Čtyři sta tisíc řemeslníků chybí na českém trhu práce podle odhadů Hospodářské komory. Ministerstvo průmyslu chce zájem o řemesla zvýšit i tím, že řemeslníkům nabídne možnost být ve svém oboru certifikovanou špičkou. Připravuje totiž zavedení mistrovské zkoušky. Zájemci by za ni v průměru zaplatili 25 tisíc. Nedostatek řemeslníků byl tématem třetího dílu podcastu Postřehy z redakce. Jakub Němec, Petr Musil a Filip Kalčák diskutovali se svou redakční kolegyní Karolínou Neubergerovou, která tuto oblast dlouhodobě sleduje.
Členové redakce CNN Prima NEWS polemizovali o tom, zda může ministerský záměr zavést mistrovskou zkoušku skutečně vyřešit nedostatek kvalitních řemeslníků na trhu práce. Čtveřice diskutérů si rovněž vyměňovala zkušenosti se sháněním řemeslníků a přinesla tipy, jak zejména ty kvalitní nalézt. Všichni se ale shodli na tom, že nucené posílání talentovaných dětí na učňovské obory nedostatek manuálně zručné pracovní síly nevyřeší. Často se tak totiž může v učni utopit talent pro získání vyšší úrovně vzdělání, které zaručuje nejen lepší uplatnění na pracovním trhu, ale i vyšší ohodnocení. „Nahnat děti na učňáky znamená nahnat je do chudoby. Řemesla dříve či později obstarají roboti,“ zaznělo v redakčním podcastu. Více se o politickém pozadí tématu můžete dočíst i v článku Karolíny Neubergerové.
Strašidelná místa i potravinová soběstačnost
Zaujal vás náš podcast Postřehy z redakce? Budeme moc rádi, pokud si pustíte i jeho první dva díly.
Ve druhém díle Postřehů z redakce jsme vás pozvali na procházku po místech, která jsou nezapomenutelná tím, že vás možná budou dalších pár nocí budit ze sna. Mluvili jsme o americkém městě Centralia, které bude hořet ještě 250 let, o rybářské vesničce v ústí řeky Catatumbo, kde uhodí přes milion blesků ročně, podivném městě Nagoro na japonském ostrově Šikoku nebo tragickými událostmi poznamenaných místech z dob druhé světové války. A dostalo se i na nějaký ten osobní příběh... z Brna.
V prvním díle Postřehů z redakce jsme s naší redakční kolegyní Bárou Zpěváčkovou řešili téma potravinové soběstačnosti. Skupina poslanců totiž navrhovala, aby byl podíl českých potravin v supermarketech v roce 2027 až 85 procent. Byl takový návrh populistický? Funguje podobná regulace ve světě? A mohou v důsledku takového opatření zdražit potraviny v obchodech?
Děkujeme vám za přízeň a těšíme se s vámi na slyšenou u dalšího dílu Postřehů z redakce.