360° - 1.2. v 21:15
Šéfredaktor Zdravotnického deníku Tomáš Cikrt se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS neshodl s právníkem Tomášem Nielsenem nad smyslem novely pandemického zákona. Tu se snaží prosadit vládní pětikoalice. Podle Cikrta se kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) snaží chovat zodpovědně. Nielsen zase v zákonu vidí náznak totality.
Poslanci od úterý dopoledne jednají na mimořádné schůzi o pandemickém zákonu. Podle SPD jsou úpravy, se kterými přišla pětikoalice, nehorázné a nedemokratické. Novela se nelíbí ani poslancům z hnutí ANO. Podle právníka Tomáše Nielsena je problém mimo jiné v tom, že vládní poslanci chtějí novelu projednávat ve stavu legislativní nouze, tedy ve zkráceném jednání.
„Nutnost legislativní nouze nám nebyla zdůvodněna. Žijeme v demokracii, to by si vláda měla uvědomit. Krizový zákon je ústavní zákon, vládě umožňuje zasahovat do zásadních práv. Tady jde ale o standardní zákon. Proč je pandemický zákon vhodnější než nouzový stav?“ ptal se Nielsen ve vysílání CNN Prima NEWS.
Náhrady škod za covidová opatření? Stát bude kvůli žalobám krvácet, míní právník Sokol
Právník a bývalý ministr vnitra Tomáš Sokol se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal o novele pandemického zákona, kterou chce prosadit vládní pětikoalice. Podle něj je zásadní, aby poslanci a senátoři vylepšili pandemický zákon, jak jen to jde. „Nejsem si jist, jestli demonstrující vůbec ten zákon četli,“ řekl Sokol v pořadu Co Čech, to politik.
Poté se nebál opřít do vlády podobným způsobem, jako to v poslední době dělají poslanci z SPD. „Žijeme tu v diskriminačním prostředí, které jsem si neuměl představit. Nebojím se mluvit o posunu k totalitní situaci,“ řekl Nielsen.
Nutnost, nebo totalita?
Naopak pochopení pro Fialův kabinet měl Tomáš Cikrt. „Virus nás tolikrát překvapil a odpovědný politik nemůže očekávat, že nás epidemie opustí v březnu nebo dubnu. Určitě to není tak, že si tu vláda vytváří fašistickou normu, aby ovládala lidi. Je tu virus, který se šíří,“ uvedl Cikrt.
Poté připomněl, že ani v současnosti se ještě nedá konstatovat, že by Česku vlivem omikronu nehrozilo nebezpečí. „Dnes máme přes 2 000 hospitalizací s covidem, to ještě není normální provoz. Epidemie pořád omezuje život v této zemi. Omikron je stopa z jednoho filmu a ten film bude pokračovat. Zdá se, že bude směřovat k méně nebezpečným variantám, ale jisté to není,“ dodal.
Vládu kritizuje kromě SPD i druhé opoziční hnutí ANO. Jeho poslanci sice ve Sněmovně nehovoří o totalitě a fašismu, novelu zákona však slovy šéfky poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerové považují za paskvil. Pro původní znění v minulém volebním období přitom hlasovali.
Kompromis ANO s pětikoalicí
Nutno podotknout, že hnutí ANO společně s ČSSD se tento zákon příliš nepozdával ani před rokem. Tehdy ho s podporou budoucí pětikoalice a části komunistů schválili jako ústupek opozici, která už nechtěla prodloužit nouzový stav. Podle Cikrta je tedy částečně pochopitelné, že pětikoalice, která s pandemickým zákonem sama přišla, je teď kritizována.
„Když má sama odpovědnost, tak vidí, že není dostatečný. Hledá se teď něco mezi zákonem o ochraně veřejného zdraví a nouzovým stavem, což není jednoduché,“ zmínil. Účinnost pandemického zákona končí 28. února. Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) ji chce proto prodloužit. Kromě toho si chce rozšířit pravomoci. V takovém znění by úřady mohly nařídit testování na covid například podnikatelům, studentům, žákům a předškolákům, nejen zaměstnancům a jiným pracovníkům.
Nařízení izolace nebo karantény by příslušné orgány mohly oznamovat lidem i telefonicky nebo krátkou textovou zprávou. Možnost vydávat opatření pro své resorty měla dostat také ministerstva obrany a vnitra. Podle první místopředsedkyně klubu ODS Evy Decroix se ale v úterý i po předcházející diskusi se senátory rozhodlo, že poslední zmíněné oprávnění bude ze zákona vypuštěno.