Poslanci schválili lex Ukrajina. Jakou pomoc uprchlíci od českého státu mohou čekat?

2 / 7 •
Playing on
Načteno: 0%
0:00
Stav: 0%
0:00
Stav: 0%
Aktuální čas 0:00
/
Doba trvání 7:36
Zbývající čas -7:36
 

Česko a uprchlíci z Ukrajiny

Česká vláda představila formu pomoci v souvislosti s válkou na Ukrajině a uprchlickou vlnou do Česka. Tzv. lex Ukrajina je balík zákonů, který zahrnuje humanitární dávku 5 000 korun měsíčně, rychlejší cestu na pracovní trh nebo rozšíření pravomocí pro ředitele škol. Právě tyto změny v zákonech v pátek na mimořádném jednání schválila Poslanecká sněmovna. Jak přesně má být pomoc organizovaná a jak se dotkne obyčejných Čechů?

Tzv. lex Ukrajina představuje balík tří zákonů, které se soustředí na co nejrychlejší a nejhladší příjem uprchlíků, jejich začlenění do pracovního procesu, zajištění pojištění nebo přijímání dětí do škol.

Jde o zákony tří odlišných ministerstev (vnitra, práce a sociálních věcí a školství). Cílem je zjednodušení udělování pobytových víz a získání pracovního povolení.

Poslanci budou zákony projednávali postupně. Rozhodli o tom, že je projednají ve zkráceném řízení a tak už v pátek mohli zároveň po projednání i hlasovat.

Odhlasovali si například to, že Ukrajinci, kteří se v Česku zaregistrují získají speciální roční pobytové vízum, s tím následně spojené pracovní povolení a zdravotní pojištění. Získají i zmíněný příspěvek 5000 korun na měsíc, který mohou pobírat po dobu půl roku.

Jednání jsme pro vás sledovali online.

11. 3. 2022 13:38

ON-LINE z Poslanecké sněmovny končí. Děkujeme za pozornost

11. 3. 2022 13:37

Poslanci schválili tzv. lex Ukrajina

Jde o soubor změn zákonů, který má pomoct ukrajinským uprchlíkům v rychlém získání pobytového víza na rok, dále zisk pracovního povolení, měsíční příspěvek 5000 korun a snazší přijímání dětí do škol.

11. 3. 2022 13:36

Poslanci schválili i pomoc pro školy

Jde především o navýšení kapacit v oblasti školství. Třídy především v Praze a Středočeském kraji jsou obecně dost plné a ředitelé školek a škol nemohli jen tak bez omezení přijímat nové ukrajinské děti. To by se mělo novelou zákona změnit.

Druhé opatření se týká středoškoláků, kteří si budou moct podat přihlášku k maturitním oborům až do 5. dubna. Do nematuritních oborů by se uprchlíci mohli hlásit do 8. dubna.

11. 3. 2022 13:27

Ukrajinci získají 5000 korun na měsíc

Tuto podporu získají, pokud se zaregistrují v asistenčním centru. O příspěvek budou moct žádat po dobu půl roku.

Ubytovací zařízení dostanou od státu podporu 180 korun denně na jednoho dospělého uprchlíka a 90 korun na dítě.

11. 3. 2022 13:23

Ukrajinci získají speciální pobytové vízum na rok, schválila Sněmovna

Tento návrh předložilo ministerstvo vnitra a pro hlasovalo 128 poslanců. Jde o velmi důležitou úpravu pro zisk pobytového víza Ukrajinců v Česku. Příchozí Ukrajinci, kteří se zaregistrují, dostanou speciální roční pobytové vízum. Společně s tím získají ukrajinští uprchlíci pracovní povolení a zdravotní pojištění. Krom toho dostanou také příspěvek 5 000 korun na měsíc po dobu půl roku a příspěvek 180 korun na den.

11. 3. 2022 13:13

Poslanci budou hlasovat o návrzích zákonů v rámci lex Ukrajina

Poslanci se chystají k hlasování o novelách zákonů, které souvisejí s pomocí ukrajinským uprchlíkům. O každém návrhu budou zákonodárci hlasovat samostatně.

11. 3. 2022 13:01

Ukrajinské učitele pro ukrajinské děti, navrhují poslanci

O děti uprchlíků z Ukrajiny by se mohli v českých školách starat ukrajinští pedagogové. S návrhem přišli jak poslanci vládní koalice, tak zákonodárci z opozičního hnutí ANO. Žáci by se tak dostali do pohodlnějšího prostředí a nemuseli by hned od začátku řešit jazykové bariéry.

11. 3. 2022 12:46

Kobza z SPD: Probíhá zdravotní screening ukrajinských dětí?

Diskuze ve Sněmovně se stočila ke zdravotnímu stavu příchozích ukrajinských dětí. Poslanec z SPD Jiří Kobza vznesl dotaz, zda probíhá screening studentů před nástupem do škol. „Moje dcera už dostala ukrajinskou spolužačku. Rád bych proto věděl, jak je ve školské oblasti zohledněna zdravotní stránka,“ dožadoval se odpovědi Jiří Kobza.

„Pro příchozí ukrajinské děti platí stejná pravidla jako pro české děti. Budeme doporučovat školám, aby pozvali pediatra a domluvili se s rodiči. Ukrajina nemá špatný očkovací systém, není to nějaká středoafrická země,“ zareagoval Gazdík. Každé dítě narozené na Ukrajině je přinejmenším očkované proti tuberkulóze, vakcinace proti této nemoci je tam totiž povinná.

11. 3. 2022 12:21

Ukrajinské děti usedly do lavic. Ředitelé potřebují novelu zákona

V lavicích českých škol už podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN) sedí první ukrajinské děti. Aby ředitelé škol nemuseli ve světle krize porušovat běžné provozní předpisy, bylo podle šéfa resortu nutné zasáhnout do legislativy. Studenti by mohli do škol nastupovat ve zjednodušeném režimu.

„Jsme 14 dní od konfliktu, do českých škol už ale usedly děti z Ukrajiny. Prosím o přijetí tohoto návrhu zákona, velmi to zjednoduší práci škol. Ředitelé na to čekají,“ sdělil v dolní komoře Gazdík. V návrhu je například osvobození od nostrifikačních poplatků k předchozímu vzdělání či možnost absolvovat zkoušky v jiném jazyce. Některé výjimky budou platit do konce školního roku.

11. 3. 2022 12:02

Rakušan: Přijdou šmejdi, ale policie to zvládne. Může za to Putin

11. 3. 2022 11:51

Stěhování uprchlíků do tělocvičen? Budeme to řešit, slíbil Jurečka

Poslanci hnutí ANO opakovaně zkritizovali stěhování ukrajinských uprchlíků do tělocvičen kvůli nedostatečným kapacitám pro ubytování i nízkým příspěvkům od státu. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky je věc v řešení, krize je ale stále čerstvá a vláda se snaží problémy řešit za chodu i ve spolupráci s komunálními politiky a poskytovateli sociálních služeb. „Příští týden máme jednání se zástupci krajů a obcí,“ dodal Jurečka.

11. 3. 2022 11:35

Schillerová: Dejte úředníkům více peněz, i za nás padali na hubu

„Chci říct, že vám rozumím. Nedočkáte se ode mě žádných jízlivých slov, my to máme za sebou a víme, co to obnáší – za ty dva roky covidové krize. Budete muset navýšit kapacity, lidé na úřadech práce získali navýšení platů nula, navíc během inflace. Tu práci stejně budou dělat, i když půjdou se mzdou dolů,“ vzkázala Jurečkovi předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

11. 3. 2022 11:13

Ukrajinci by ocenili aplikaci v ukrajinštině, říká Juchelka

Poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka ocenil rychlou práci resortu práce a sociálních věcí, které připravilo materiály pro pomoc ukrajinským uprchlíkům. Vyzval také ministerstvo, aby kromě letáků a informací na webu vytvořilo i aplikaci v ukrajinštině, kde by mohli uprchlíci najít všechny informace pohromadě.

Popsal také dosavadní zkušenosti s uprchlíky, kteří skončili v Ostravě. „První věc, kterou chtějí, je najíst se a sehnat věci, které si s sebou nestihli vzít. Takhle vydrží několik dnů a na základě svých kontaktů pokračují dál, třeba do Prahy nebo do západní Evropy,“ řekl Juchelka.

11. 3. 2022 10:54

Ukrajinci budou jako občané ČR

Ukrajinci budou jako občané České republiky a to ve chvíli, kdy získají speciální pobytové vízum.

„Tato změna akutně reaguje na situaci posledních několika týdnů. Pokud získají speciální pobytové vízum, tak v takovém případě lidem umožníme vstup na trh práce,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Jde podle něj především o to, aby se vyhnuli práci na černém trhu a nelegální činnosti.

11. 3. 2022 10:48

Pauza skončila – řeší se 5000 korun pro uprchlíky

Poslanci se opět vrátili k jednání, hnutí ANO už žádné dotazy nemělo, a tak se poslanci posouvají k dalšímu tématu. Další debata bude o změně zákona v oblasti sociálního zabezpečení a týká se především udělení příspěvku 5000 korun pro každého Ukrajince.

Tato podpora by měla být automaticky vyplacena v měsíci, kdy si uprchlík požádá o speciální pobytové vízum. V dalších měsících by byla potřeba už speciální žádost. Dávka by podle ministra práce a sociálních věcí mohla být vyplácena maximálně po dobu šesti měsíců.

11. 3. 2022 10:13

Hnutí ANO si vzalo pauzu

Poslanci hnutí ANO si na žádost předsedkyně klubu Aleny Schillerové vzali pauzu na 30 minut. Jednání bude pokračovat v 11:42.

Z balíku zatím vypadl příspěvek pro rodiny, které uprchlíky ubytovávají. Mimo balíček zůstalo i vyslání vojáků na Slovensko, což znamená, že se jím budou poslanci zabývat později.

Později budou projednávat i změnu v zákoně o daních z příjmu, která by měla pomoct těm, kteří poskytli dar Ukrajincům nebo Ukrajině. Hodnota daru by mohla být odečtena ze základu daně. Podle ministrů nejde o tak urgentní změny.

Co se tedy v pátek řešili?

1. Rychlejší získání pobytu

První změny se týkají resortu ministerstva vnitra, které se soustředí na rychlejší přijetí Ukrajinců do Česka. K tomu je třeba získat tzv. speciální pobytové vízum – za účelem strpění. To už Česko udělovalo. Nově bylo ale třeba schválit návrh zákona, který upravuje dočasnou ochranu tak, aby odpovídala aktivovanému evropskému systému dočasné ochrany. Ministerstvo vnitra zdůrazňuje, že aktivací dočasné ochrany se pro Ukrajince na našem území nic nemění.

Samotná tzv. dočasná ochrana neboli speciální pobytové vízum pak zaručuje obdobná práva i v ostatních státech EU, např. přístup k zaměstnání a zdravotní péči.

Od čtvrtka mimo jiné platí, že se příchozí Ukrajinci nemusí na asistenčním centru registrovat do tří dnů, ale až do 30 dnů, a policie může uprchlíky přesunout na jiné centrum než v Praze nebo Středočeském kraji. Ta jsou totiž enormně přetížená.

2. Humanitární dávka a pracovní povolení

Druhý balíček změn je spojen s fungováním resortu práce a sociálních věcí a ve stručnosti jde o to, aby se příchozí Ukrajinci mohli co nejdříve zapojit do práce.

Prvním opatřením je mimořádná výplata humanitární dávky 5 000 korun. Ta by měla být automaticky vyplacena v měsíci, kdy si uprchlík požádá o speciální pobytové vízum. V dalších měsících by byla potřeba už speciální žádost. Dávka by podle ministra práce a sociálních věcí mohla být vyplácena maximálně po dobu šesti měsíců.

Druhé opatření se týká zapojení do pracovního procesu. Každý, kdo dostane tzv. speciální pobytové vízum, se automaticky může zapojit do hledání práce stejně jako cizinci s trvalým pobytem.

„Držitelé speciálního víza za účelem strpění by tak získali práci bez toho, aby museli žádat o příslušné povolení,“ uvádí ve zprávě resort práce a sociálních věcí. Uprchlíci nebudou pro zaměstnání potřebovat žádná další povolení, a to ani ze strany jejich zaměstnavatelů, nebudou se na ně vztahovat ani platné kvóty.

Třetí úprava se týká tzv. dětských skupin. Ty v podstatě nahrazují školky. Jde o skupiny, které vznikají například při zaměstnání, při vysokých školách, institucích, náboženských spolcích atd. Nově právě i do těchto skupin budou moct být zákonně přijímány ukrajinské děti

3. Rozšíření kapacit škol

Třetí a důležitou součástí je navýšení kapacit v oblasti školství. Třídy především v Praze a Středočeském kraji jsou obecně dost plné a ředitelé školek a škol nemohli jen tak bez omezení přijímat nové ukrajinské děti. To by se mělo novelou zákona změnit.

Druhé opatření se týká středoškoláků, kteří si budou moct podat přihlášku k maturitním oborům až do 5. dubna. Do nematuritních oborů by se uprchlíci mohli hlásit do 8. dubna.

Podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN) je školský systém schopen integrovat 100 tisíc ukrajinských dětí. „Pokud konflikt na Ukrajině neskončí do června, musela by vláda hledat další alternativnější řešení,“ připustil Gazdík v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

4. Odečtení podpory z daní

Poslední z balíčku lex Ukrajina se přímo týká pomoci občanům Česka. Jde o to, že z daní bude možné odečíst dary poskytnuté přímo Ukrajině nebo ukrajinským neziskovým organizacím.

Nově by také měli mít možnost odečtu od základu daně i daňoví poplatníci z Ukrajiny, pokud jejich zdanitelné příjmy ze zdrojů na území Česka tvoří 90 procent zdanitelných příjmů.

Další novinkou v novele je možnost odečíst z daní také bezúplatná plnění poskytnutá letos za účelem podpory obranného úsilí Ukrajiny.

Daňové změny ale na mimořádné páteční jednání zahrnuté nejsou a Sněmovna se jimi bude zabývat až na některé ze svých dalších schůzí.

Tagy: