ZÁHADY ŽIVOTA: Ježíš dožil ve Francii?

Záhada vesnice Rennes Le Château a tajemství tří zdejších farářů • Redaktor časopisu Záhady života na místě!

Miliony čtenářů znají knihu Dana Browna Šifra mistra Leonarda. Na samém počátku popisuje americký autor brutální zločin, jehož obětí se stal ředitel muzea v Paříži Bérenger Saunire. Podle spisovatele je děj čirá fikce, ale člověk s tímto jménem skutečně žil a byl farářem na jihu Francie, v zapomenuté vesničce Rennes le Château. »Farářoval« ve zdejším kostelíku sv. Máří Magdalény a jeho prostředky byly mizivé, když náhle nevysvětlitelně zbohatl. A jeho příběh vzbudil pozornost světových pátračů všech kalibrů. Důvodem, jak se shodují laici i historici, mohla být podivuhodná informace: v blízkosti vesničky v Pyrenejích byl prý pohřben Ježíš Kristus. Může být taková převratná informace vůbec pravdivá?

Fikce, nebo skutečnost?

Vesnička Rennes le Château leží na kopci v předhůří Pyrenejí. Takových je mezi Francií a Španělskem mnoho, v tomto případě jde však o mysteriózní místo, jehož tajemství stále čeká na odhalení. A ten, kdo se začne o záhadu zajímat, narazí na pozoruhodné věci. Mystérium zdejšího kostelíka a příběh jeho faráře přitahuje hledače pokladů i novináře. Proudí sem davy zvědavců a mezi návštěvníky kostela sv. Máří Magdalény byly i takové osobnosti jako bývalý francouzský prezident François Mitterand nebo Maurice Leblanc, duchovní otec Arsena Lupina. O co tu jde a jak to všechno začalo?

V roce 1896 při renovaci kaple objevil právě abbé Bérenger Saunire dva podivuhodné dokumenty. Na pergamenech byly po dešifrování nalezeny indicie, které aspirují na to, že pokud se potvrdí jejich pravost, budou se muset přepsat dějiny posledních dvou tisíciletí na planetě Zemi. A co je na starých pergamenech tak zvláštního? Odpověď je jednoduchá. Poklad. Kdo jej najde, nebo vyluští, stane se slavným. Ne, nespletl jsem se, když jsem napsal najde, nebo vyluští. Ono se totiž neví, jde-li o popis, jak najít nesmírné materiální bohatství, nebo písemné sdělení, jehož neuvěřitelná hodnota si s pokladem ani trošku nezadá...

Stejné povolání

Tajemství pergamenů prosáklo na světlo světa díky třem mužům. Pozoruhodné je, že všichni měli stejné povolání – šlo o faráře a jejich fary byly od sebe vzdáleny necelých pět kilometrů. Vše odstartovala smrt abbého Gelise, který měl faru ve vesničce Coustassa. Nezemřel totiž přirozenou smrtí, kdosi mu z tohoto světa pomohl...

Na místě činu se našel jen cigaretový papírek s nápisem Viva Angelina. Co tato slova znamenala a kdo je napsal, se nikdy nezjistilo. Zato se přišlo na to, že do stejného cigaretového papíru si balil cigarety abbé Saunire z Rennes le Château. Pohřbu zavražděného Gelise byl přítomen i poslední z tohoto triumvirátu – abbé Boudet, který »farářoval« v nedalekém lázeňském městě Rennes les Bains. A všechny, kteří se přišli na pohřeb se zesnulým Gelisem rozloučit, upoutala neuvěřitelná bledost Saunira i Boudeta. Mysleli si oba svorně, že v případě smrti abbého Gelise došlo k omylu a smrt měla potkat některého z nich? A mohli se tak domnívat? Historie si myslí, že ano...

vlastní pátrání v terénu

Rozhodl jsem se pro pátrání »na vlastní pěst«. Přiznávám, že i mě ta záhada dráždí. Pomalu sjíždím do městečka Rennes les Bains. Předtím, než farář Boudet opustil tento svět, jej měli navštívit čtyři záhadní muži. Proč jej navštívili, není známo, co ale jisté je, že zanedlouho poté zemřel. Pomohli mu snad tito muži »na onen svět«?

