Jmenujete se Jiří Novák? Gratulujeme, jste nositelem suverénně nejnudnější kombinace jména a příjmení v České republice. Někdy ale není trocha nudy na škodu. V České republice totiž žijí lidé, kteří by si to s vámi rádi vyměnili. Po svých předcích totiž zdědili příjmení, které v lepším případě budí úsměv na tváři, v horším musí příslušníky policie při silniční kontrole zlomit v pase.
Dobrý den, já jsem Pančurak. Těší mě, Šourková. Nějak takhle nejspíše proběhlo před mnoha lety setkání dvou lidí, kteří spolu později utvořili manželský pár. Zatímco k běžným starostem budoucích novomanželů patří vyřešit otázku bydlení, vybavení bytu či domu, nebo se starají, kam vyrazí na svatební cestu, pan Pančurak se slečnou Šourkovou si museli především poradit s tím, jak se budou po svatbě jmenovat.
Přestože příhoda vyvolává dojem špatného filmového scénáře, skutečně se stala. Vzhledem k tomu, že její aktéři stále žijí, redakce CNN Prima NEWS nebude zveřejňovat detaily, jak se manželský pár s touto lehkou nepřízní osudu vyrovnal. Prozradíme ale, že si nakonec zvolili příjmení po předcích, jelikož výměna Pančuraků za příjmení Šourkovi by jejich mírně úsměvný problém zřejmě příliš nevyřešila.
Uzavření sňatku je vlastně vůbec nejčastější příležitostí pro změnu příjmení. V našich končinách stále drtivě převažuje varianta, kdy nevěsta přejímá příjmení ženicha, děje se ale i transfer opačný. Výjimkou není ani ponechání si vlastních příjmení nebo jen jejich doplnění příjmením svého životního partnera či partnerky. Z tohoto pohledu byl velkým průkopníkem první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, jenž své přízvisko obohatil o příjmení své manželky Charlotty.
Alois Terminátor? Zapomeňte
Jaké jsou ale možnosti, pokud se svým příjmením či dokonce křestním jménem nejste spokojeni? Vaše kroky by měly vést na příslušnou matriku, kde můžete kýženou změnu provést. Musí být ale splněno několik zákonem daných podmínek. Vedle žádosti je nutné také řádně zdůvodnit, proč si chcete jméno nebo příjmení změnit.
Zákon doslova říká, že změna příjmení se povolí zejména tehdy, jde-li o příjmení hanlivé, směšné, nebo je-li pro to vážný důvod. „Vážným důvodem mohou být například neshody v rodině, kdy dospělé děti nechtějí nést příjmení rodičů, kteří se o ně třeba nestarali, dali je do dětského domova, nebo vůči nim páchali dokonce deliktní činnost,“ řekl CNN Prima NEWS Adam Rözler, tiskový mluvčí ministerstva vnitra.
Vážných důvodů ale může být celá řada a žádost o změnu posuzuje příslušný matriční úřad. „Obecně je hlavním, byť ne jediným, kritériem vážnosti důvodu, zda stávající příjmení přináší jeho nositeli určité komplikace,“ dodal Rözler. Nelze tedy přijít s tím, že se vám příjmení pouze nelíbí, nebo se chcete jmenovat jako váš oblíbený sportovec či filmový hrdina. Pokud vám ale matrika změnu nepovolí, můžete se pochopitelně odvolat. Za změnu hanlivého nebo směšného příjmení zaplatíte stovku, v ostatních případech tisícikorunu.
Chlupatý, Jebavý, Kokotek
S kolika žádostmi o změnu jména či příjmení se tuzemské úřady každý rok potýkají, bohužel nevíme. Podle ministerstva vnitra se o těchto úkonech nevede celorepubliková evidence. „Není nám tedy znám ani poměr, v jakém bylo žádostem vyhověno, nebo kolik procent bylo naopak zamítnuto. S vedením statistických přehledů ke změně příjmení se počítá až od zavedení informačního systému eMatrika,“ doplnil Adam Rözler. Příslušná data lze tedy v současné době získat pouze od jednotlivých matričních úřadů, kterých v České republice funguje 1274.
Na druhé straně existuje poměrně zdařilá databáze, ve které lze najít různá jména i příjmení, která se v České republice vyskytují. Portál Kdejsme.cz vám vedle počtu občanů daných jmen na mapě také ukáže, ve kterém městě žijí. A tak se můžete například dozvědět, že nejvíce Kokotků žije v Moravskoslezském kraji, a to 56 z celkových 62. Jen o osm méně Čechů má příjmení Chlupatý a 288 mužů má v občanském průkazu uvedeno Jebavý.
Psychiatrička Depka
S portálem se dá zažít vskutku mnoho legrace. Redakce CNN Prima NEWS zjistila, že v Česku žijí čtyři muži s příjmením Sukuba (démonická bytost vyobrazována jako žena, jejímž cílem je svádění zejména mnichů), 22 Hňupů, dva Čerti, čtyři Moulové, jeden Knedlik nebo 626 Šourků. Je jen škoda, že portál již není poslední roky aktualizován. Důvodem je podle provozovatelů skutečnost, že ministerstvo vnitra přestalo na svých stránkách statistické přehledy jmen a příjmení zveřejňovat. Zřejmě prý kvůli směrnici GDPR.
Z českého pohledu jsou zábavná také některá zahraniční příjmení. Legendární je historka bývalého slovenského sportovního komentátora Karola Poláka, který v 70. letech slovem doprovázel přenos z atletického mítinku v Berlíně, kde ve sprintu startoval východoněmecký závodník Manfred Kokot. Kokot byl mimo jiné evropským rekordmanem ve sprintu na 100 metrů a závod suverénně vyhrál. Polák pak v živém přenosu prohlásil: „Aká škoda, že aj u nás doma nemáme takýchto Kokotov!“
Před lety sociálními sítěmi obíhala adresa německé psycholožky jménem Sabine Depka. Přestože se zdálo, že jde o typický konstrukt, jehož cílem bylo pouze pobavit, paní Depka opravdu existuje a provozuje svou psychiatrickou ordinaci v německém Schönau am Königsee poblíž Berchtesgadenu v jihovýchodním cípu Bavorska.