Opoziční pokus svrhnout vládu premiéra Petra Fialy (ODS) už podruhé nevyšel. Hnutí ANO a SPD totiž nemají většinu hlasů, která je k vyslovení nedůvěry vládě potřeba. Zástupci opozice tak alespoň využili prostor, aby vyčetli vládě, co podle nich dělá špatně. Překvapila je ale aktivita ministrů, kteří dlouhé hodiny na plénu představovali práci svých resortů. Jednání proto bylo několikrát vyostřené a plné emocí.
Pro vyslovení nedůvěry vládě hlasovalo 81 zástupců opozičních hnutí ANO a SPD. Proti bylo 102 poslanců koaličních stran ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů. Během hlasování si poslanci museli jednotlivě stoupnout a říct „pro návrh“, nebo „proti návrhu“.
Evropské volby
Jednání o nedůvěře vládě začalo v úterý v 10 hodin a protáhlo se až do noci. Ministři zaskočili opozici a místo toho, aby ji nechali řečnit, představovali devět hodin, co jejich resorty za rok a čtvrt práce udělaly. Slovo dostala na začátku jednání pouze předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová. Později se však předsedové klubů dohodli na tom, aby zbylí ministři i koaliční místopředsedové Sněmovny stáhli své přihlášky, a tak vláda pustila k řečnickému pultíku opozici.
Po dohodě pak jednání před půlnocí skončilo a poslanci se vrátili do lavic zase až ve středu v 9 hodin ráno. Do rozpravy se v tu dobu hlásilo kolem 50 poslanců, a to jak opozičních, tak i vládních. Kabinetu prý chtějí vyslovit důvěru. Po někdy i velice vyhrocených střetech nakonec jednání skončilo po půlnoci ze středy na čtvrtek. Podrobný průběh jednání čtěte níž v on-line reportáži.
Důvodem hlasování o nedůvěře vládě bylo podle hnutí ANO jednání Sněmovny minulé úterý, kdy koaliční většina neumožnila zařadit na program schůze body, které navrhovali jeho poslanci. Protože opozice nemá potřebných alespoň 101 hlasů, dalo se předem očekávat, že Sněmovna nedůvěru vládě nevysloví. Předseda ANO Andrej Babiš avizoval, že se zúčastní pouze hlasování o nedůvěře. Nakonec však nedorazil, za což následně sklidil kritiku koalice na sociálních sítích. Jeho postoj v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ostře kritizovala poslankyně Eva Decroix (ODS). Oponoval jí poslanec Patrik Nacher (ANO).
AB chce organizovat v Praze mírový summit a přitom netrefí ani do sněmovny.
— Miroslava Němcová (@Nemcova_Mirka) January 18, 2023
ANO svolá kvůli jeho prezidentské kampani schůzi a ten zpovykanec tam nechá svoje lidi 2 dny trčet a nedorazí ani na závěrečné hlasování. Manažer,diplomat, lídr opozice ve vrcholně formě.
Schůze se uskutečnila deset dnů před druhým kolem prezidentské volby, do něhož postoupil jako jeden ze dvou kandidátů právě předseda ANO a bývalý premiér Babiš. Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová ale odmítá, že by debata o nedůvěře byla součástí předvolební kampaně. S návrhem vyslovit nedůvěru vládě přišel před měsícem předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura. Tehdy to zdůvodnil tím, že koaliční vláda je nečinná při řešení vysokých cen energií a hrozby hospodářské a společenské krize. Pro vyvolání schůze však klub SPD neměl dost poslanců. Po nynější schůzi Schillerová konstatovala, že vládě chybí jakákoliv sebereflexe.
Vládě chybí jakákoliv sebereflexe. Z vystoupení ministrů by člověk mohl nabýt dojmu, že naši občané neplatí nejdražší energie v Evropě, nechybí jim léky a vláda jim i firmám pomáhá. My jsme zastupovali hlas 78 % občanů, kteří si to ale nemyslí. Bojovat za ně budeme dál.
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) January 18, 2023
K tomu, aby kabinet padl, se musí vyslovit nadpoloviční většina všech poslanců, tedy nejméně 101 zákonodárců. Opoziční hnutí ANO a SPD ale mají dohromady jen 92 hlasů. Ze 17 pokusů o vyslovení nedůvěry vládě uspěl v historii samostatné ČR pouze jeden. V roce 2009 Sněmovna sesadila vládu Mirka Topolánka (ODS).