Nelze vyloučit ruský útok na Švédsko. Uvádí to zpráva parlamentu severské země

Ruští okupanti pokračují v masivním bombardování ukrajinských měst. Ukrajinská protiofenziva zatím nenabrala takový spád, jak někteří analytici předpokládali. Současné ukrajinské snahy vypadají jako předehra k rozsáhlejším operacím, uvedla CNN. Ruský prezident Vladimir Putin africkým lídrům během sobotního jednání ukázal podepsanou dohodu o příměří, kterou podle něj dojednali vyjednavači Ruska a Ukrajiny. Zpráva švédského parlamentu uvádí, že nelze vyloučit ruský útok na zemi.

Ruský vojenský útok proti Švédsku nelze vyloučit, ukazuje zpráva obranného výboru švédského parlamentu, která má být zveřejněna v pondělí. Ruské pozemní síly jsou vázány na Ukrajině, podle zprávy ale nelze vyloučit jiné typy vojenských útoků proti Švédsku. S odvoláním na zdroje, které na zprávě pracovaly, to uvedla švédská veřejnoprávní televize SVT.

Vladimir Putin měl během sobotního jednání s africkou delegací ukázat lídrům zemí podepsaný dokument o míru, který údajně na jaře minulého roku dojednali vyjednavači Ruska a Ukrajiny. Zároveň tvrdí, že se Rusové zavázali stáhnout od Kyjeva, což také dodrželi. Podle něj svou část dohody porušili Ukrajinci a další jednání byla pozastavena. Ukrajinci ale dlouhodobě trvají na tom, že jednat o míru budou pouze tehdy, až Rusové přestanou okupovat jejich zemi.

Ruští okupanti za poslední den provedli 51 dělostřeleckých útoků na ukrajinská města. Zároveň vyslali čtyři rakety a podnikli dalších 43 leteckých úderů. Vyplývá to z nového hlášení ukrajinského generálního štábu. Kyjev oznámil několik dalších civilních obětí, a to například v Charkově.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Miny, kontaminace nebo mršiny. Jak je po výbuchu Kachovky bezpečná dovolená u Černého moře?

Ukrajinská protiofenziva zatím nenabrala takový spád, jak někteří optimističtější pozorovatelé předpokládali. V analýze dosavadního postupu to píše stanice CNN. Podle ní ovšem současné ukrajinské snahy vypadají jako předehra k rozsáhlejším operacím.

Skromných zisků zatím protiofenziva dosáhla v Záporožské oblasti, kde se Ukrajincům povedlo osvobodit několik osad. Objevují se však i zprávy o jejich značných ztrátách či o rozbitých kusech západní těžké techniky.

Vše ale nasvědčuje tomu, že se Ukrajinci rozhodli útočit i na dalších místech fronty a zjišťují, kde má Rusko v obraně trhliny. Daří se jim například v okolí doněckého Bachmutu i u některých měst a obcí západně od Doněcku.

Americký Institut pro studium války (ISW) zároveň upozorňuje, že ukrajinská armáda ještě zdaleka nenasadila převážnou část svých protiofenzivních sil a ruská obrana není rovnoměrně silná podél všech sektorů frontové linie.

Tagy: