Poslanci jednají o souboru zákonů, které na podporu uprchlíků schválila vláda
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se ve Sněmovně rozjel a spustil plamenný projev směrem k poslancům ANO. Na Ukrajině je válka a Češi podle něj musí počítat s tím, že vše nebude růžové a je třeba se na to připravit. Na rovinu a otevřeně varoval, že budou fronty, nepříjemnosti a do Česka mohou přijít i „kriminálníci a šmejdi“. Česká policie to ale podle něj zvládne a poslanci ANO by neměli strašit tím, že hrozí nějaká výraznější uprchlická vlna z jiných zemí.
„Budou fronty, budou nepříjemnosti, tlačenice, ukáže se, že jsou tu kriminálníci, může se objevit kuplířství a řada dalších negativních jevů. Za to ale může Putin. A my se tady budeme bavit o tom, jestli se sem nedostane někdo, koho bychom tady za normálních okolností nechtěli mít? Ale co s tím, na Ukrajině je válka. Už si to sakra uvědomme,“ nešetřil kritikou Rakušan.
Ten se do plamenného projevu pustil poté, co vystoupil poslanec ANO Hubert Lang. Ten se ptal především na to, proč je v zákoně slovo cizinec a ne rovnou Ukrajinec a zda to neznamená, že Česku bude hrozit v případě přijetí zákona nějaká větší migrační vlna i z jiných zemí.
Poslanci schválili lex Ukrajina. Jakou pomoc uprchlíci od českého státu mohou čekat?
Česká vláda představila formu pomoci v souvislosti s válkou na Ukrajině a uprchlickou vlnou do Česka. Tzv. lex Ukrajina je balík zákonů, který zahrnuje humanitární dávku 5 000 korun měsíčně, rychlejší cestu na pracovní trh nebo rozšíření pravomocí pro ředitele škol. Právě tyto změny v zákonech v pátek na mimořádném jednání schválila Poslanecká sněmovna. Jak přesně má být pomoc organizovaná a jak se dotkne obyčejných Čechů?
Hrozí masivní uprchlická vlna?
„Neznamená lex Ukrajina prolomení limitů cizinců, běženců, migrantů? Není to něco, co můžeme později změnit a budeme tu mít nekontrolovatelné přijímání uprchlíků“ ptal se poslanec Lang z ANO s tím, proč na to nestačí současné zákony. „Abychom si s vaničkou nevylili i dítě. Není pravda, že všechno funguje a je tady celá řada otázek,“ dodal.
Rakušana jeho slova naštvala především proto, že přesně toto téma se řešilo na výboru pro bezpečnost a bylo vše jasně vysvětleno. V zákoně je termín cizinec následně upřesněn. Dočasný pobyt na rok mohou dostat pouze Ukrajinci, kteří na Ukrajině mají trvalý pobyt nebo azyl, případně jejich rodinní příslušníci.
Obavy Čechů z toho, že se budou někteří snažit to obejít nebo přijdou nějací zločinci chápe, ale česká policie si s tím podle něj poradí.
Rakušan: Na šmejdy si dáme pozor
„Každý dostane ochranu a my si na něj budeme muset dát pozor. Máme výbornou policii, ale o čem se tu bavíme? Byli jste se tam podívat, jak to tam vypadá? Jak jsou ty maminky vyřízené, jak ty děti brečí a nemají s sebou tatínky? Bude to trvat snad rok a ne déle, a my se o ne prostě musíme postarat. Že se mezi těmi 200 tisíci objeví nějaký šmejd, no o tom někdo pochybuje? Někdo tvrdí, že je to růžové? Není. My jsem na to měli 14 dnů a udělali jsme nejlepší systém ve střední Evropě,“ rozohnil se Rakušan v projevu ke všem poslancům ANO.
Válka na Ukrajině
Ujistil, že tento zákon neznamená nekontrolovatelný příliv uprchlíků. Jde o tzv. zákon o dočasném pobytu, který v pátek Sněmovna schvaluje ve zrychleném řízení. Přijetí zákona znamená pro Ukrajince získání tzv. speciálního pobytového víza – za účelem strpění. To už Česko udělovalo.
Nově je ale třeba schválit návrh zákona, který upravuje dočasnou ochranu tak, aby odpovídala aktivovanému evropskému systému dočasné ochrany. Ministerstvo vnitra zdůrazňuje, že aktivací dočasné ochrany se pro Ukrajince na našem území nic nemění. Samotná tzv. dočasná ochrana neboli speciální pobytové vízum pak zaručuje obdobná práva i v ostatních státech EU, např. přístup k zaměstnání a zdravotní péči.
Od čtvrtka mimo jiné platí, že se příchozí Ukrajinci nemusí na asistenčním centru registrovat do tří dnů, ale až do 30 dnů, a policie může uprchlíky přesunout na jiné centrum než v Praze nebo Středočeském kraji. Ta jsou totiž enormně přetížená.