Manipulace s testy v autoškole
Korupční chobotnice kolem podvodů se zkouškami v autoškole se rozrůstá. Kriminalisté v Ústeckém kraji opět rozšířili počet obviněných v takzvané varnsdorfské kauze. Dvojice komisařů měla za úplatu pomáhat uchazečům o řidičský průkaz zvládnout testy z pravidel silničního provozu. Klienty měli dokonce „dohazovat“ majitelé několika autoškol.
„V průběhu vyšetřování bylo obviněno několik dalších osob, ať už z přijímání úplatků nebo jejich nabízení, další osoby byly obviněné nebo jsou podezřelé, že na policii křivě vypovídaly, což je také trestným činem,“ uvedl mluvčí policie Ústeckého kraje Daniel Vítek.
Nebyli v autoškole, přesto dostali řidičák. Komisař z Liberce zfalšoval minimálně sedmdesát dokladů
Úřady na Liberecku zabavují desítky řidičských průkazů v souvislosti s kauzou zkušebního komisaře z Turnova. Ten podle policie falšoval dokumenty, se kterými si zájemci o řidičák žádali na úřadech o oprávnění řídit. Mělo jich být minimálně sedm desítek. Někteří z nich přitom ani nechodili do autoškoly. CNN Prima NEWS na případ upozornila jako první už před rokem.
Komisaři měli nezákonně dopomoci k „papírům“ více než 700 řidičům. Vše zřejmě trvalo několik let, po čase se ale o podezřelých praktikách při zkoušení adeptů na řidičský průkaz dozvěděli kriminalisté. Do zkušební místnosti i kanceláří komisařů instalovali skryté kamery a právě záznamy z nich jsou klíčovými důkazy.
Potvrzuje to i jeden z obviněných, majitel autoškoly z Doks, který ale popírá, že by jakkoliv porušil zákon. „Obvinili mě z předávání úplatků, poukazují přitom na nějaká videa, kde se pohybuji v kancelářích, ale to je všechno,“ okomentoval pro CNN Prima NEWS.
Proč jeho žáci z Doks jezdili skládat zkoušky do padesát kilometrů vzdáleného Varnsdorfu, tedy z Libereckého kraje do Ústeckého, když to samé mohli dělat ve dvacet kilometrů vzdálené České Lípě, ale nevysvětlil.
Podvodníky usvědčila videa
Videa pořízená policisty ve zkušební místnosti už viděla i řada úředníků, kteří právě na základě těchto podkladů odebírají řidičáky lidem, kteří švindlovali. Jeden z nich pod příslibem anonymity popsal, jak akce probíhá.
„Komisaři nechali uchazeče testy vyplňovat a v závěru obešli ty, kteří měli zaplaceno. Domluvenými gesty jim naznačovali, pokud bylo u jednotlivých odpovědí nutné provést změnu. Počet prstů ukazoval správnou volbu, takže třeba palec, ukazováček a prostředníček pravé ruky znamenal, že správně je céčko,“ prozradil úředník.
Vězení hrozí i těm, kteří si nechali pomáhat
Trestní stíhání kromě obviněných komisařů a majitelů autoškol hrozí i lidem, kteří si nechali pomáhat. S potvrzením od zkušebních komisařů totiž šli na úřad a o řidičský průkaz požádali. Podle právníků oslovených CNN Prima NEWS jde o jednoznačný podvod, za který hrozí až dva roky vězení.
Obdobný případ, o němž jsme už také informovali, řeší policisté v Turnově v Libereckém kraji. Tam dokonce zkušební komisař vydával zfalšovaná potvrzení lidem, kteří u testů vůbec nebyli a dokonce nechodili ani do kurzů autoškoly.
V obou případech šlo nejčastěji o lidi, kteří už měli základní řidičské oprávnění na osobní auto a chtěli si ho rozšířit třeba na motorku nebo na náklaďák, případně o vybodované řidiče, kteří museli absolvovat přezkoušení.