Zajdu na kávu. Městečko je malé a barmanka je zvědavá. Jdu s pravdou ven. Radí mi, abych zašel do místní kaple. Rád poslechnu, stejně jsem tam měl namířeno.

Vevnitř mě vítá ponuré ticho. Docela v koutě kaple je na stěně obraz Sejmutí Ježíše z kříže. Ten obraz přece znám. Velmi podobný visí v galerii v Antverpách v Belgii. Jenže na tom antverpském je namalováno postav víc. Na obraze v kapli je mimo Ježíše jen jedna osoba. Jde o jeho matku? Sotva.

Ta osoba na zdejším obraze má vzhled spíše jeho vrstevnice. Pak je to tedy Máří Magdaléna. Proč je ale obraz tady a hlavně proč byl pozměněn? Znal autor originál? A můj údiv roste. Všímám si detailů. Na originále v Antverpách jsou hřeby zkřížené a na zdejším obraze jsou rovné. Chtěl tím autor říci, že hřeby nebyly použity? Co autor obrazu věděl a jaký měl důvod jej v této podobě namalovat?

Jdu poděkovat barmance. Na nic se mě neptá a přidá i druhou radu: „Musíte ještě do města Axat. Tam je pochován Boudet.“ Ráno jsem na hřbitově a hledám hrob abbého Boudeta. Klasická náhrobní deska z kamene s knihou v levém dolním rohu. Na knize jsou vytesána písmena. Jde o pět písmen:

I. X. O. I. e

Na konci řádku vidím »jakousi« sumu, a tak to sečtu. Vyjde číslo 12, ale nevím čeho 12. Počet měsíců v roce? A je vůbec správné, že jsem čísla sečetl? Vše opisuji a konstatuji, že písmena nejsou dobře čitelná. V literatuře zjišťuji, že jsem se dopustil drobné chyby. Místo I. má být správně Y. Rébus s následujícím zněním za mne ale stejně už dávno vyluštili jiní:

I = I H e Y e (iesus) = Ježíš

X = X P I e T O e (christos) = Kristus

o = o (theu) = Boží

Y = Y I O e (hios) = Syn

e = e O T H R (soter) = Spasitel

I X o Y e = Ježíš Kristus boží Syn - Spasitel

A ještě něco. Když přečteme I X o Y e jako jedno slovo, jde o řecký výraz pro rybu. A co s tím má společného ryba? Právě, že mnoho. Ryba byla v minulých 2000 letech (z počátku i tajným) znakem křesťanské víry. Přemýšlím, co jsem viděl, a docházím k závěru: vypadá to na příliš mnoho náhod na jeden jediný příběh.

Farář Saunire

Ráno jsem v Rennes le Château. Tady »farářoval« abbé Saunire. Když nastoupil do úřadu, neměl ani na jídlo. Byl tak chudý, že když se chtěl najíst pořádně, chodil na ryby. A v té mizérii se dal do opravy kaple. Možná aby utišil hlad a přišel na jiné myšlenky, tvrdí jedni. Šlo o úplný nesmysl, tvrdí další. Ukázalo se však, že šlo nejspíš o promyšlenou akci, jejímž původcem byl zřejmě abbé Boudet. Jak si jinak vysvětlit, že Saunire zřejmě věděl, kam svou pozornost nasměřovat nejdřív. Nezačal totiž opravovat kapli od střechy, ale od oltáře, a to hned ze dvou stran. Na každé straně stál dřevěný sloup a jak se ukázalo později – jeden byl z masivu, druhý dutý! A právě v onom dutém sloupu byly nalezeny dva prazvláštní popsané pergameny, jejichž text vykazoval celou řadu neočekávaných »anomálií«. Některá písmena vůbec »nepasovala« do textu – jinak řečeno byla napsána v jiném stylu. Vše ukazovalo na to, že tu jde o zakódovaný text.

Konstrukce k dekódování

Farář sdělil Boudetovi, co našel, ten obstaral peníze a Saunire odjel do Paříže za Emilem Hoffetem, který měl zajímavou kombinaci profesí. Byl teolog, dobře hrál šachy, miloval matematiku a luštil kryptogramy. A dva pergameny pro něj byly neodolatelná výzva. Hoffet se okamžitě pustil do luštění. Pomocí kombinace trojúhelníku, čtverce a kružnice se za tři dny podařilo text rozluštit. Překvapivá rychlost – nenapověděl Boudet Hoffetovi konstrukci k dekódování?

