reklama

Podnikatel Martin Hausenblas: Chci gay sazbu a manželství pro homosexuály

Bojovník za práva homosexuálů Martin Hausenblas touží se svým partnerem po svatbě a dětech. To duhovým párům ale není v České republice povoleno, a tak se dostávají do spousty právních problémů. „Chceme manželství pro všechny, nic víc a nic míň,“ dodává úspěšný český podnikatel, který se jako jeden z prvních Čechů rozhodl po své smrti darovat 30 procent (v odhadech 200-300 miliónů korun) svého majetku charitě.

reklama

Svého partnera Alexe potkal na dovolené v Dominikánské republice. „Padli jsme si okamžitě do oka, ale já neuměl španělsky. Používali jsme proto překladač a komunikovali za jeho pomoci. Na začátku jsem mu nic nesliboval. Několikrát jsem se ale na Dominikánu ještě vrátil,“ říká s tím, že se nakonec rozhodli odletět společně do České republiky. V září se pak zaregistrovali.

V České republice není možné se oženit. To je problém. Mezi registrováním se a sňatkem je asi dvě stě paragrafů, které se liší. Ale je to aspoň něco. Alex i díky tomu mohl získat povolení k pobytu.

Surogace – náhradní mateřství

„Máme úplně stejné touhy po dětech jako všichni ostatní,“ říká Martin a dodává, že mít děti je pro homosexuální pár nesmírně náročný proces. Nemohou si totiž děti osvojit či adoptovat. Jediná možnost je tak surogace neboli náhradní mateřství, které může stát až pět milionů korun. Jedná se o proces, kdy oplodněné vajíčko odnosí jiná žena. V České republice je to ale pouze pro heterosexuální páry, homosexuálové to musí řešit v cizině.

Nejdříve je důležité najít dárkyni vajíček, která se s rodiči fyzicky nezná. Poté se najde druhá žena, která dítě ve finále odnosí. Ve Spojených státech jsou pak oba muži zapsáni jako rodič 1 a rodič 2. „Po návratu do České republiky pak nemáte problémy s osvojením. My jsme teď ve fázi, že jsme na to finančně připravení a vyhledáváme správnou agenturu, která nám to zprostředkuje.“

Poslechněte si, jaký názor na homosexuály mají v Dominikánské republice a u nás:

Gay sazba

„Chceme úplně stejná práva jako všichni ostatní. Manželství pro všechny. Chceme se vzít jako muže za muže. To samé s dětmi. Nechceme, aby děti trpěly kvůli právnímu systému. Protože mohou nastat třeba situace, kdy jeden z partnerů má dítě a zemře. Druhý partner pak k dítěti nemá právní vztah a dítě jde do dětského domova. To přesně nechceme,“ říká Martin.

Podnikatel chce kandidovat v parlamentních volbách a téma manželství chce předložit. „Naše Ústava říká, že všichni jsou si před zákonem rovni, ale není to tak. Chtěl bych navrhnout speciální gay sazbu. Když tedy nemáme stejná práva, tak aspoň ať máme jiné daně. Ale to nám nepřijde systémové,“ uzavírá Martin Hausenblas a doufá, že se jednou budou moci s Alexem vzít.

Tagy:
homosexuálové manželství gay děti Manželství pro všechny Martin Hausenblas práva

Hlavní zprávy

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu
Koronavirus

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu

Varianta omikron v posledních dnech v Česku přebírá vládu. Z britské studie UK Health Security Agency vyplývá, že účinnost očkovacích látek proti symptomatickému průběhu nemoci je u varianty omikron výrazně nižší než u varianty delta. Ochrana navíc rychle slábne. Vakcíny ale dál spolehlivě chrání člověka před tím, že skončí s těžkým průběhem v nemocnici. V případě přeočkovaní klesá riziko hospitalizace až o 90 %.

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání žádosti o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Posuzovat má i žádost o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze opencard. Je možné, že výbor už dá doporučení sněmovnímu plénu, jak by mělo o žádostech rozhodnout.

Expert: Žalob ve sportu kvůli covidu může přibývat. U Djokoviče selhali organizátoři

Expert na sportovní právo Jan Šťovíček se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rozpovídal o sporu srbského tenisty Novaka Djokoviče s australskou vládou. Světová jednička nakonec nemohla nastoupit na Australian Open a pokusit se tak přidat 21. grandslamové vítězství. Předmětem sporu mezi Djokovičem a australskou vládou je fakt, že sportovec není očkován proti covidu.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

reklama