Zaměstnanci polského dolu Turów zablokovali hraniční přechod (zdroj: CNN Prima NEWS)
Zaměstnanci polského dolu Turów zablokovali na hodinu a půl hraniční přechod v Hrádku nad Nisou. Znemožněním průjezdu kamionů chtěli dát najevo svou nespokojenost s postupem české vlády, která na Polsko podala kvůli pokračování těžby v Turówě žalobu k mezinárodnímu soudu a žádá její okamžité zastavení. Desítky tisíc polských horníků se proto bojí o práci.
Do pojízdné demonstrace na kruhovém objezdu těsně za hraničním přechodem se zapojila téměř stovka aut. Polští řidiči dělali vše pro to, aby průjezd českých kamionů co nejvíce znesnadnili. Důvod protestu byl podle účastníků jednoznačný.
„Bráníme se proti ohromným lžím, které ohrožují náš důl a naše pracovní místa,“ řekl CNN Prima NEWS jeden z polských horníků. „Češi se domáhají zavření dolu, protože se jim údajně ztrácí voda, ale to není pravda. Chtějí nás zavřít, aby nám mohli prodávat svoje uhlí,“ uvedl další horník.
Zaměstnanci polského dolu Turów zablokovali hraniční přechod. Zdroj: ČTK
Evropský soudní dvůr, ke kterému se česká vláda obrátila, může vydat i předběžné opatření, jímž by těžbu zastavil do vynesení verdiktu. Komplex dolu a přilehlé elektrárny ale v regionu dává práci až 80 tisícům lidí. Zastavit celý důl ze dne na den by mohlo pro celou oblast znamenat sociální katastrofu.
„Stojíme jasně za dolem Turów, jeho zaměstnanci i obyvateli našeho regionu,“ uvedl starosta města Bogatynia Wojciech Dobrolowicz. Česká strana naopak věří svým expertům. „Činnost dolu může mít a už v současné době má negativní vliv na zásoby podzemní vody právě na české straně,“ řekl náměstek ministra životního prostředí Vladimír Smrž.
Polští horníci nevyloučili, že by se podobné protesty jako ten pondělní mohly opakovat.