Portugalci vypráskali Švýcary. Hattrickem se vyznamenala náhrada za posazeného Ronalda

Portugalce osmifinále mistrovství světa viditelně bavilo, zejména pak útočníka Goncala Ramose. Teprve 21letý útočník byl postaven do základní sestavy proti Švýcarsku místo fotbalového velikána Cristiana Ronalda a za důvěru se odvděčil hattrickem. Prvního třígólového muže šampionátu v Kataru ještě doplnili spoluhráči a parta z Pyrenejského poloostrova pronikla mezi nejlepší osmičku demolicí 6:1. Teď ji čeká Maroko.

Kromě Ramose se za evropské šampiony z roku 2016 jednou trefili také Pepe, Raphaël Guerreiro a střídající Rafael Leao, za Švýcary snížil Manuel Akanji.

Portugalci se na světovém šampionátu probojovali mezi nejlepší osmičku po 16 letech a ve čtvrtfinále v sobotu změří síly s Marokem. Naopak Švýcaři na první účast ve čtvrtfinále od roku 1954 nedosáhli.

„Můžeme být maximálně spokojeni. I když to samozřejmě nebylo dokonalé a bez chyb, hráli jsme opravdu velmi dobře. Po celé utkání jsme měli správný přístup a koncentraci. Hlavní teď bude, abychom zachovali klid,“ uvedl portugalský trenér Fernando Santos na tiskové konferenci.

Portugalci vyhráli čtvrtý z posledních pěti vzájemných duelů a připsali si druhé nejvýraznější vítězství na světových šampionátech a nejvyšší ve vyřazovací fázi. Švýcaři utrpěli svou nejdrtivější porážku na mistrovství světa.

Trenér Portugalců Santos nechal v úvodu jen na lavičce kanonýra Ronalda, který na velké akci chyběl v základní sestavě poprvé od zápasu se Švýcarskem na evropském šampionátu v roce 2008. „Musíme teď o týmu přemýšlet jako o kolektivu. Stále si myslím, že Cristiano má v týmu velmi důležitou roli,“ řekl Santos, který po posledním utkání skupiny s Koreou lehce zkritizoval Ronalda za to, že se kapitánovi nelíbilo jeho vystřídání.

Hattrick v play-off? Naposledy Skuhravý

Výběr helvétského kříže vyrukoval s třemi stopery, ale trenérovi Yakinovi tento tah nevyšel. Švýcaři v úvodu ještě drželi se soupeřem krok, ale od prvního inkasovaného gólu tahali za kratší konec. Félix v 17. minutě našel ve vápně Ramose, ten si posunul míč kolem obránce a pak jej napálil ze strany pod břevno. Šlo o jeho teprve druhý reprezentační gól.

Na druhé straně brankář Costa jistil Shaqiriho pokus z přímého kopu, ale jinak dominovali Portugalci. Ve 32. minutě Schär jen se štěstím neposlal hlavičku do vlastní sítě, z následného rohu už ovšem Švýcaři inkasovali poté, co neuhlídali stopera Pepeho. Zkušený zadák se v 39 letech a 283 dnech stal nejstarším střelcem gólu ve vyřazovací fázi mistrovství světa. Portugalci vyrovnali svůj nejlepší první poločas na světovém šampionátu.

Ve 43. minutě vychytal brankář Sommer v úniku Ramose, šest minut po pauze se už ale jednadvacetiletý útočník Benfiky Lisabon podruhé v utkání prosadil. Po Daltově stříleném centru z pravé strany zblízka usměrnil balon do sítě.

Portugalci, kteří letos v Lize národů dvakrát porazili českou reprezentaci, hráli ve velké pohodě. V 55. minutě zakončil další pohlednou kombinaci pod břevno levý bek Guerreiro a zvýšil už na 4:0. O tři minuty později se dočkali branky i Švýcaři, když po rohu Ramos nešťastně prodloužil míč za sebe a Akanji jej na zadní tyči doklepl do sítě.

Za dalších devět minut znovu skórovali Portugalci. Félix vysunul Ramose a ten přes Sommera jemně dloubl míč do sítě. Ve vyřazovací fázi mistrovství světa dal hattrick jako první od roku 1990, kdy Tomáš Skuhravý pomohl československému celku k výhře 4:1 nad Kostarikou. Zároveň se stal prvním hráčem na světovém šampionátu od Němce Kloseho v roce 2002, který dal tři góly při debutu v základní sestavě.

Portugalci rozdrtili Švýcary letos už podruhé

„Ani v těch nejdivočejších dnech jsem nepomyslel na to, že ve vyřazovací fázi budu členem základní sestavy. A hattrick? Nevím, co říci. Je to splněný sen,“ uvedl Ramos, k němuž před utkáním mluvil Ronaldo. „Motivoval mě stejně jako celý tým. Je to náš lídr, kapitán a vždy se snaží pomoci,“ dodal Ramos.

Portugalci dohrávali závěr v exhibičním duchu. Na trávník se jako střídající dostal i Ronaldo, radost z gólu mu ale sebral ofsajd. Tým z Pyrenejského poloostrova se přesto ještě jedné branky dočkal, když se v druhé minutě nastavení trefil technicky k tyči střídající Leao.

„V předchozím průběhu turnaje jsme předváděli dobrý fotbal, odehráli jsme dobrá utkání. Bohužel jsme nedokázali do hry dostat to, co nás v předchozích zápasech zdobilo. Soupeř byl prostě lepší a dominoval,“ uvedl kouč Yakin.

Jen čtyři týmy dosáhly ve vyřazovací fázi mistrovství světa výraznějšího vítězství než Portugalci v úterý. Nejvyšší triumf si připsali Švédové, kteří ve čtvrtfinále v roce 1938 rozdrtili Kubu 8:0. Portugalci rozdrtili Švýcary letos už podruhé, v červnu je doma v Lize národů porazili 4:0. Venku v odvetě prohráli 0:1.

Švýcarsko Maroko mistrovství světa Cristiano Ronaldo MS ve fotbale fotbal čtvrtfinále sport portugalská fotbalová reprezentace Fernando Santos Mistrovství světa v Kataru 2022 švýcarská fotbalová reprezentace Mistrovství světa ve fotbale Liga národů UEFA Rafael Leão Cristiano Ronaldo Goncalo Ramos Pepe Raphaël Guerreiro Manuel Akanji