Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na páteční tiskové konferenci adresoval tuzemským zaměstnavatelům naléhavou prosbu. Vyzval je, aby v ještě větší míře než doposud umožnili svým zaměstnancům pracovat z domova. „Nemohu home office nikomu nařídit, mohu jen apelovat na toto řešení, které může významně snížit mobilitu lidí a šíření epidemie v populaci,“ napsal šéf zdravotnického rezortu následně na Twitter. K Blatnému se později přidal také ministr školství Robert Plaga (za ANO).
Podle Roberta Plagy je možné dosáhnout toho, aby z domova pracovala až třetina pracovní síly. Na jaře to prý bylo 23 procent. „Teď je to bohužel méně,“ uvedl Plaga na Twitteru. Blatného a Plagův apel má jeden zádrhel. Chod tuzemského hospodářství je z drtivé většiny závislý na průmyslu a službách, které dohromady tvoří přes 90 % hrubé přidané hodnoty vzniklé na českém území. V případě služeb lze do určité míry prosbě šéfa zdravotnického rezortu vyhovět. Musí se ale jednat o služby typu poradenství, zpracovávání analýz či účetnictví, případně vzdělávání.
Blatný vyzývá k práci z domova. Dobře se to radí samoživitelkám v dluzích, říká Šmucler
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek vyzval firmy, aby svým zaměstnancům kvůli situaci ohledně pandemie koronaviru nařídily práci z domova. Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler pro CNN Prima NEWS ironicky sdělil, že se to „dobře radí s home office samoživitelce v dluzích“. Lékař zároveň pro redakci uvedl, že již nyní je v Česko v přísném lockdownu a zdravotnictví situaci zvládá.
„Jako kadeřnice těžko někoho na dálku ostříhám,“ uvedla pro CNN Prima NEWS podnikatelka z Teplic, která si nepřála zveřejnit jméno. Podobnému problému čelí stavebnictví, kde rovněž nelze fungovat v režimu „home office“.
„Neumím si představit, jak bych mohl své zaměstnance v ještě větší míře nechat doma. Leda bych jim pořídil modely malých kamionů na dálkové ovládání, aby s nimi mohli jezdit doma po obýváku,“ řekl CNN Prima NEWS Jan Bokoč, jednatel dopravní společnosti BLM Trucking, která sídlí v Krupce na Teplicku.
Prosím firmy, aby byly zodpovědné a umožnily zaměstnancům přechod na home office v mnohem větší míře. Každý HO může pomoci zlepšit situaci i navrátit děti dříve do škol. Na HO může přejít až 33 % pracovní síly v ČR. Na jaře jsme se dostali k číslu 23 %, teď je bohužel méně. pic.twitter.com/52j510GZe5
— Robert Plaga (@RobertPlaga) November 6, 2020
Situace je jiná než na jaře
„Ale vážně, administrativní pracovníci u nás už dávno pracují z domova. Na tento režim jsme přešli na jaře. Pokud je něco nutné řešit z kanceláře, zaměstnance střídáme, aby se nemohli na pracovišti potkat,“ dodal Bokoč a podle svých slov už nemá jak ještě více zvýšit podíl lidí pracujících z domova. „Pan ministr vyzývá k ještě většímu rozšíření home office a současnou situaci srovnává s jarní karanténou. Jenže na jaře byl zavřený automotive, takže ani autodopravci nebyli tolik vytížení jako nyní,“ uzavřel speditér.
Ministr Blatný prosí firmy: Nechte zaměstnance doma, pomůže to zpomalit šíření viru
Nejlepší situace je aktuálně v Praze, tam pozorujeme i poklesy nakažených, v jiných regionech je fáze stagnace nebo relativního růstu, uvedl biostatik Ladislav Dušek na tiskové konferenci ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) k průběhu pandemie v Česku. Blatný apeloval, ať všichni zodpovědně začnou dodržovat opatření. Podle něj je Česko v bodu zlomu a rozvolňování může přijít za tři týdny. Zároveň požádal firmy, aby zaměstnancům umožnily práci z domova.
V průmyslu je situace ještě složitější. „Zaměstnávám více než 800 lidí, z toho kolem 650 přímo ve výrobě. Zkouším přemýšlet, jak rozebrat výrobní linky nebo CNC stroje a jejich části namontovat zaměstnancům doma v obýváku či v ložnici,“ řekl CNN Prima NEWS Pavel Drobil (ODS), bývalý ministr životního prostředí, který dnes podniká v průmyslu. Do jeho skupiny Anacot Capital spadá několik strojírenských firem. „Myslím, že ty dva pány má smysl vnímat asi jako nepodařený Návštěvní den Šimka a Grossmanna,“ dodal Drobil.
Zachovejte režim
Na druhé straně návod, jak strojírenskou výrobu přenést do domácího prostředí, poskytl francouzský film Jeden hot a druhý čehý s Louisem de Funèsem a Annie Girardotovou. Funès v něm ztvárnil postavu vynalézavého podnikatele (a manžela Girardotové), který kvůli zvýšení výrobních kapacit své továrny jednu takovou zbudoval přímo v jejich společném domě.
I když lze pracovat z domova, není to zcela bez komplikací. Odborníci varují například před bolestí zad, přetížením očí nebo sociální izolací. Z ní pak mohou vyplývat psychické potíže, poruchy koncentrace nebo bolesti hlavy. Lidé by se tak měli snažit přinejmenším dodržovat režim, jako kdyby normálně chodili do zaměstnání.