reklama

Policisté našli řidiče, který na dálnici blokoval hasiče spěchající k vážné nehodě

Policisté našli a potrestali řidiče cisterny, který na dálnici v záchranářské uličce blokoval hasičské auto. To přitom spěchalo k vážné dopravní nehodě, při níž byl v dodávce zaklíněný řidič. Zdržel hasiče o dlouhé minuty, které často mohou rozhodnout i o přežití člověka v nouzi.

reklama

Řidič cisterny blokoval hasičům průjezd na dálnici D2 zhruba sedm kilometrů před Brnem. „Vozidlo jelo pořád před námi, nebylo možné jej objet. Každé zpoždění se počítá, v tuto chvíli můžeme mluvit o desítkách vteřin, možná jednotkách minut. Zpoždění v takových případech může mít opravdu tragické následky,“ uvedl před dvěma týdny mluvčí HZS Jihomoravského kraje Jaroslav Mikoška.

Podle dopravního experta Pavla Čížka, koordinátora BESIP, se řidič zachoval naprosto nesprávně. Měl několik možností, jak vyklidit prostor záchranné uličky. „Co ho vedlo k tomu, že ji blokoval, nedokážu posoudit,“ řekl Čížek.

Řidič dostal na místě pokutu

Když se stane takový incident, často policisté šoféry nenajdou. Nebo je najdou a zjistí, že jeli firemními auty, kdy provozovatel ohlásí, že neví, kdo konkrétní vůz řídil. Případ u Brna dopadl jinak. Hasiči jej totiž nahlásili policistům už během řešení nehody.

„Policisté ještě při vyšetřování dopravní nehody začali pátrat po řidiči cisterny a byli úspěšní. Našli jej v koloně a jeho přestupek vyřešili na místě pokutou,“ informoval mluvčí Policie ČR Jihomoravského kraje David Chaloupka. Výši pokuty policisté neprozradili. V tomto případě ale mohlo jít maximálně o dva a půl tisíce korun, žádné trestné body ani zákaz řízení.

Řidič cisterny měl policistům podle informací CNN Prima NEWS tvrdit, že si myslel, že jede v levém pruhu a že nebylo kam uhnout. Při pohledu na záběry zveřejněné policií se tomu ale dá jen těžko věřit.

Pravidlo platí už dva roky

Nové pravidlo, které na českých silnicích upravilo vytváření záchranářské uličky, přitom platí už dva roky. Stále se však najdou řidiči, kteří jej buďto nerespektují, nebo zneužívají. Neriskují tak jen život lidí, za kterými záchranné složky spěchají, ale i svůj.

V mnoha případech jde doslova o vteřiny. V případě vážné dopravní nehody je rychlá pomoc naprosto klíčová. Přesto záchranné složky stále bojují s problémem, že řidiči záchranářskou uličku občas nevytvoří.

Řidiči záchranářskou uličku zneužívají

Najdou se také řidiči, kteří si myslí, že záchranářská ulička slouží k tomu, aby nemuseli čekat v koloně. V extrémních případech se neváhají ani otočit do protisměru, to se stalo loni po nehodě na dálnici D7. Díky několika videozáznamům už policisté dohledali 30 šoférů, kteří se pro tento nebezpečný manévr rozhodli.

Zásahové vozy hasičů váží od 18 do 25 tun a jejich brzdná dráha je několik desítek metrů. Zneužitím záchranářské uličky se řidiči mohou dopustit trestného činu obecného ohrožení.

Jak se má řidič chovat, když se před ním vytvoří kolona?

Když na dálnici vzniká kolona, je povinností řidiče vytvořit záchranářskou uličku. Levý krajní pruh uhýbá vlevo, ostatní vpravo. Na dálnici se třemi a více pruhy tedy pruh vlevo uhýbá doleva, zbytek doprava. Vytvořením uličky mohou řidiči pomoci zachránit lidské životy. Pomůckou k zapamatování může být pravá ruka. Když oddělíme na pravé ruce položené dlaní na volantu rozevřením palec od zbylých prstů, pak jediný palec je vlevo a ostatní prsty vpravo. Mezi nimi mezera jako záchranářská ulička. Každý řidič může tuto jednoduchou optickou pomůcku v případě paniky či stresu použít, aby si připomněl, kam má své auto nasměrovat při průjezdu záchranářů, a jednat podle toho, zda je v levém krajním (palec – úhyb vlevo), či v některém z ostatních (zbylé prsty  úhyb vpravo) pruhů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Ve správní radě VZP nově usedne i exministr Kalousek. Piráti s návrhem nesouhlasili
Domácí

Ve správní radě VZP nově usedne i exministr Kalousek. Piráti s návrhem nesouhlasili

Ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nově usedne bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, senátor Roman Kraus (ODS) či náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). O obměně členů správní a dozorčí rady největší tuzemské zdravotní pojišťovny rozhodla vláda, vyplývá z výsledků zasedání zveřejněných na webu. Proti zvolení Kalouska se v minulých dnech vyslovili Piráti.

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se herec do Sněhurky. Trpaslíky označil za ‚‚sedm postav‘‘

Sněhurka a sedm trpaslíků už nevyhovuje moderní době. To si myslí Peter Dinklage, hvězda Hry o trůny a jeden z nejslavnějších herců malého vzrůstu. Společnost Disney, která chystá její nové zpracování, obvinil z dvojího metru – na jednu stranu obsazuje hlavní roli herečkou latinskoamerického původu, na stranu druhou podporuje stereotypy v podobě „trpaslíků žijících v jeskyni“. Zábavní velikán kritiku nicméně vyslyšel a už o sedmi trpaslících mluví jako o „sedmi postavách“.

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

reklama