Představte si následující situaci: Sledujete televizi, líbí se vám, co má hlavní hrdina na sobě, tak pořad pozastavíte a jednoduše si outfit bez zbytečné ztráty času s pomocí pár kliknutí koupíte. Nejspíš si řeknete, že se jedná o sci-fi. Ovšem podle bankovních expertů ne na dlouho. Stejně jako placení s pomocí mobilů, hodinek nebo šperků, které jsme si ještě před pár lety sotva uměli představit, i tohle by se brzy mohlo stát realitou. V pořadu Nový Den to řekl Pavel Šašek, specialista na bezpečnost při placení platební kartou. On i jeho kolegové pracují na vylepšení bezpečnostních opatření, která naše finance chrání před kyberútoky.
Současné bankovnictví bychom mohli přirovnat ke dvěma stranám jedné mince. Zatímco na líci jsou klienti, spokojení s moderními technologiemi, které jim umožňují pohodlně a přitom rychle platit, co je třeba, na rubu jsou pak ti, kdo usilují o získání našich peněz. Tenkou hranici mezi oběma stranami představují kyberexperti, kteří den co den usilují o lepší zabezpečení peněz klientů před zmíněnými podvodníky.
Bezpečnostní prvky jako běžná součást života
Věděli jste, že
v Komerční bance v obavách před podovdy prověří až půl milionu transakcí denně?
zdroj: KB.cz
Zásadní prostor v jejich práci v posledních letech získala například digitalizace, kterou podle Pavla Šaška, vedoucího oddělení prevence karetních podvodů v Komerční bance, čeká mimořádný rozvoj. „V následujících pěti až deseti letech bude velký rozmach internetového prostředí, placení s pomocí platebních karet a to z pohledu bezpečnostních prvků. Určitě do toho bude velmi promlouvat umělá inteligence. Hlavně na straně bank, kde budeme implementovat tuto technologii pro vyhodnocování karetních podvodů a podezřelých transakcí.“
Řadu bezpečnostních prvků my, klienti bank, používáme denně, aniž bychom si to uvědomovali. Jednoduše jsme si na ně zvykli natolik, že se staly běžnou součástí denní rutiny. „Jde o otisk prstů, FACE ID nebo o bezpečnostní kód. A vývoj bude zásadnější a zásadnější, protože jsou systémy, které vyhodnocují například chování útočníka, které není obvyklé oproti vašemu, třeba používání myši,“ říká kyberspecialista.
Digitální platební karty, kryptoměny, bezpečnost na prvním místě
Placení prostřednictvím chytrých technologií, tedy mobilních telefonů, hodinek či prstenů, je hitem současnosti. Nicméně jejich obliba zatím není tak velká, jak vývojáři, povzbuzení nečekaně rychle rostoucí oblibou platebních karet, čekali. Důvodem jsou obavy před zneužitím. Ty ale Pavel Šašek označuje jako zbytečné.
„Tady bych apeloval, aby lidé digitalizovali karty a nebáli se toho. Platební karta je bezpečná jako taková a digitalizace bezpečnost povyšuje. Už jenom když si vezmete, že nemáte u sebe plastovou kartu, takže nikdo nevidí její číslo. Navíc ta karta v mobilu reálně není, je nahraná na cloudu, kam se nikdo nedostane. Takže už jen z tohoto pohledu je bezpečnější.“
A jak bankovní kyberspecialista přiznává, on sám má platební karty ve fyzické i digitální podobě. „Je to asi profesní deformace, mám jich hodně, ale používám hlavně mobil. Ten používají zejména pánové, dámy platí více hodinkami, protože nechtějí hledat telefon v kabelce.“
Je tedy na místě očekávat úplné zrušení platebních karet? „Platební karty tady s námi určitě budou ve fyzické podobě ještě nějaké roky, ale digitalizace je určitě nahradí,“ míní vedoucí oddělení prevence karetních podvodů v Komerční bance ve vysílání CNN Prima News. A poukazuje na další, stále oblíbenější trend v bezhotovostním placení, kterým jsou QR kódy. „Je to rychlé, v restauracích není třeba čekat na obsluhu, má to své výhody,“ říká a druhým dechem dodává:
„Co se týká dalšího vývoje, platební karty se budou nahrávat do náramků, můžeme se bavit i o automobilech. Jsou i takové scénáře, kdy budete koukat na seriál, uvidíte, co má známá herečka na sobě, zastavíte ho a hned to nakoupíte.“
ČTĚTE TAKÉ: Chargeback: Služba, která nás umí ochránit, když naletíme kyberpodvodníkům
Stejně tak se budou rozvíjet investice do kryptoměn, které samy o sobě nejsou o moc rizikovější než jiné investice. Je ovšem třeba být si vědom rizik, které s sebou virtuální prostředí přináší. „Je to příležitost. Jako každá investice má svá rizika, své plusy i minusy. Ale oblast kryptoměn je velmi často cílem útočníků. Je velmi důležité dbát na to, kam a s kým investujete, kdo vám investici nabízí a je velmi důležité zvažovat, kam peníze pošlete, protože oblast kryptoměn je jedna ze zásadních,“ upozorňuje Pavel Šašek v pořadu Nový Den a dodává, že obě zmíněné oblasti, tedy digitalizaci platebních karet i kryptoměn, čeká v následující dekádě mimořádný rozmach.
Nová finta podvodníků: SMS o nezaplacené pokutě
Česko co do počtů kyberpodvodů patří ke světové špičce
Proč? Podle Marka Macháčka je to kvůli mimořádně pokročilým technologiím, které u nás „internetová škodná“ testuje. Co bude fungovat u nás, to budou používat i ve světě.
zdroj: KB.cz
Předvánoční čas je přitom tradičním evergreenem, co se týká aktivity takzvaných kybernetických šmejdů. V tomto období zesilují své snahy o krádeže cizích peněz. Je to přitom jen pár týdnů, co oprášili staronovou historku o pokutě. „Najednou jsme se setkali s esemeskami s výzvou k zaplacení pokuty Policii České republiky. Takže klienti klikali na falešnou esemesku.“ A přibývat budou další, jak varuje kyberexpert z Komerčky.
„Máme předvánoční čas, takže teď budou chodit esemesky, e-maily o balíčcích na cestě a doplacení dopravy a cokoliv dalšího. Takže na tohle pozor, klikat jenom tam, kde to je nutné, a číst, co vám píše banka, dopravce atd.“
Velmi častým trikem je pak napodobování oficiálních webů — e-shopů či bank a jiných. Díla šejdířů přitom bývají velmi zdařilá. Rozpoznat padělek od originálu je na první pohled mnohdy mimořádně složité. Ale způsoby jsou. „Na první dojem bývají téměř identické. Člověk to musí studovat pozorně, aby právě ten miniaturní rozdíl dokázal odhalit, například v URL adrese,“ radí Pavel Šašek, který doporučuje ukládat si často vyhledávané instituce a podniky do oblíbených záložek místo jejich zadávání do vyhledávačů.