekla. Ovšem právě ve stavebnictví je zásadní překážkou dalšího rozvoje oboru nedostatek zaměstnanců – za hlavní problém to v nedávném průzkumu AMSP uvedla zhruba třetina podniků.