Odsoudili mě před procesem, řekl Volný. Opět námitkami přerušil jednání výboru

Volný stále bez trestu

Sněmovní mandátový a imunitní výbor dnes opět přerušil projednávání incidentu nezařazeného poslance Lubomíra Volného (Jednotní). Volný při slyšení mimo jiné namítl, že jsou členové výboru podjatí. O námitce podjatosti rozhodne organizační výbor. Novinářům to řekl místopředseda imunitního výboru Petr Gazdík (STAN). Výbor chce, aby se organizační výbor sešel k posouzení námitky co nejdříve.

„Pan Volný asi správně měl tu námitku vznést hned v první den jednání výboru, kdy byl pozván, nicméně to zarytě mlčel. Druhý den výboru projevil přání pozvat právního zástupce. Ve všem jsme mu vyhověli. Dnes přišel s právním zástupcem a stejně odmítl vypovídat. Pár slov řekl právní zástupce,“ řekl novinářům předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM). Podle něj Volný řekl, že podjatá bude i celá Sněmovna.

Volný poukazuje na mediální výroky šesti členů výboru v tom smyslu, že jeho jednání na plénu bylo odsouzeníhodné a zaslouží si nejvyšší pokutu. „Ve své podstatě mě odsoudili ještě před procesem,“ uvedl Volný zhruba po hodinovém slyšení, na které dorazil se svou advokátkou.

Gazdík označil Volného názor za nesmysl. „Byl jsem tázán na to, jaký trest bych doporučil. Odpověděl jsem, že finanční, a to v maximální výši, protože šlo o napadení řídícího schůze, tedy napadení celé Sněmovny,“ řekl Gazdík. Volný podle něho zvolil obstrukční taktiku. Podjatě se necítí ani člen výboru Marek Výborný (KDU-ČSL), který záležitost pokládá za Volného hru. Volný podle něho dostal maximum prostoru k tomu, aby se vyjádřil.

Konflikt prověřuje policie

Členové výboru se k případu sešli potřetí a před schůzí se přikláněli k tomu, že už v případu rozhodnou. Volný vedle podjatosti namítá, že předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), který výboru podal podnět k zahájení disciplinárního řízení, nebyl s největší pravděpodobností v době incidentu v jednacím sálu, a nemůže se tedy cítit uražený. Volného advokátka Eliška Faltýková Rytířová navíc soudí, že fyzické napadení, o němž se píše v podnětu, nemůže být předmětem disciplinárního řízení. Konflikt prověřuje také policie. Podle předsedy výboru Stanislava Grospiče (KSČM) to disciplinární řízení vedené výborem nevylučuje.

Členové výboru se před dnešní schůzí přikláněli k tomu, že už v případu Volného jednání rozhodnou. „Přestože výbor má možnost počkat s vynesením svého rozhodnutí až do rozhodnutí organizačního výboru, který má rozhodnout o naší námitce podjatosti, tak to vypadá, že pánové a dámy už jsou rozhodnuti za každou cenu upálit Volného, upálit čaroděje,“ podotkl nezařazený poslanec.

Konflikt se odehrál před dvěma týdny při schůzi k prodloužení nouzového stavu. Předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) po varováních vypnul Volnému mikrofon se zdůvodněním, že nemluví k tématu. Volný, který byl bez roušky, označil ČSSD za zkorumpovanou politickou partaj a její členy za zbabělce a pokrytce. Pak přišel mluvit na místo předsedajícího, jak předtím avizoval. Hanzel se mu v tom snažil zabránit. Na pomoc mu přišlo několik poslanců. Po strkanici Volný místo v doprovodu policejní ochranné služby opustil.

Volný dnes zopakoval, že se podle jeho názoru jednalo o sebeobranu. Ve Sněmovně opět neměl nasazenou roušku. Avizoval ale, že ve výboru si ji kvůli žádosti členů vezme. Povinností nošení roušky se výbor zabýval kvůli Volnému už před zhruba deseti dny, když si ji poslanec nechtěl vzít. Ukázalo se, že ústavní činitelé mají z příslušného opatření ministerstva zdravotnictví výjimku při dodržení předepsaného rozestupu.

Tagy: