Ruská armáda zesílila raketové útoky ve snaze dobýt Severodoněck a snaží se obklíčit celou oblast. Ukrajinci u Mariupolu našli dalších 25 masových hrobů, v nich je pohřbeno nejméně 16 tisíc lidí, tvrdí tamní starosta. Kyjev není spokojen s novými protiruskými sankcemi, na nichž se dohodli lídři EU. Zelenskyj prohlásil, že Ukrajina nikdy nebude jednat jako Rusko, které vrhá lidi do „pekla bojů“.
Aktuální dění na Ukrajině sledujte v novém on-line článku zde.
Ukrajinci na Donbasu za posledních 24 hodin odrazili dalších osm ruských útoků „Při tom jsme zničili jeden tank, čtyři dělostřelecké systémy, pět obrněných bojových vozidel a dvě transportní vozidla. Jednotky protivzdušné obrany sestřelily řízenou střelu X-59MK,“ stojí v prohlášení generálního štábu ukrajinských ozbrojených sil. Hlavním cílem okupantů je Severodoněck.
Ukrajinský voják v Doněcké oblasti střílí z protitankové zbraně NLAW. Zdroj: AP
Ukrajinský voják v Oděské oblasti, 21. dubna Zdroj: AP
Ukrajinský voják, 26. června Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Ukrajinští vojáci bojují na jihu země. (23. dubna) Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Ukrajinský voják v Luhanské oblasti Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Jednotka ukrajinské armády nedaleko Kyjeva Zdroj: AP
Ukrajinský voják, 19. dubna Zdroj: Obrana Ukrajiny
Ukrajinští vojáci s útočnými puškami. Zdroj: Profimedia.cz
Jednotky v Charkově zneškodnily nepřátelský vůz. (7. března) Zdroj: Se svolením agentury Unian
Ukrajinský voják prohlíží poškozené ruské bojové vozidlo u Charkova. (16. března) Zdroj: AP
Ukrajinci používají různé druhy raketometů. (16. dubna) Zdroj: Ministerstvo obrany Ukrajiny
Ukrajinský voják v Charkovské oblasti, 21. dubna Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Ukrajinský voják stojí vedle zničeného ukrajinského nákladního letadla. (8. dubna) Zdroj: Getty Images
Ukrajinský voják v Borodjance, 6. března Zdroj: AP
Ukrajinci v Mariupolu zneškodnili ruský obrněný vůz. (1. dubna) Zdroj: AP
Voják je zachycen před obchodním centrem zničeným v důsledku raketového útoku ruských vojsk v Podilském okrese Kyjeva, hlavního města Ukrajiny. (23. března) Zdroj: Getty Images
Ukrajinský voják v Charkově, 23. března Zdroj: AP
Ukrajinský voják u zničeného domu v Mariupolu (12. března) Zdroj: AP
Ukrajinský voják drží pozice v Mariupolu. (12. března) Zdroj: AP
Ukrajinský voják v Charkovské oblasti, 21. dubna Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Lidé utíkají z kyjevského předměstí, ukrajinští vojáci jim pomáhají. (5. března) Zdroj: AP
Ukrajinští vojáci v Kyjevě, 26. února Zdroj: AP
Ukrajinský voják v Charkově, 26. února Zdroj: Se svolením agentury Unian
Ukrajinský voják v Charkově, 1. března Zdroj: Se svolením agentury Unian
„Ukrajina si váží každého názoru. Ale my si v první řadě váží každého života. Ukrajina nikdy nebude postupovat jako Rusko, které vrhá lidi do pekla bojů jen proto, že se Moskva chtěla něčeho zmocnit za pár dní nebo do určitého data,“ prohlásil ve svém pravidelném poselství ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Ukrajinci v okolí okupovaného Mariupolu našli dalších 25 masových hrobů. V nich je pohřbeno nejméně 16 tisíc lidí, uvedl na sociální síti Telegram starosta Mariupolu Vadym Bojčenko. Podle něj v přístavním městě zemřelo od začátku ruské invaze více než 22 tisíc lidí. Rusové se prý existenci hrobů snaží maskovat. Mnoho mrtvých těl se nachází také pod troskami, dodal Bojčenko.
Válka na Ukrajině
Summit Evropské unie v noci z pondělí na úterý našel shodu na embargu, které se bezprostředně dotkne více než dvou třetin dovozu ruské ropy. Krátce před půlnocí to oznámil předseda Evropské rady Charles Michel. Ukrajina od evropských lídrů ale čeká víc.
Zuzana Čaputová navštívila Kyjevskou oblast. Prohlédla si zdevastovanou Irpiň i Borodjanku. „Že obrázky války na Ukrajině už neotevírají zprávy, neznamená, že se utrpení Ukrajinců zmenšuje. V Borodjance a Irpini jsem na vlastní oči viděla stopy zkázy, které ruští vojáci přinesli na Ukrajinu,“ uvedla slovenská prezidentka na svém Facebooku.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov navštíví 8. června Turecko. V úterý to potvrdil Lavrovův turecký protějšek Mevlüt Çavuşoğlu. Šéfové ruské a turecké diplomacie by měli jednat mimo jiné o koridoru v Černém moři pro lodě s pšenicí. Ukrajinské přístavy v současnosti blokuje ruská armáda. Podle západních zemí i OSN v důsledku toho hrozí celosvětová potravinová krize.
Rusko se dál snaží o obklíčení ukrajinských vojáků v celé oblasti Severodoněcku-Lysyčansku. V Severodoněcku byla zasažena nádrž s kyselinou dusičnou.