CNN Prima News pohraničí

pohraničí

Výpis příspěvků ke štítku „pohraničí“

REPORTÁŽ: Dušičky v Sudetech. Lidé zachraňují německé hřbitovy, někteří starostové je ničí

Češi je z vlasti vyhnali v letech 1945 až 1946, od té doby někdejším německým sousedům na hrobech nikdo nezasvítí ani na Dušičky. I když výjimky se najdou. „Už druhým rokem rozsvěcíme svíce na všech dochovaných hrobech. Anebo také v místech, kde po nich zůstaly jen obrysy,“ říká 33letý Martin Chalupa z iniciativy Zachraňme Chomýž. Tento žalostně poničený hřbitov totiž chtěla krnovská radnice úplně zlikvidovat. Na nezákonné jednání města upozornila jako první CNN Prima NEWS a devastaci se podařilo zastavit. Jinde v republice se německá pohřebiště ničí i nadále.

Máslo za 26 a kilo kýty za 57 Kč, tak Češi nakupují v Polsku. Řetězec Biedronka bohatne

Diskontní řetězec Biedronka má v Polsku pověst obchodníka s nejzajímavějšími slevami. „Dneska jsme udělali nákup asi za 2 500 korun. Přesně to spočítáme doma, ale ušetřili jsme až 1 000 korun,“ odhaduje 63letá Zdeňka Okapová z Bohumína před prodejnou v obci Gorzyce u českých hranic. Polská média informují, že řetězec Biedronka díky válce na sousední Ukrajině a energetické krizi posílil, meziročně zvýšil tržby o více než 20 procent.

REPORTÁŽ: Babišstán na Bruntálsku. Lampasák Sudetám moc nevadí, i když Pavel propastně zaostal

Pokladní ve vesnické samoobsluze v Úvalně v okrese Bruntál nechce prozradit, komu dá hlas v druhém kole prezidentských voleb. „Nechám si to pro sebe,“ říká 55letá Jarmila Darebníčková. O Andreji Babišovi ani o Petru Pavlovi přitom neřekne křivé slovo, nad volbou asi váhá. První kolo v okrese vyhrál Babiš (51,42 %), za kterým Pavel propastně zaostal (23,10 %). Ten přitom v pohraničí paradoxně sbírá body i za to, že byl komunistický lampasák.

Hitler dostal, co chtěl. Velká válka byla příliš čerstvá, Čechoslováci museli složit zbraně

Stačilo jen několik podpisů a o osudu československého pohraničí bylo rozhodnuto. Před 83 lety se nacistický vůdce Adolf Hitler domluvil se zástupci Velké Británie, Francie a Itálie, že si bez jediného výstřelu převezme Sudety a připojí je Německu. Českoslovenští vojáci, kteří byli po všeobecné mobilizaci připraveni se bránit, museli kvůli tomuto politickému aktu složit zbraně. K podpisu mnichovské dohody ve všech jazykových verzích došlo v noci na 30. září 1938.

Původní německé obce v Sudetech poznáme i 75 let po odsunu, říká vědec Mikula

V důsledku odsunu Němců po skončení druhé světové války zaniklo kolem 130 vesnic, téměř tři tisíce osad a samot a asi 50 tisíc neosídlených objektů. Původně německé obce, které konec války přežily, poznáme dodnes. Podle Štěpána Mikuly z brněnské Masarykovy univerzity se vyznačují nižší úrovní sociálních vazeb, spolkového života a zejména pak podstatně vyšší mírou migrace. „Hranice bývalých Sudet je patrná dodnes, šrámy způsobené vysídlením se nezacelily ani po pětasedmdesáti letech,“ říká.