Poselství papeže Františka (zdroj: CNN Prima NEWS)
Papež František v neděli sloužil velikonoční mši uvnitř svatopetrské baziliky. Kvůli pandemii covidu už ale druhý rok za sebou v omezeném režimu. Obvykle hlava katolické církve připomíná zmrtvýchvstání Ježíše Krista za přítomnosti desítek tisíc věřících na Svatopetrském náměstí. To letos, stejně jako loni, zeje prázdnotou.
Mši mohlo v obrovském chrámu přihlížet jen zhruba 200 církevních hodnostářů a dalších přítomných. V poledne František přednesl tradiční poselství Urbi et orbi (Městu a světu). Obřad a poselství je stále možné sledovat na internetu, přenášely je i televize po celém světě.
Během mše papež poukázal na „skandály dnešní doby“. „Pandemie je stále ještě v plném proudu, sociální a ekonomická krize je velmi těžká, zejména pro nejchudší. Navzdory tomu – a je to skandální – neustávají ozbrojené konflikty a zbrojení se rozrůstá. To je skandál dneška,“ promlouval k lidem papež, jehož mši přeložil web Vatican News.
Papež tradičně hovořil o zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Vzkříšení podle jeho slov značí naději i v současné době. „Tváří v tvář či lépe řečeno uprostřed této složité situace velikonoční zvěst skrývá v pouhých několika slovech událost přinášející naději, která nezklame,“ kázal papež.
Kristus jako naděje pro lidi zasažené pandemií
„Zmrtvýchvstalý Kristus je nadějí pro ty, kdo ještě trpí kvůli pandemii, pro nemocné, pro ty, kdo ztratili své drahé. Pán ať jim dá svoji útěchu a podpírá úsilí lékařů a zdravotníků,“ uvedla hlava katolické církve. Papež zároveň upozornil na klíčovou roli vakcíny v boji s pandemií.
„Všichni, zejména ti nejkřehčí, potřebují pomoc a mají právo na přístup k nezbytné léčbě. Je to ještě zřejmější v této době, kdy jsme všichni voláni k boji proti pandemii a vakcíny přestavují v tomto zápase zásadní nástroj,“ pokračoval papež a vyzval státy, aby vakcínu distribuovaly zejména do chudších zemí.
Papež neopomněl ani ty, kteří během pandemie ztratili práci, či žáky a studenty, kteří se již přes rok musí kvůli koronavirovým opatřením vzdělávat doma. „Ukřižovaný a zmrtvýchvstalý Ježíš Kristus je útěchou pro ty, kdo přišli o práci nebo procházejí těžkými ekonomickými nesnázemi a nedostává se jim příslušné sociální péče. Zmrtvýchvstalý Ježíš je nadějí pro mnoho mladých lidí, kteří byli nuceni strávit dlouhá období bez školy či univerzity a bez možnosti sdílet čas se svými přáteli,“ dodal papež.
Itálie, která Vatikán obklopuje, má přes Velikonoce třídenní plošnou karanténní uzávěru. Země chce předejít nárůstu počtu nových případů nákazy koronavirem. Kostely zůstaly otevřené, ale věřící mají bohoslužby navštěvovat jen ve svém regionu. Italové smějí z domu jen v nezbytných případech, nicméně ve svém regionu se mohou setkat u velikonočního jídla se dvěma dalšími dospělými, ať už se jedná o rodinu, či přátele.
Vždy je možné začít znova, vzkázal papež během vigilie
Již v sobotu papež ve svatopetrské bazilice uskutečnil velikonoční vigilii, během které hovořil také o naději a nových začátcích. Ani v „temných měsících“ pandemie by lidé neměli ztrácet naději, vzkázal papež František. Obřad byl kvůli pokračujícímu boji proti šíření covidu opět komornější, než bývalo zvykem, letos kromě toho musel začít dříve, informují agentury Reuters a AP.
Začátek vigilie neboli noční hlídky byl předsunut o dvě hodiny, aby se účastníci stihli před desátou večer dostat domů a aby neporušili noční zákaz vycházení platný po celé Itálii. Na ceremoniálu bylo druhý rok za sebou jen 200 lidí, přičemž všichni měli zakrytá ústa a nos.
Podle AP ale obřad začal stejně dramatickým způsobem jako vždycky. Papež nejdříve ve tmě baziliky zapálil jedinou svíčku, načež postupně světlo přenášel na další a další svíčky, dokud plamínky nezaplnily lavice před oltářem. Až poté se rozsvítila světla chrámu.
„V těchto temných měsících pandemie naslouchejme našemu pánovi, který povstal a zve nás, abychom začali nanovo a nikdy neztráceli naději,“ řekla hlava katolické církve v následném kázání. „Vždycky je možné začít znova, protože je zde nový život, který v nás Bůh může probudit navzdory všem našim selháním,“ pokračoval František.
Vyjádřil naději, že pandemie skončí a že lidé budou moci objevovat „půvab každodenního života“. Podobně jako mnohokrát v minulosti i v sobotu hovořil o sounáležitosti s potřebnými a nabádal společnost k tomu, aby pečovala o lidi na jejím okraji.