Saunire se v Paříži zdržel celé tři neděle. Proč, to je otázka. Ví se ale, že se stačil seznámit s operní zpěvačkou Calvé. Pro úplnost dodám, že její přítelkyní byla Mata Hari. Ano, ta špiónka, kterou později Francouzi popravili. O Saunirově návštěvě se tak našly zápisy dokonce u pařížské tajné policie. To jsou věci!

Vrátím se teď ale k rozluštěnému textu na pergamenech. Ze zakódovaného textu dává smysl jen věta: „Poussin a Tenier mají klíč.“ A víme, kdo byli ti dva muži? Víme. Šlo o dva malíře žijící v 17. století. Poussin je pak autorem obrazu známého pod názvem Les Bergers d´ Arcadie (Pastýři z Arkadie).

Historické náhody

Poussinův obraz má být zcela neškodný. Pozadím je krajina a dle expertů fiktivní, vymyšlená, zrozená v hlavě autora. Jenže to není pravda. Záhada se stupňuje. Jde totiž o krajinu asi osm kilometrů od Rennes le Château. Odborníci na umění neměli pravdu.

Krajina na Poussinově obraze se shoduje se skutečnou, nacházející se nedaleko zámku Arques. A představte si, že poblíž byl nalezen sarkofág, jehož tvar se shodoval s tvarem na obraze.

Na sarkofágu, stejně jako na obraze, bylo napsáno Et in Arcadia ego, což znamená I já v Arcadii. Když z tohoto textu ale uděláme anagram, tedy za použití stejných písmen, avšak s jiným uspořádáním, dostaneme I tego. Arcana Dei., což znamená Zmiz odtud. Ukrývám tajemství Boží.

Překvapení v kapli

A vraťme se teď zas k abbému Saunirovi. V pařížském Louvru si koupil kopii Poussinova obrazu a vrátil se do Rennes le Château. Není pochyb, že Hoffet mu prozradil znění kryptogramu...

»Cosi« se událo a ze dne na den byl v Rennes le Château konec bídy. Na faře se začalo žít ve velkém stylu. Na náklady faráře Saunira byla zřízena sice úzká, ale přece jen asfaltová cesta do vesnice. Na jeho útraty byl do vesnice zaveden také vodovod a pokračovalo se v obnově kaple. Utrácelo se ve velkém. Převedeno na dnešní hodnoty: celých 5 milionů euro. Za Saunirem jezdí zpěvačka Calvé... Co se to stalo? Kde vzal chudičký Saunir peníze? Záhada, nikdo neví...

Celý článek o záhadě male francouzské vesničky a tajemství, jež ukrývá, si přečtete v červencových Záhadách života, oblíbeném časopisu o mystériích, zdraví a duši

V aktuálním čísle také například najdete:

• Se spisovatelem P. Doležalem o telepatii a objevu říkanky, která otevírá bránu do jiné dimenze

• Nevysvětlitelné jevy: Fenomén »krvavých« skvrn - co za nimi stojí? Vybrali jsme svědectví těch, kteří se se svým zážitkem svěřili Klubu psychotroniky a UFO

• Tajemství mezoamerických naguálů. Skutečně mají tito mágové schopnost měnit se ve zvíře?

• Paranormální jevy - Případ z roku 1899: Jakutský poltergeist - co se dělo v chudé jurtě?

• Alternativní medicína - skrytý zákon přírody: Stejné můžete léčit stejným!

• Velký rozhovor na téma reinkarnace: Sám sobě praprapradědečkem? Příběh Pavla a jeho maminky - minulost v těle předka

• Paranormální jevy: Přízrak usvědčil svého vraha! • Šokující případ z historie

• Na slovíčko: O tom, jak přetnout osudová pouta – s karmickou astroložkou Petrou Černou

Červencové číslo najdete na stáncích od čtvrtka 28. 6.

Více info na: www.facebook.com/zahadyzivota/ nebo www.zahadyzivota.cz