Publicista Jiří Just k pohřbu opozičníka Navalného
V době, kdy zemřel Alexej Navalnyj, probíhala neformální jednání o mezinárodní výměně vězňů, která mohla vést dokonce k osvobození ruského opozičního vůdce. Podle informací CNN se na ní přímo podílel ruský oligarcha Roman Abramovič, někdejší majitel fotbalové Chelsea.
Dvouleté snažení o osvobození Alexeje Navalného nabralo na rychlosti, když Roman Abramovič v minulých měsících navštívil Moskvu, sdělily americké stanici CNN dva zdroje. Abramovič, který figuruje na západním sankčním seznamu, se podle jednoho ze zdrojů setkal s americkým úředníkem, když se formovaly myšlenky na komplexní výměnu zahrnující až sedm osob. Své spojení s Kremlem oligarcha udržuje od počátku ruské invaze na Ukrajinu, kdy se podílel na vyjednávání mezi oběma znepřátelenými stranami.
ČTĚTE TAKÉ: REPORTÁŽ: Sbohem, pane Navalnyj. Z pohřbu se stala zvláštní policejní operace, zbyl jen smutek
Do těchto snah byla podle několika zdrojů zapojena i bývalá americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Ta měla v létě 2022 jednomu z Navalného dlouholetých spolupracovníků slíbit, že osloví představitele Bidenovy administrativy s návrhem vyměnit Navalného za Rusa Vadima Krasikova napojeného na bezpečnostní službu FSB, který byl odsouzen za vraždu čečenského disidenta v Berlíně v roce 2019. Zdroj CNN potvrdil, že Clintonová opravdu oslovila amerického poradce pro národní bezpečnost Jakea Sullivana.
Rodina Alexeje Navalného Zdroj: AP
Cestu na poslední rozloučení s Alexejem Navalným si našli západní diplomaté i mnoho Rusů Zdroj: Profimedia.cz
Roman Abramovič Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Roman Abramovič Zdroj: AP
Hillary Clinton Zdroj: profimedia.cz
Hillary Clinton, 2016 Zdroj: Wikipedia
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia.cz
Vladimir Putin Zdroj: Getty Images
Zadržený novinář Evan Gerškovič Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Paul Whelan Zdroj: Profimedia.cz
Američané však chtěli výměnou za Krasikova získat také Paula Whelana, který byl v roce 2020 v Rusku odsouzen za špionáž, a novináře Ewana Gerškoviče. Krasikov je vězněn v Německu, ve vyjednávání tak vzniklo složité trojúhelníkové uspořádání. „Bylo nutné Američanům vysvětlit, že jedinou možností, jak získat Whelana a Gerškoviče, je propustit Krasikova. Ale Němci by Krasikova vydali pouze výměnou za Navalného,“ řekl CNN zdroj blízký Navalného týmu.
Julija Navalná se rozloučila s manželem. Z jejího vzkazu mrazí, připojila i video ze soukromí
Nevím, jak bez tebe žít, ale pokusím se, abys na mě byl tam nahoře hrdý, napsala na sociální síti X Julija Navalná. Pátečního pohřbu svého muže se nezúčastnila. V srdceryvném posledním rozloučení mu děkuje za krásná léta, která spolu prožili a slibuje, že na něj nikdy nezapomene. Navalnyj podle úřední zprávy zemřel náhle 16. února v trestanecké kolonii na Sibiři.
„Německá vláda tu výměnu myslela velmi vážně,“ sdělil na konci února CNN jeden západní diplomat. Podle něj by však bylo nepravděpodobné, že by ruská vláda souhlasila s výměnou tří cenných vězňů za jednoho. Proto padla v souvislosti s výměnou další ruská jména.
Jednou z největších výzev bylo, podle člověka blízkého Navalného týmu, dostat návrh k samotnému Putinovi. „Na střední úrovni byl velký zájem, ale když došlo na otázku: ‚Kdo to řekne Putinovi?‘, lidé vycouvali,“ řekl zdroj.
Abramovič se podle více zdrojů nezalekl. Kdy přesně a jakým způsobem návrh do Kremlu doručil, však není známo. Proces však neproběhl dostatečně rychle, aby Navalného zachránil.
I přes tato komplikovaná jednání se celý proces nacházel v neformální fázi a dohoda se nezdála být na spadnutí. „Nabídka může být učiněna až poté, co bude neformálně přijata. Takhle tato jednání fungují,“ popsal západní diplomat.
S tím souhlasil i jeden z amerických představitelů. „V době Navalného smrti nebyla Rusku předložena žádná formální nabídka,“ sdělil CNN.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Putinův postrach, nekonečný vězeň a bojovník za lidská práva. Kdo byl Alexej Navalnyj?